Rozhovor: Škromach o puči, lhaní a zavřeném facebooku

Martina Machová Martina Machová
1. 11. 2013 6:00
Rozhovor s místopředsedou Zdeňkem Škromachem o dozvucích puče v ČSSD
Zdeněk Škromach u voleb.
Zdeněk Škromach u voleb. | Foto: Zdeněk Škromach, Facebook

Praha - Z oblíbeného politika sociální demokracie se stal během posledních dnů bezmála štvanec, jak sám říká - zrádce. Zdeněk Škromach patří mezi účastníky utajované a nakonec provalené schůzky u prezidenta Miloše Zemana v Lánech, den na to hlasoval pro odvolání svého stranického předsedy Bohuslava Sobotky z povolebního vyjednávacího týmu. To všechno nyní "schytává" ve velkém mimo jiné od svých fanoušků na facebooku.

Přesto tvrdí, že nešlo jinak.

Za hlasováním na předsednictvu si stojí a v případě "mlžení" o návštěvě prezidenta říká, že drží slovo i v době, kdy to pro něj není výhodné. Dodává přitom, že "příjemné to nebylo". Rezignovat ovšem prozatím nehodlá.

"Takový krok je potřeba nejdříve prodiskutovat s členy a funkcionáři strany, kteří do toho mají také co mluvit," uvedl v rozhovoru pro Aktuálně.cz. Konečné rozhodnutí chce učinit na ústředním výkonném výboru, kde se bude rozhodovat o celkové budoucnosti strany. Podle něj by předsednictvo vyzvalo Sobotku k rezignaci, i kdyby se výprava za prezidentem nekonala.

A.cz: Co se dělo na čtvretčním grémiu strany, že jeho výsledek je jen, že za ČSSD bude do Ústředního výkonného výboru jednat jen Bohuslav Sobotka?

Zdeněk Škromach: Debata byla poměrně široká. Pokud jde o vyjednávací tým, například jestli má být vícečlenný nebo kolik lidí do něj má jít. Převážil názor, že v tuto chvíli bude pověřen jen předseda strany a na ÚVV se tým doplní. S tím souhlasili všichni členové grémia.

Moje představa byla, že by bylo dobré, aby tým byl z lidí, kteří nejsou předmětem mediální kampaně, tedy například Luboše Zaorálka, Aleny Gajdůškové nebo Milana Štěcha.

A.cz: Měl by v něm být někdo z "pučistů", tedy Hašek, Tejc, Chovanec...

Myslím, že to bude záležitost vyjasnění si vztahů v ČSSD a vztahů na poslaneckém klubu. Jsem přesvědčený o tom, že v něm musí být zástupci poslaneckého klubu, který musí garantovat, že poslanecký klub podpoří to, na čem se politické týmy dohodnou.

A.cz: Jste vyzýván k rezignaci. Rezignujete na funkci místopředsedy?

Na funkci jsem nikdy nelpěl, několikrát v minulosti jsem nebyl ve funkci. Na druhé straně je potřeba takový krok nejdříve prodiskutovat s členy a funkcionáři strany, kteří do toho mají také co mluvit. Chci znát jejich názor, ne jen to, co si přečtu v novinách.

Na ústředním výkonném výboru oznámím své rozhodnutí včetně zdůvodnění.

A.cz: Bohuslav Sobotka to nyní staví: buď já, nebo Hašek. Měl by Michal Hašek rezignovat?

Nechci mu radit. Je to jeho rozhodnutí a věřím, že se rozhodne správně.

A.cz: Kdybyste byl chycen při veřejné lži jako on, co byste dělal na jeho místě?

Nejsem na jeho místě.

A.cz: Jak vnímáte to, že Michal Hašek veřejnosti opakovaně lhal?

Bylo to nešťastné vyjádření. Michal se s tím musí nějakým způsobem vyrovnat. Jsem rád, že se omluvil. Jsou okamžiky, kdy je člověk pod psychickým tlakem a ne vždy je snadné zvládnout mediální komunikaci. Sám to mám odzkoušené z minulosti.

A.cz: Proč jste po schůzce v Lánech sami nevystoupili a neřekli, že jste byli za prezidentem a o čem jste se s ním bavili?

Vy víte, že já s Milošem Zemanem máme poměrně dobré vztahy a pro mne není problém se k tomu přiznat. Koneckonců mi za to někteří kolegové nadávají roky. Spíš to byla obava některých dalších lidí, kteří se schůzky účastnili a kteří měli pocit, že kdyby se to zveřejnilo, tak bud negativní reakce ze strany některých funkcionářů sociální demokracie.

A já když něco slíbím, tak to držím, i když je to pro mne nevýhodné, proto jsem ty informace nechtěl komentovat. Nebylo to pro mne příjemné a trochu mne mrzí, že člověk, který na tom měl největší zájem, s tím sám přišel. V tuto chvíli už nevidím důvod cokoli tajit, navíc nemám co tajit. Nic nečestného a nelegálního tak, jak se sněží někteří naznačovat, se neodehrálo.

