Volby by vyhrála koalice Pirátů a STAN, ANO by bylo třetí. ČSSD přeskočila i Přísaha

ČTK Domácí ČTK, Domácí
Aktualizováno 26. 5. 2021 16:04
Volby do sněmovny by v květnu vyhrála koalice Pirátů a STAN s 27 procenty hlasů. Následovala by koalice Spolu, tvořená ODS, KDU-ČSL a TOP 09, s 20,7 procenta hlasů a za ní by skončilo vládní hnutí ANO s 19,4 procenta hlasů. ČSSD by skončila pod pěti procenty, uvádí agentura Data Collect pro Českou televizi.
Foto: Aktuálně.cz

Do dolní komory Parlamentu by se ještě dostaly SPD s 13 procenty hlasů a KSČM s 6,2 procenta. Hnutí Přísaha Roberta Šlachty by podle průzkumu získalo 3,8 procenta hlasů, skončilo by tak před ČSSD, které agentura Data Collect přiřknula 3,6 procenta. Koalice Trikolóry, Svobodných a Soukromníků by měla 2,3 procenta. 

Statistická odchylka se v průzkumu pohybuje v rozmezí plus minus jednoho procentního bodu u stran s nízkým ziskem a až plus minus 3,1 bodu u stran s vysokým ziskem.

Pokud by strany kandidovaly ve volbách samostatně, podle modelu Data Collect by se do sněmovny nyní dostalo sedm stran či hnutí, přičemž vítězem by bylo ANO s 18,2 procenta hlasů. Druzí by byli Piráti, které by volilo 17,3 procenta lidí, a třetí STAN s 12,6 procenty. Čtvrtá SPD by získala 12,2 procenta hlasů a pátá ODS 11,9 procenta. Pětiprocentní hranici nutnou pro vstup do Sněmovny by ještě překročily KSČM a TOP 09. Vedle toho zisk lidovců a ČSSD by byl menší než pět procent.

V porovnání s březnovým průzkumem Data Collect pro ČT se v modelu, který bere v potaz ohlášené koalice, snížila podpora koalice Pirátů a STAN o 1,5 procentního bodu a ANO o 2,7 bodu. Naopak si polepšilo hnutí Spolu o 2,5 bodu a hnutí Přísaha o 2,2 bodu. Největší nárůst podpory, o 3,4 bodu, agentura zaznamenala od března u KSČM.

U modelu, který počítá s kandidaturou jednotlivých stran, vykázali nižší podporu než v březnu ANO, STAN nebo lidovci. Nejvíce si pohoršilo ANO, a to o 2,6 bodu. Ostatním dvěma uvedeným stranám se podpora snížila zhruba o 1,5 bodu. Podpora komunistů vzrostla o 3,3 bodu, Přísahy o 2,3 bodu a zhruba o dva body vyšší podporu měla i ODS. Vedle toho výsledky Pirátů se téměř nezměnily.

Současný průzkum provedl Data Collect v době od 3. do 7. května a od 17. do 21. května mezi zhruba tisícovkou respondentů starších 18 let. Sedmapadesát procent dotázaných v průzkumu uvedlo, že by se případných sněmovních voleb nyní zúčastnilo. Dalších 17 procent by se jich spíše zúčastnilo.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy