Rozhovor: Škromach o puči, lhaní a zavřeném facebooku

Martina Machová Martina Machová
1. 11. 2013 6:00
Rozhovor s místopředsedou Zdeňkem Škromachem o dozvucích puče v ČSSD
Zdeněk Škromach u voleb.
Zdeněk Škromach u voleb. | Foto: Zdeněk Škromach, Facebook

Praha - Z oblíbeného politika sociální demokracie se stal během posledních dnů bezmála štvanec, jak sám říká - zrádce. Zdeněk Škromach patří mezi účastníky utajované a nakonec provalené schůzky u prezidenta Miloše Zemana v Lánech, den na to hlasoval pro odvolání svého stranického předsedy Bohuslava Sobotky z povolebního vyjednávacího týmu. To všechno nyní "schytává" ve velkém mimo jiné od svých fanoušků na facebooku.

Přesto tvrdí, že nešlo jinak.

Za hlasováním na předsednictvu si stojí a v případě "mlžení" o návštěvě prezidenta říká, že drží slovo i v době, kdy to pro něj není výhodné. Dodává přitom, že "příjemné to nebylo". Rezignovat ovšem prozatím nehodlá.

"Takový krok je potřeba nejdříve prodiskutovat s členy a funkcionáři strany, kteří do toho mají také co mluvit," uvedl v rozhovoru pro Aktuálně.cz. Konečné rozhodnutí chce učinit na ústředním výkonném výboru, kde se bude rozhodovat o celkové budoucnosti strany. Podle něj by předsednictvo vyzvalo Sobotku k rezignaci, i kdyby se výprava za prezidentem nekonala.

A.cz: Co se dělo na čtvretčním grémiu strany, že jeho výsledek je jen, že za ČSSD bude do Ústředního výkonného výboru jednat jen Bohuslav Sobotka?

Zdeněk Škromach: Debata byla poměrně široká. Pokud jde o vyjednávací tým, například jestli má být vícečlenný nebo kolik lidí do něj má jít. Převážil názor, že v tuto chvíli bude pověřen jen předseda strany a na ÚVV se tým doplní. S tím souhlasili všichni členové grémia.

Moje představa byla, že by bylo dobré, aby tým byl z lidí, kteří nejsou předmětem mediální kampaně, tedy například Luboše Zaorálka, Aleny Gajdůškové nebo Milana Štěcha.

A.cz: Měl by v něm být někdo z "pučistů", tedy Hašek, Tejc, Chovanec...

Myslím, že to bude záležitost vyjasnění si vztahů v ČSSD a vztahů na poslaneckém klubu. Jsem přesvědčený o tom, že v něm musí být zástupci poslaneckého klubu, který musí garantovat, že poslanecký klub podpoří to, na čem se politické týmy dohodnou.

A.cz: Jste vyzýván k rezignaci. Rezignujete na funkci místopředsedy?

Na funkci jsem nikdy nelpěl, několikrát v minulosti jsem nebyl ve funkci. Na druhé straně je potřeba takový krok nejdříve prodiskutovat s členy a funkcionáři strany, kteří do toho mají také co mluvit. Chci znát jejich názor, ne jen to, co si přečtu v novinách.

Na ústředním výkonném výboru oznámím své rozhodnutí včetně zdůvodnění.

A.cz: Bohuslav Sobotka to nyní staví: buď já, nebo Hašek. Měl by Michal Hašek rezignovat?

Nechci mu radit. Je to jeho rozhodnutí a věřím, že se rozhodne správně.

A.cz: Kdybyste byl chycen při veřejné lži jako on, co byste dělal na jeho místě?

Nejsem na jeho místě.

A.cz: Jak vnímáte to, že Michal Hašek veřejnosti opakovaně lhal?

Bylo to nešťastné vyjádření. Michal se s tím musí nějakým způsobem vyrovnat. Jsem rád, že se omluvil. Jsou okamžiky, kdy je člověk pod psychickým tlakem a ne vždy je snadné zvládnout mediální komunikaci. Sám to mám odzkoušené z minulosti.

A.cz: Proč jste po schůzce v Lánech sami nevystoupili a neřekli, že jste byli za prezidentem a o čem jste se s ním bavili?

Vy víte, že já s Milošem Zemanem máme poměrně dobré vztahy a pro mne není problém se k tomu přiznat. Koneckonců mi za to někteří kolegové nadávají roky. Spíš to byla obava některých dalších lidí, kteří se schůzky účastnili a kteří měli pocit, že kdyby se to zveřejnilo, tak bud negativní reakce ze strany některých funkcionářů sociální demokracie.