Myslím, že je určitě dobré znát po volbách stanovisko pana prezidenta. A věřím tomu, že kdyby Bohuslav Sobotka požádal o setkání s prezidentem, tak by mu rovněž vyhověl.

A.cz: A vy jste uvažovali, že byste mu řekli: pojeď s námi?

Já byl pozván od Michala Haška, takže ty technické věci nevím. Pokud by projevil Slávek Sobotka zájem, že se chce sejít s prezidentem, určitě by nic nebránilo. Dovolím si říci, že v rámci mých dobrých vztahů s prezidentem, bych mu pomohl s jejím zprostředkováním.

A.cz: Co jste v těch Lánech dělali, o čem jste se s Milošem Zemanem bavili?

V zásadě šlo o neformální schůzku. Sdělení postřehů k volebnímu výsledku a podle toho, jak volby dopadly, o možnostech, které mohou nastat. Registroval jsem už, že pan prezident jednoznačně řekl, že bude akceptovat stanovisko sociální demokracie, pokud jde o povolební vyjednávání.

A.cz: Řekl vám nebo alespoň naznačil, koho hodlá jmenovat premiérem?

V této fázi to nebylo předmětem jednání.

Premiérem ten, koho navrhne ČSSD

A.cz: A alespoň obecně?

Myslím, že se už sám vyjádřil. Předpokládám, že to bude jiný postup než za Václava Klause, a že to bude zástupce vítězné strany. Takto jsem vnímal, že to tak bude.

A.cz: Bavil se s Milošem Zemanem někdo z účastníků jednání separátně nebo schůzka proběhla společně.

Jednání proběhlo společně.

A.cz: Kvůli krizi sociální demokracii, kde jste označen za pučistu a zrádce, jste si dokonce uzavřel oficiální facebookový profil?

Ne, ten normálně běží. Někdo mne upozorňoval, že na stránkách je problém. Musím se na to podívat. Asi byl takový nával, že to zkolabovalo.

A.cz: Stojíte si za svým názorem na předsednictvu, tedy, že by Sobotka měl kvůli špatnému výsledku odstoupit?

Nemůžu měnit názor ze dne na den. Většina na předsednictvu byla jednoznačná a myslím, že legitimní bylo jak stanovisko předsednictva, které se vázalo k volebnímu výsledku, tak i postoj předsedy Slávka Sobotky, který řekl, že toto neakceptuje a udělá vše pro to, aby tento postoj ústřední orgán změnil.

Je nešťastné, když se to účelově spojuje se setkáním s prezidentem, protože to usnesení by bylo, i kdyby schůzka v Lánech nebyla.

A.cz: Součástí politického boje jsou i podobné výzvy k odstoupení předsedy. Nevybavuje se mi ale případ, kdy by někdo skončil tak odvržen a s nálepkou zrádce jako vy. Kde vidíte příčinu?

To byl celý souběh okolností - neformální schůzka s prezidentem, nejasnost, zda byla či nebyla a následně na to usnesení předsednictva, které bylo v tomto kontextu vnímáno jako ovlivněné, a následně i prezentace menšiny.

Je paradox, že na předsednictvu nikdo nenavrhl předsedu Slávka Sobotku zpět do vyjednávacího týmu. Stejně tak se Luboš Zaorálek nechal navolit do toho týmu a neřekl, že s tím nesouhlasí.. Rezignoval až poté, co jsem o tomhle mluvil na senátorském klubu.

A.cz: S odstupem času, byl dobrý strategický tah odvolávat předsedu jen den po volbách?

Byl to výsledek určitého zklamání z volebního výsledku. Nejdříve jsme očekávali výsledek kolem 35 procent, pak 30, pak se to smrsklo na 25, a 20 už je hodně málo. Když se to přepočítá na mandáty, tak to dává složitou situaci, ve které bude ČSSD jen velmi těžko prosazovat zásadní věci ze svého volebního programu a velmi těžko bude vysvětlovat občanům, že sice vyhrála volby, ale poměr sil ve sněmovně nám bude plnění programu velmi stěžovat.

Ostatní strany jsou programově jinde a ANO a Úsvit jsou těžko definovatelné v případě nějaké koaliční spolupráce i práce v parlamentu obecně. Slávek Sobotka popisoval situaci příliš zářně a byla obava, kterou jsem sdílel i já, že teď vyvolat očekávání, co vše sociální demokracie splní a zařídí, by mohlo znamenat do budoucna problém. Nejhorší jsou nenaplněná očekávání.

A.cz: Místo toho se ale stalo, že za sociální demokracii nemohl nikdo vyjednávat. Nepoškodilo to sociální demokracii?

Nemyslím si. Teprve se ustavují poslanecké kluby a strany se oťukávají. Tu situaci jsme vyřešili rychle, pověřen je předseda a bude záležet na něm, jestli proběhnou nějaká jednání již teď, nebo až později po ÚVV.

 

Právě se děje

Další zprávy