Reportáž od Babiše: Zrození vítěze, jež nechce vládnout

Lucie Stuchlíková Lucie Stuchlíková
27. 10. 2013 7:40
Povolební party hnutí ANO narušila nejistota, co dělat s nečekaně dobrým výsledkem
Polibek manželů Babišových po úspěšných volbách miliardáře.
Polibek manželů Babišových po úspěšných volbách miliardáře. | Foto: Vojtěch Marek

* V této reportáži se dozvíte, jak přišel Andrej Babiš k tygrovi, kdy začala na štábu Ano diskotéka a jak zlomyslný je Martin Komárek.

Praha - Velký, decentně vyzdobený sál s bohatým rautem, živé květiny i balkonek s kavárnou pro novináře. Miliardář se nezapře, je jasné z volebního štábu hnutí ANO Andreje Babiše.

Všechno je dokonalé. Naleštěné podlahy, po kterých chodí jen dámy v lodičkách a pánové v drahých botách, co deset minut znovu stírá uklízečka, otisky prstů na proskleném zábradlí u schodiště čas od času vyleští hadříčkem. Personál na toaletách se rusky dohaduje, kam přesně umístit zásobník na utěrky.

Akci pro několik stovek lidí slovenský podnikatel uspořádal v Centru pohybové medicíny Pavla Koláře na pražském Chodově, jehož stavbu sám zasponzoroval 300 miliony.

Nálada je uvolněná, Babiš sám dorazí v džínách a mikině a při společném focení vtipkuje. "Zamávat vám? To si mě pletete se Zemanovci," ušklíbá se v narážce na vystoupení ministra Zdeňka Žáka v předvolební debatě.

My si myslíme, že...

První odhady výsledků jsou ale opatrné. "Úspěch bude, když se tam dostaneme," říká Babiš a po něm to stejné opakuje Martin Stropnický i Martin Komárek.

Jako jeden muž. A žena.
Jako jeden muž. A žena. | Foto: Vojtěch Marek

Ve skutečnosti je jasné, že se čeká výrazně lepší výsledek.

Druhá věta, kterou kandidáti opakují jako na běžícím pásu, zní: "Já osobně si myslím, že bychom měli jít do opozice."

To se v průběhu večera ještě změní, ale nepředbíhejme.

Zdání poněkud znuděného večírku společenské smetánky naruší jen příchod novináře Reflexu J. X. Doležala, který se dožaduje olomouckého lídra Jaroslava Faltýnka. Prý má důkazy o tom, že nařídil svým zaměstnancům, aby skoupili nejnovější vydání časopisu, kde se píše o Babišových obchodech.

Mluvčí Radka Burketová se nakonec vzdává a Faltýnka přivádí. "Prostě řeknete, že hnutí ANO žádný takový pokyn nevydalo," instruuje kandidáta cestou. "Vůbec nevím, o čem mluvíte," činí se politik před novinářem.

Krize zažehnána.

Z nepříjemných dotazů už padne jen ten na Babišovu spolupráci s StB (Nikdy jsem nespolupracoval.) a na dvojku kandidátky na Vysočině Miloslava Bačiaka, který byl za minulého režimu politrukem (Nevěděli jsme to a vyloučili jsme ho).

Tak... já jsem tady poprvně

Andrej Babiš si také prožije horkou chvilku, když na něj novináři dotírají, jak to bude s povolebním vyjednáváním. Skutečně skončí v opozici? Podpořil by menšinovou vládu? "Já nevím, já to neznám, já jsem nezkušený politik. Tak... jsem tady poprvně," potí se v hloučku kamer.

ODS? Ne. TOP 09? Ne. ČSSD? Ne.
ODS? Ne. TOP 09? Ne. ČSSD? Ne. | Foto: Vojtěch Marek

Jinak už se ale nálada nad houbovým ragú, hovězími líčky, vepřovou panenkou a minidortíky pouze zlepšuje.