A já když něco slíbím, tak to držím, i když je to pro mne nevýhodné, proto jsem ty informace nechtěl komentovat. Nebylo to pro mne příjemné a trochu mne mrzí, že člověk, který na tom měl největší zájem, s tím sám přišel. V tuto chvíli už nevidím důvod cokoli tajit, navíc nemám co tajit. Nic nečestného a nelegálního tak, jak se sněží někteří naznačovat, se neodehrálo.

Myslím, že je určitě dobré znát po volbách stanovisko pana prezidenta. A věřím tomu, že kdyby Bohuslav Sobotka požádal o setkání s prezidentem, tak by mu rovněž vyhověl.

A.cz: A vy jste uvažovali, že byste mu řekli: pojeď s námi?

Já byl pozván od Michala Haška, takže ty technické věci nevím. Pokud by projevil Slávek Sobotka zájem, že se chce sejít s prezidentem, určitě by nic nebránilo. Dovolím si říci, že v rámci mých dobrých vztahů s prezidentem, bych mu pomohl s jejím zprostředkováním.

A.cz: Co jste v těch Lánech dělali, o čem jste se s Milošem Zemanem bavili?

V zásadě šlo o neformální schůzku. Sdělení postřehů k volebnímu výsledku a podle toho, jak volby dopadly, o možnostech, které mohou nastat. Registroval jsem už, že pan prezident jednoznačně řekl, že bude akceptovat stanovisko sociální demokracie, pokud jde o povolební vyjednávání.

A.cz: Řekl vám nebo alespoň naznačil, koho hodlá jmenovat premiérem?

V této fázi to nebylo předmětem jednání.

Premiérem ten, koho navrhne ČSSD

A.cz: A alespoň obecně?

Myslím, že se už sám vyjádřil. Předpokládám, že to bude jiný postup než za Václava Klause, a že to bude zástupce vítězné strany. Takto jsem vnímal, že to tak bude.

A.cz: Bavil se s Milošem Zemanem někdo z účastníků jednání separátně nebo schůzka proběhla společně.

Jednání proběhlo společně.

A.cz: Kvůli krizi sociální demokracii, kde jste označen za pučistu a zrádce, jste si dokonce uzavřel oficiální facebookový profil?

Ne, ten normálně běží. Někdo mne upozorňoval, že na stránkách je problém. Musím se na to podívat. Asi byl takový nával, že to zkolabovalo.

A.cz: Stojíte si za svým názorem na předsednictvu, tedy, že by Sobotka měl kvůli špatnému výsledku odstoupit?

Nemůžu měnit názor ze dne na den. Většina na předsednictvu byla jednoznačná a myslím, že legitimní bylo jak stanovisko předsednictva, které se vázalo k volebnímu výsledku, tak i postoj předsedy Slávka Sobotky, který řekl, že toto neakceptuje a udělá vše pro to, aby tento postoj ústřední orgán změnil.

Je nešťastné, když se to účelově spojuje se setkáním s prezidentem, protože to usnesení by bylo, i kdyby schůzka v Lánech nebyla.

A.cz: Součástí politického boje jsou i podobné výzvy k odstoupení předsedy. Nevybavuje se mi ale případ, kdy by někdo skončil tak odvržen a s nálepkou zrádce jako vy. Kde vidíte příčinu?

To byl celý souběh okolností - neformální schůzka s prezidentem, nejasnost, zda byla či nebyla a následně na to usnesení předsednictva, které bylo v tomto kontextu vnímáno jako ovlivněné, a následně i prezentace menšiny.

Je paradox, že na předsednictvu nikdo nenavrhl předsedu Slávka Sobotku zpět do vyjednávacího týmu. Stejně tak se Luboš Zaorálek nechal navolit do toho týmu a neřekl, že s tím nesouhlasí.. Rezignoval až poté, co jsem o tomhle mluvil na senátorském klubu.

A.cz: S odstupem času, byl dobrý strategický tah odvolávat předsedu jen den po volbách?

Byl to výsledek určitého zklamání z volebního výsledku. Nejdříve jsme očekávali výsledek kolem 35 procent, pak 30, pak se to smrsklo na 25, a 20 už je hodně málo. Když se to přepočítá na mandáty, tak to dává složitou situaci, ve které bude ČSSD jen velmi těžko prosazovat zásadní věci ze svého volebního programu a velmi těžko bude vysvětlovat občanům, že sice vyhrála volby, ale poměr sil ve sněmovně nám bude plnění programu velmi stěžovat.

