Poutavý souboj v zapadlém obvodě. Exministr Herman se utká s Hynkem nebo Martincem

Martin Biben Martin Biben
28. 9. 2018 15:36
Na Chrudimsku a Havlíčkobrodsku o senátorské křeslo usilují hokejová legenda Vladimír Martinec, rychlobruslařský trenér Petr Novák, bývalý ministr kultury Daniel Herman, starosta Havlíčkova Brodu Jan Tecl, bývalá Paroubkova mluvčí Lucie Orgoníková nebo zbrojař a bývalý prezidentský kandidát Jiří Hynek.
Volební plakáty v Chrudimi.
Volební plakáty v Chrudimi. | Foto: Martin Biben

Chrudim - Na Chrudimsku a Havlíčkobrodsku, v relativně zapadlém venkovském obvodě, se letos odehraje jeden z nejpoutavějších soubojů senátních voleb. Odpovídá tomu i současný vzhled chrudimských prostranství a reklamních ploch. Například v oprýskaném přístřešku autobusové zastávky u městského parku mohou čekající získat přehled o kandidátech rychleji než na internetu.

Své plakáty tady vylepili skoro všichni, kteří se o křeslo senátora utkávají. Hokejová legenda Vladimír Martinec, rychlobruslařský trenér Petr Novák, bývalý ministr kultury Daniel Herman, starosta Havlíčkova Brodu Jan Tecl, bývalá Paroubkova mluvčí Lucie Orgoníková nebo zbrojař a bývalý prezidentský kandidát Jiří Hynek.

Tipovat mezi nimi favorita či alespoň dvojici s šancí postoupit do druhého kola není vůbec snadné. Z celostátní politiky je určitě nejostřílenějším kandidát KDU-ČSL Herman. Jenže jeho kampaň nepatří v Chrudimi mezi nejviditelnější. Například obsah plakátů se světle žlutě vytištěným heslem Odvaha a zkušenost není kdovíjak výrazný.

A nejde jen o barvu. Ani na Hermanovy billboardy ve městě narazit nelze. Setkání s voliči však pořádá v celém obvodě řadu. V Havlíčkově Brodě, Ždírci nad Doubravou a Chrudimi navíc láká na přítomnost známých osobností, například herce Ondřeje Vetchého, bývalého premiéra a vysokoškolského učitele Petra Pitharta či zpěvačky Marty Kubišové.

Jeho politický program klade zejména důraz na morálku a etiku. "Politicky se angažuji proto, že velmi silně vnímám nutnost morální obrody naší země. Chci jí aktivně napomáhat, aby skončila řada zklamání a zrazených nadějí," píše na svých stránkách.

Nijak viditelný a nápaditý není ani dlouholetý starosta Havlíčkova Brodu a kandidát ODS Tecl. "Do Senátu se starostou!" hlásá na typicky modro-bíle laděných plakátech své strany. "Chci v Senátu skutečně pomáhat starostům, vím, že potřebují podporu, radu," vysvětlil politik, který říká, že se spoléhá na bezprostřední kontaktní kampaň. "Právě jsem v obci Hluboká. Projíždím vesnicemi i městy a setkávám se s lidmi bez nějakého ohlašování a přípravy," popisuje.

Asi nejvíce je po městě oranžovo-modrých plakátů a bannerů Lucie Orgoníkové. Bývalá mluvčí ČSSD i vlády a dcera letité poslankyně strany Hany Orgoníkové upoutá zářivým úsměvem i poněkud překvapivými hesly Senát pro maminky a Senát pro zemědělce. "Senát by se měl postavit za zálohované výživné, tedy maminky i tatínky, kteří nepobírají alimenty, a stejně tak ovlivnit zákony ve prospěch našich zemědělců. Abychom byli konkurenceschopní a soběstační," říká.

Na rozdíl od Hermana, který láká voliče na setkání s výraznou osobností české hudby Kubišovou, hraje na setkání Orgoníkové s voliči, například v nedalekých Slatiňanech, hvězda TV Šlágr Helenka Hamplová. Podobných akcí pořádá zejména ve větších městech celkem devět.

Na autobusové zastávce u obchodního domu Kateřina má Orgoníková velké bannery hned dva, jeden uvnitř a jeden zvenku. Na Mariana Majera ze vsi Dřeveš poblíž Skutče, který do Chrudimi vyrazil s dcerou Petrou, to však dojem neudělalo. "Spíš to vypadá, že budu volit Vladimíra Martince," říká. "Já zase nejspíš ANO a pana Nováka," ukazuje na Orgoníkové sousedy na prosklených stěnách zastávky Majerová.

Mistr světa, medailista z olympiád jako hráč i trenér Vladimír Martinec, který kandiduje za Sdružení nezávislých kandidátů - Evropští demokraté a Soukromníky, svádí v ulicích Chrudimi s Petrem Novákem z ANO vizuálně vyrovnaný souboj.

Kromě menších plakátů a bannerů lze narazit i na jejich ojedinělé billboardy. Oba vsadili na připomínku své sportovní kariéry. "Vždy Fair Play," říká Martinec, jehož hlavním tématem má být po případném vstupu do horní sněmovny financování sportu. "Musí konečně vzniknout jasná pravidla, podle kterých bude sport dostávat peníze," říká.

Trenér Martiny Sáblíkové Novák by svým účinkováním v Senátu rád pomohl ke vzniku víceúčelové rychlobruslařské haly, která by sloužila i dalším zimním sportům a jejíž stavbu mu Andrej Babiš předběžně přislíbil. Jeho dalším tématem je prý život obyčejných lidí. "Sám pocházím z Poličky a bavím se s lidmi, co je trápí. Jejich život bych chtěl zlepšit. Chci prosadit i více peněz pro ty nejmenší sportovní oddíly i pro postižené lidi, nejen sportovce," říká.

Šéf asociace obranného a bezpečnostního průmyslu Jiří Hynek, který kandiduje s podporou Patriotů, Svobodných a Realistů, sází na vlastenectví, patriotismus a kritiku centrální politiky, ať už české, nebo evropské. "V obvodu, kde kandiduji, žijí lidé, kteří mají rádi svou zem a na svůj národ jsou hrdí. Umí se uživit poctivou prací a hloupé nápady střídavě přicházející z Bruselu či z Prahy jim vadí," uvedl v regionálním tisku.

Politolog Lukáš Jelínek vidí souboj v politicky nevyhraněném spíše středovém obvodu jako střet mezi městy a venkovem. Městští voliči by podle něj do druhého kola mohli poslat starostu Tecla. "Je to jediný jasný kandidát pravice, která ve větších městech hlasy získá, je navíc z oblasti, v Havlíčkově Brodě je ODS tradičně silná. Daniel Herman bude vnímán spíš jako pražský kandidát," míní. Na levicovějším venkově pak může bodovat sociální demokratka Orgoníková, Martinec či Novák. "Já bych vsázel proti Teclovi na jednoho z dvojice Martinec - Novák," tipuje.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 4 hodinami

Corbyn by prý při novém referendu o brexitu zůstal neutrální

V případě referenda o brexitové dohodě vyjednané vládou Labouristické strany by její lídr Jeremy Corbyn zaujal neutrální stanovisko a neprosazoval žádnou ze dvou možností. Britský opoziční předák dnes tento svůj záměr potvrdil v debatě s občany, kterou vysílala BBC. Před asi 150 diváků postupně předstoupili lídři čtyř nejsilnějších politických stran a museli se vypořádat s těžkými otázkami i bezprostředními reakcemi publika. Předseda britské vlády Boris Johnson řekl, že bez dokončení brexitu nelze skutečně oživit ekonomiku Británie.

Labourista Corbyn čelí dotazům ohledně svého názoru na vystoupení z Evropské unie dlouhodobě a kvůli nejasným vyjádřením je terčem kritiky a posměchu ze strany vládních konzervativců. Ačkoli dnes neřekl, zda odchod své země z EU v principu podporuje, či nikoli, podle britských médií poprvé jasně řekl, jak by se zachoval v případě referenda o svém brexitovém plánu.

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

Neymar se po výletu na Davis cup vrátil do sestavy PSG

Brazilský útočník Neymar se po delší zdravotní pauze vrátil na hřiště, odehrál 65 minut a pomohl fotbalistům Paris St. Germain k domácí ligové výhře 2:0 nad Lille. Obhájci titulu po ní vedou tabulku s náskokem 11 bodů.

Nejdražší hráč světa Neymar nastoupil poprvé od zranění stehna z říjnové reprezentační přípravy. Kouč Thomas Tuchel ho zařadil do základní jedenáctky i přesto, že Neymar v týdnu o své vůli odletěl na finálový turnaj tenisového Davisova poháru. V úterý večer v Madridu sledoval zápas světové jedničky Rafaela Nadala.

Neymar byl na hřišti u obou branek PSG, které v prvním poločase vstřelili Mauro Icardi a Ángel di María. V 65. minutě ho vystřídal Kylian Mbappé.

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

Americký regulátor označil čínské firmy Huawei a ZTE za ohrožení národní bezpečnosti

Americká Federální komise pro spoje (FCC) dnes jednohlasně označila čínské firmy Huawei a ZTE za ohrožení národní bezpečnosti. Největšími klienty těchto firem jsou v USA hlavně venkovští operátoři, kteří při nákupu produktů a služeb Huawei a ZTE nemohou napříště využít prostředky z vládního fondu, jenž má k dispozici 8,5 miliardy dolarů (bezmála 197 miliard Kč). Telekomunikační regulátor navrhuje, aby se čínské vybavení stávajících telekomunikačních sítí nahradilo, informovala agentura Reuters.

Jde o poslední z řady kroků americké vlády, jejichž cílem je zamezit nákupu vybavení od Huawei a ZTE. Konečné nařízení jejich vybavení ze sítí odstranit se podle Reuters očekává nejdříve příští rok. Huawei krok FCC považuje za nezákonný a komisi žádá, aby rozhodnutí "založené na iracionálních spekulacích a dohadech" znovu zvážila.

před 6 hodinami

Airbnb mimo USA a Čínu měla loni zisk 46 milionů USD

Aktivity Airbnb mimo Spojené státy a Čínu loni vykázaly zisk 46,47 milionu USD (1,1 miliardy Kč) ve srovnání se ztrátou 97,22 milionu USD v předchozím roce. Uvádí to zpráva, kterou firma zprostředkovávající ubytování v soukromí předložila úřadům v Irsku a jejíž obsah dnes zveřejnila. Výnosy, které tvoří poplatky vybrané Airbnb, nikoliv celkové peníze vybrané od hostů, se zvýšily o více než 35 procent na 2,42 miliardy USD (56 miliard Kč).

Další zprávy