"To je výsledek jako cumel!" zní z davu, když se čísla přehoupnou přes 18 procent. "Peklo pro sociální demokracii, ráj pro nás," netají se radostí bývalý novinář Komárek.

Se stoupajícími preferencemi se však zároveň zmírňují razantní prohlášení o odchodu strany do opozice. Po hodinovém jednání krajských lídrů žádné konréktní prohlášení, které by zavřelo cestu k jednáním o koalici, přijato není. Zato už je známa nová mantra, o dost mírnější než ta předchozí.

"Musíme k výsledku přistupovat odpovědně. Počkáme, co udělá prezident a zda nás osloví vítěz voleb ČSSD," opakuje jeden lídr za druhým.

Je to Fred

Ale dost už politiky, je čas na zábavu.

Začneme cirkusovým číslem, které zajistí majitel cirkusu Joo s tygřím mládětem. Babiš ho prý kdysi křtil, na jméno si už ale nevzpomene. (Je to Fred.) "Tady vidíte, že podporujeme podnikatele," směje se Babiš s kroutícím se tygrem v náručí.

To je pan Jooo! A ten tygr?
To je pan Jooo! A ten tygr? | Foto: Vojtěch Marek

Jak je vidět, bod programu Strany zelených zakázat v cirkusech divoká zvířata, netáhne.

Zatímco Babiš s tygrem se okamžitě objeví na všech zpravodajských webech, ochránci zvířat zelení jsou rádi, že ve volbách získali tři procenta.

K úspěchu akce je potřeba přidat ještě krásnou ženu a slavné osobnosti. To první zajistí Babišova manželka Monika, která manžela za potlesku políbí na pódiu, a pak vysvětluje bulvárním novinářům, kde si koupila oblečení.

Když už je jisté, že je co slavit, přichází také herečka Veronika Žilková a žokej Josef Váňa, který Babišovi jako dárek přinesl pivo. Před desátou pak dorazí Leoš Mareš v roli DJ.

Jen co spustí tóny první písně, na parket se vrhne několik dvojic. "Vy jdete opravdu hned tancovat? No to jsem dojatej," jásá Mareš.

Víc už toho ale nestihneme. Mluvčí strany všechny novináře na příkaz pana Babiše vyhazuje. Soukromý večírek největšího skokana voleb není určen pro oči a uši veřejnosti.

 

Právě se děje

před 25 minutami

Írán zatkl opozičního novináře Zama, spolupracoval podle něj se zahraničními tajnými službami

Íránské revoluční gardy oznámily, že zatkly íránského novináře Rúholláha Zama, který využíval komunikační aplikaci, aby posílil disent. Informoval o tom zpravodajský web BBC. Zam žil podle médií v exilu v Paříži. Okolnosti jeho zadržení jsou nejasné.

Šestačtyřicetiletý Zam, který je synem reformního duchovního Mohammada Alího Zama, byl podle revolučních gard dopraven do Íránu v rámci komplikované tajné operace. O jeho zatčení informovala íránská státní televize s tím, že krok představuje vítězství nad západními tajnými službami. Podle revolučních gard dostával novinář pokyny a ochranu od zpravodajských služeb Francie, Spojených států a Izraele. Jeho zadržení íránské úřady připsaly moderním a inovativním technikám, který byly využity k "oklamání" zahraničních tajných služeb.

Zam v minulosti odmítl, že by spolupracoval se zahraničními zpravodajskými službami. Novinář spravoval populární protivládní zpravodajský kanál Amadnews, kterému íránské úřady připisují podněcování protestů v letech 2017-2018 po sporných prezidentských volbách. Web sdílel videa z protestů, nelichotivé informace o íránských politicích a na šifrované komunikační aplikaci Telegram měl web 1,4 milionu sledujících. Íránské úřady uvedly, že kanál podněcoval násilné povstání, a následně jej zablokovaly. Později ale web začal fungovat pod jiným názvem.

Zdroj: ČTK
Další zprávy