Ostatní strany jsou programově jinde a ANO a Úsvit jsou těžko definovatelné v případě nějaké koaliční spolupráce i práce v parlamentu obecně. Slávek Sobotka popisoval situaci příliš zářně a byla obava, kterou jsem sdílel i já, že teď vyvolat očekávání, co vše sociální demokracie splní a zařídí, by mohlo znamenat do budoucna problém. Nejhorší jsou nenaplněná očekávání.

A.cz: Místo toho se ale stalo, že za sociální demokracii nemohl nikdo vyjednávat. Nepoškodilo to sociální demokracii?

Nemyslím si. Teprve se ustavují poslanecké kluby a strany se oťukávají. Tu situaci jsme vyřešili rychle, pověřen je předseda a bude záležet na něm, jestli proběhnou nějaká jednání již teď, nebo až později po ÚVV.

 

Právě se děje

před 3 hodinami

Aston Villa je díky gólu v nastavení ve finále Ligového poháru

Gól ze třetí nastavené minuty posunul fotbalisty Aston Villy do finále anglického Ligového poháru. Postup trefil záložník Trezeguet střelou z voleje po dlouhém centru dalšího egyptského hráče Ahmeda Elmohamadyho. Birminghamský klub porazil na svém hřišti favorizovaný Leicester 2:1 a po remíze 1:1 z prvního utkání se může těšit do Wembley.

Tam se bude 1. března hrát finále a soupeřem Aston Villy bude lepší z manchesterského derby mezi City a United. První zápas vyhráli obhájci trofeje City 3:1, odveta je na programu ve středu.

Aston Villa, jež v lize bojuje o záchranu a má jen dvoubodový náskok na nesestupové pozice, získala Ligový pohár pětkrát. Naposledy v roce 1996.

Anglický fotbalový Ligový pohár - semifinále, odveta:

Aston Villa - Leicester 2:1 (12. Targett, 90.+3 Trezeguet - 72. Iheanacho). První zápas 1:1, postoupila Aston Villa.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Šéf diplomacie EU: americký plán pro Blízký východ je příležitost k obnovení snah o řešení izraelsko-palestinského konfliktu

Šéf diplomacie Evropské unie Josep Borrell řekl, že americký plán pro mír na Blízkém východě je "příležitostí obnovit naléhavě nutné snahy o schůdné řešení izraelsko-palestinského konfliktu".

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Nymburk v LM porazili Bar a drží šanci na první místo

Basketbalisté Nymburka v předposledním kole základní fáze Ligy mistrů vyhráli 98:66 v Baru a stále mají šanci postoupit do play off z prvního místa. Středočeský celek si díky jedenáctému vítězství ve skupině vylepšil nejlepší výsledek v soutěži z ročníku 2017/18.

Nymburk se musel obejít bez trojice opor, protože zranění do Černé Hory nepustila Michaela Dixona s Pavlem Pumprlou a doma zůstal také nemocný Jaromír Bohačík. Hosté, kteří už před zápasem měli jistotu play off, zatímco Bar už byl mimo hru, se s tím ale dokázali vypořádat víc než dobře.

První čtvrtinu vyhráli 32:10 a náskok bez problémů zvyšovali i ve zbytku zápasu. Nakonec si připsali nejvyšší vítězství ve skupině. Nejlepším střelcem Nymburka byl s 16 body Vojtěch Hruban a na dvouciferné hodnoty dosáhli také Martin Peterka (15), Deishuan Booker (14), Petr Šafarčík (11) a Martin Kříž (10).

Nymburk patří v tabulce druhé místo za Tenerife, se kterým má stejný počet výher, ale horší vzájemnou bilanci. Aby se Středočeši dostali do čela, potřebují v závěrečném kole doma zdolat Peristeri, na jehož palubovce v prosinci utrpěli jednu ze dvou porážek ve skupině, a současně doufat v zaváhání Tenerife v Bambergu.

Basketbalová Liga mistrů - 13. kolo:

Skupina C:

Mornar Bar - Nymburk 66:98 (10:32, 31:58, 44:84)

Nejvíce bodů: Vranjes 26, Jelenič 14, Pavič 11 - Hruban 16, Peterka 15, Booker 14. Fauly: 20:17. Trestné hody: 13/12 - 13/11. Trojky: 10:15. Doskoky: 38:42.

Peristeri - Bamberg 78:75, Tenerife - VEF Riga 92:59.

Tabulka:

1. Tenerife 13 11 2 1038:875 24
2. Nymburk 13 11 2 1063:942 24
3. Peristeri 13 8 5 955:942 21
4. Nižnij Novgorod 12 7 5 903:904 19
5. Bamberg 13 6 7 978:961 19
6. Mornar Bar 13 4 9 980:1071 17
7. Gaziantep 12 3 9 890:949 15
8. VEF Riga 13 1 12 923:1086 14
Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Slalom ve Schladmingu ovládl už počtvrté Kristoffersen

Norský lyžař Henrik Kristoffersen vyhrál už počtvrté slalom ve Schladmingu. Pod umělými světly navázal norský lídr disciplíny i celkového hodnocení sezony na zdejší triumfy z let 2014, 2016 a 2017 a vyrovnal rekord Rakušana Benjamina Raicha. Jednadvacáté pohárové vítězství vybojoval s náskokem 34 setin před francouzským rivalem Alexisem Pinturaultem, třetí skončil vítěz tří slalomů sezony Daniel Yule ze Švýcarska. Český reprezentant Jan Zabystřan stejně jako v neděli v Kitzbühelu nedojel do cíle prvního kola.

Hned za medailisty skončil Francouz Clément Noël, který po nepovedeném prvním kole odstartoval do druhé jízdy jako první a téměř celé finále pak strávil v cílovém prostoru v křesle pro průběžného lídra. Nejrychlejší čas druhého kola mu vynesl posun ze 30. místa na čtvrté.

Po jízdě nakonec šestého Itala Alexe Vinatzera sice časomíra zaznamenala změnu pořadí na prvním místě, ale techniku pomýlila fanynka v plavkách, která vtrhla do cílového prostoru a protnula fotobuňku těsně před průjezdem lyžaře. Výtržnice nesla transparent mimo jiné se vzkazem "RIP Kobe", kterým připomněla nedělní úmrtí basketbalové hvězdy Kobeho Bryanta. Vinatzer se chvíli nezaslouženě radoval z průběžného vedení, pak vzal situaci s humorem. "Aspoň mám cool cílovou fotografii," řekl.

Noëla tak vystrnadil až Yule, čtvrtý muž prvního kola. Medailisté si zachovali pořadí z první jízdy, jen se všichni posunuli o jednu pozici výš, protože nejrychlejší muž úvodního kola Marco Schwarz k nelibosti rakouského publika přehnal svoji snahu, už v šesté brance upadl a přišel o šanci vylepšit druhou příčku z Kitzbühelu.

Při jeho výpadku byl nejlepším domácím lyžařem na 15. místě Michael Matt. Pro lyžařskou velmoc to znamenalo v SP nejhorší výsledek ve slalomu od Kitzbühelu 1976.

Dvaadvacetiletý Zabystřan opět neměl své závodní lyže. Před startem v Kitzbühelu mu je totiž v Rakousku někdo ukradl. Šestý slalom SP v kariéře pro něj skončil chybou brzy po startu.

SP ve sjezdovém lyžování ve Schladmingu (Rakousko):

Muži - slalom:

1. Kristoffersen (Nor.) 1:42,37 (51,55+50,82), 2. Pinturault (Fr.) -0,34 (51,73+50,98), 3. Yule (Švýc.) -0,83 (52,16+51,04), 4. Noël (Fr.) -0,99 (54,01+49,35), 5. Maurberger -1,07 (53,06+50,38), 6. Vinatzer (oba It.) -1,12 (52,665+0,83), 7. Jakobsen (Švéd.) -1,20 (52,88+50,69), 8. Ryding (Brit.) -1,23 (52,70+50,90), 9. Foss-Solevaag (Nor.) -1,36 (52,40+51,33) a Zenhäusern (Švýc.) -1,36 (52,84+50,89), …Zabystřan (ČR) nedokončil 1. kolo.

Průběžné pořadí slalomu (po 8 z 12 závodů): 1. Kristoffersen 552, 2. Yule 495, 3. Noël 450, 4. Pinturault 286, 5. Zenhäusern 278, 6. Foss-Solevaag 257.

Průběžné pořadí SP (po 25 z 44 závodů): 1. Kristoffersen 841, 2. Pinturault 722, 3. Kilde (Nor.) 700, 4. Mayer (Rak.) 692, 5. Feuz (Švýc.) 577, 6. Paris (It.) 556, …131. Zabystřan 12

Zdroj: ČTK
Další zprávy