Poutavý souboj v zapadlém obvodě. Exministr Herman se utká s Hynkem nebo Martincem

Martin Biben Martin Biben
28. 9. 2018 15:36
Na Chrudimsku a Havlíčkobrodsku o senátorské křeslo usilují hokejová legenda Vladimír Martinec, rychlobruslařský trenér Petr Novák, bývalý ministr kultury Daniel Herman, starosta Havlíčkova Brodu Jan Tecl, bývalá Paroubkova mluvčí Lucie Orgoníková nebo zbrojař a bývalý prezidentský kandidát Jiří Hynek.
Volební plakáty v Chrudimi.
Volební plakáty v Chrudimi. | Foto: Martin Biben

Chrudim - Na Chrudimsku a Havlíčkobrodsku, v relativně zapadlém venkovském obvodě, se letos odehraje jeden z nejpoutavějších soubojů senátních voleb. Odpovídá tomu i současný vzhled chrudimských prostranství a reklamních ploch. Například v oprýskaném přístřešku autobusové zastávky u městského parku mohou čekající získat přehled o kandidátech rychleji než na internetu.

Své plakáty tady vylepili skoro všichni, kteří se o křeslo senátora utkávají. Hokejová legenda Vladimír Martinec, rychlobruslařský trenér Petr Novák, bývalý ministr kultury Daniel Herman, starosta Havlíčkova Brodu Jan Tecl, bývalá Paroubkova mluvčí Lucie Orgoníková nebo zbrojař a bývalý prezidentský kandidát Jiří Hynek.

Tipovat mezi nimi favorita či alespoň dvojici s šancí postoupit do druhého kola není vůbec snadné. Z celostátní politiky je určitě nejostřílenějším kandidát KDU-ČSL Herman. Jenže jeho kampaň nepatří v Chrudimi mezi nejviditelnější. Například obsah plakátů se světle žlutě vytištěným heslem Odvaha a zkušenost není kdovíjak výrazný.

A nejde jen o barvu. Ani na Hermanovy billboardy ve městě narazit nelze. Setkání s voliči však pořádá v celém obvodě řadu. V Havlíčkově Brodě, Ždírci nad Doubravou a Chrudimi navíc láká na přítomnost známých osobností, například herce Ondřeje Vetchého, bývalého premiéra a vysokoškolského učitele Petra Pitharta či zpěvačky Marty Kubišové.

Jeho politický program klade zejména důraz na morálku a etiku. "Politicky se angažuji proto, že velmi silně vnímám nutnost morální obrody naší země. Chci jí aktivně napomáhat, aby skončila řada zklamání a zrazených nadějí," píše na svých stránkách.

Nijak viditelný a nápaditý není ani dlouholetý starosta Havlíčkova Brodu a kandidát ODS Tecl. "Do Senátu se starostou!" hlásá na typicky modro-bíle laděných plakátech své strany. "Chci v Senátu skutečně pomáhat starostům, vím, že potřebují podporu, radu," vysvětlil politik, který říká, že se spoléhá na bezprostřední kontaktní kampaň. "Právě jsem v obci Hluboká. Projíždím vesnicemi i městy a setkávám se s lidmi bez nějakého ohlašování a přípravy," popisuje.

Asi nejvíce je po městě oranžovo-modrých plakátů a bannerů Lucie Orgoníkové. Bývalá mluvčí ČSSD i vlády a dcera letité poslankyně strany Hany Orgoníkové upoutá zářivým úsměvem i poněkud překvapivými hesly Senát pro maminky a Senát pro zemědělce. "Senát by se měl postavit za zálohované výživné, tedy maminky i tatínky, kteří nepobírají alimenty, a stejně tak ovlivnit zákony ve prospěch našich zemědělců. Abychom byli konkurenceschopní a soběstační," říká.

Na rozdíl od Hermana, který láká voliče na setkání s výraznou osobností české hudby Kubišovou, hraje na setkání Orgoníkové s voliči, například v nedalekých Slatiňanech, hvězda TV Šlágr Helenka Hamplová. Podobných akcí pořádá zejména ve větších městech celkem devět.

Na autobusové zastávce u obchodního domu Kateřina má Orgoníková velké bannery hned dva, jeden uvnitř a jeden zvenku. Na Mariana Majera ze vsi Dřeveš poblíž Skutče, který do Chrudimi vyrazil s dcerou Petrou, to však dojem neudělalo. "Spíš to vypadá, že budu volit Vladimíra Martince," říká. "Já zase nejspíš ANO a pana Nováka," ukazuje na Orgoníkové sousedy na prosklených stěnách zastávky Majerová.

