Průzkum: ČSSD doplácí na spory, volby by vyhrál Babiš

ČTK Domácí ČTK, Domácí
15. 11. 2013 16:36
S chováním sociálních demokratů není spokojeno 57 procent jejich voličů
Andrej Babiš.
Andrej Babiš. | Foto: Reuters

Praha - Křehké volební vítězství ČSSD se otřásá v základech. Pokud by se totiž volby do Poslanecké sněmovny konaly nyní, hnutí ANO Andreje Babiše by sociální demokraty předehnalo.

"Na vině" je především povolební chování strany, se kterým není spokojeno 57 procent jejích voličů. Stejně velká nespokojenost panuje i mezi voliči ODS, u příznivců ostatních parlamentních stran je výrazně menší. 

Vyplývá to z průzkumu agentury ppm factum.

Většina voličů parlamentních stran (66 procent) je s povolebním chováním volených stran spokojená. Nejvíce spokojení jsou voliči KSČM (86 procent) a KDU-ČSL (86 procent), nespokojení jsou naopak převážně voliči ČSSD (57 procent) a ODS (57 procent).

"V případě ČSSD souvisí nespokojenost jejich voličů pravděpodobně s vnitřními spory uvnitř vedení strany. Právě vnitřní spory v rámci ČSSD byly v době výzkumu intenzivně medializovány," dodávají autoři průzkumu.

ANO by získalo 20 procent

Aktuální volební model se od volebního výsledku příliš neliší. Pětiprocentní hranici nutnou pro vstup do Sněmovny by v polovině listopadu překročily stejné strany, kterým se to podařilo v říjnu.

Podle volebního modelu by ovšem nejvyšší podporu získalo hnutí ANO, a to 20 procent. ČSSD by volilo 19,5 procenta hlasů. Následovala by KSČM a TOP 09. Nejnižší podporu z parlamentních stran by měla ODS.

Komunisty by podle modelu ppm factum volilo 17,2 procenta lidí, TOP 09 by dostala hlas od 11,8 procenta lidí, Úsvit přímé demokracie od 7,1 procenta a lidovci od 6,7 procenta. Občanské demokraty by ve volbách aktuálně podpořilo 5,8 procenta voličů.

Foto: ppm factum

V porovnání s říjnovými volbami by si tak výrazněji polepšili jen komunisté, kteří by nyní měli o 2,3 procentního bodu více hlasů. Naopak ODS by si o 1,9 procentního bodu pohoršila.

V celkovém součtu by v polovině listopadu "propadlo" 11,9 procent hlasů - tolik by totiž lidé odevzdali všem ostatním stranám, které by pětiprocentní hranice nedosáhli.

Pod ní zůstává Česká pirátská strana s 3,7 procenty, Strana zelených s 2,9 procenty a svobodní, kteří by získali dvě procenta. Ostatní strany by 2 procenta podpory voličů nepřekročily, například Zemanovci by získali 0,6 procent.

Stejný počet křesel

Při přepočtu na mandáty by ČSSD a ANO měly nyní ve Sněmovně stejný počet křesel, konkrétně 48. Komunisté by získali 42 mandátů, zástupci TOP 09 by obsadili 25 míst, Úsvit 15 křesel, lidovci 14 a ODS osm míst.

"Z výzkumu tedy vyplývá, že koalice ČSSD - ANO 2011 - KDU-ČSL by i v současné době získala potřebnou většinu v PSP, konkrétně 110 mandátů," upozorňují autoři.

Voleb by se zúčastnilo pouhých 48 procent oprávněných voličů. K říjnovým volbám přitom dorazilo necelých 60 procent lidí.

V ČSSD se hned po volbách, ve kterých strana vyhrála s výrazně nižším ziskem, než očekávala, rozhořel boj mezi příznivci předsedy Bohuslava Sobotky a tehdejšího místopředsedy Michala Haška. 

Vnitrostranický konflikt, ze kterého nakonec vyšel vítězně Sobotka, na dva týdny zablokoval povolební vyjednávání.

Agentura provedla průzkum v době od 5. do 13. listopadu mezi tisícovkou občanů starších 18 let.

 

Právě se děje

před 47 minutami

Ázerbájdžán převzal od Arménie další oblast na Karabachu

Ázerbájdžán převzal od Arménie kelbadžarský okres, druhý ze tří trojice regionů, k jejichž předání Baku se Jerevan zavázal v dohodě o ukončení bojů v Náhorním Karabachu. Uvedla to agentura AFP s odvoláním na ázerbájdžánské ministerstvo obrany.

Ázerbájdžánská armáda vstoupila do kelbadžarského okresu v noci na středu středoevropského času, kdy na místě bylo již po půlnoci. Stalo se tak poté, co ženisté vyčistili horské silnice na trase vojsk od min.

K předání okresu mělo podle dohody původně dojít už 15. listopadu, Baku však termín prodloužilo o deset dní s odvoláním na humanitární důvody. Uvedené tři okresy obklopují samotný Karabach.

Zdroj: ČTK
Další zprávy