Mistr světa, medailista z olympiád jako hráč i trenér Vladimír Martinec, který kandiduje za Sdružení nezávislých kandidátů - Evropští demokraté a Soukromníky, svádí v ulicích Chrudimi s Petrem Novákem z ANO vizuálně vyrovnaný souboj.

Kromě menších plakátů a bannerů lze narazit i na jejich ojedinělé billboardy. Oba vsadili na připomínku své sportovní kariéry. "Vždy Fair Play," říká Martinec, jehož hlavním tématem má být po případném vstupu do horní sněmovny financování sportu. "Musí konečně vzniknout jasná pravidla, podle kterých bude sport dostávat peníze," říká.

Trenér Martiny Sáblíkové Novák by svým účinkováním v Senátu rád pomohl ke vzniku víceúčelové rychlobruslařské haly, která by sloužila i dalším zimním sportům a jejíž stavbu mu Andrej Babiš předběžně přislíbil. Jeho dalším tématem je prý život obyčejných lidí. "Sám pocházím z Poličky a bavím se s lidmi, co je trápí. Jejich život bych chtěl zlepšit. Chci prosadit i více peněz pro ty nejmenší sportovní oddíly i pro postižené lidi, nejen sportovce," říká.

Šéf asociace obranného a bezpečnostního průmyslu Jiří Hynek, který kandiduje s podporou Patriotů, Svobodných a Realistů, sází na vlastenectví, patriotismus a kritiku centrální politiky, ať už české, nebo evropské. "V obvodu, kde kandiduji, žijí lidé, kteří mají rádi svou zem a na svůj národ jsou hrdí. Umí se uživit poctivou prací a hloupé nápady střídavě přicházející z Bruselu či z Prahy jim vadí," uvedl v regionálním tisku.

Politolog Lukáš Jelínek vidí souboj v politicky nevyhraněném spíše středovém obvodu jako střet mezi městy a venkovem. Městští voliči by podle něj do druhého kola mohli poslat starostu Tecla. "Je to jediný jasný kandidát pravice, která ve větších městech hlasy získá, je navíc z oblasti, v Havlíčkově Brodě je ODS tradičně silná. Daniel Herman bude vnímán spíš jako pražský kandidát," míní. Na levicovějším venkově pak může bodovat sociální demokratka Orgoníková, Martinec či Novák. "Já bych vsázel proti Teclovi na jednoho z dvojice Martinec - Novák," tipuje.

 

Právě se děje

před 5 minutami

Apple je proti návrhu EU na jednotnou dobíječku mobilů

Americká společnost Apple, výrobce přístrojů iPhone, kritizuje návrh poslanců evropského parlamentu na uzákonění jednotné dobíječky pro mobilní telefony, tablety či elektronické čtečky knih. Podle firmy to může brzdit inovace, vytvořit horu elektronického odpadu a naštvat spotřebitele. Na Apple by mělo případné nařízení velký dopad, upozornila agentura Reuters.

Komentář jedné z největších firem v oboru přichází týden poté, co zákonodárci vyzvali k zavedení jednotné nabíječky pro mobilní telefony a pozměnili návrh zákona tak, aby schopnost fungování s jednotnou nabíječkou byla základním požadavkem pro rádiová zařízení v EU. To by Apple ovlivnilo více než kterékoliv jiné firmy, protože iPhony a většina produktů firmy používá kabel s konektorem Lightning, zatímco přístroje s Androidem od různých společností obvykle mají konektor USB-C.

"Věříme, že regulace, která vynucuje soulad v typu konektoru zabudovaného do všech chytrých telefonů, potlačuje inovace, než aby je povzbuzovala, a poškodí zákazníky v Evropě a ekonomiku jako celek," uvedl Apple v prohlášení. Dodal, že předpis není nutný, protože průmysl už na USB-C přechází. "Doufáme, že (Evropská) komise bude pokračovat v hledání řešení, které neomezí schopnost průmyslu inovovat," dodal Apple.

Evropská komise se snaží prosadit jednotnou nabíječku více než deset let. V roce 2009 dospěla se společnosti, jako Apple, Samsung, Huawei a Nokia, k dobrovolné dohodě, jejíž cílem bylo harmonizovat nabíječky pro nové modely chytrých telefonů, které přijdou na trh v roce 2011. Dobrovolný přístup však nefungoval a podle zástupců EK je tak čas přijít s právními předpisy.

Zdroj: ČTK
před 24 minutami

Kvůli pádu osoby do kolejiště nejezdí metro na části linky B

Mezi Smíchovským nádražím a Florencí na lince B nejezdí metro, kolem 19:30 spadl ve stanici Anděl do kolejiště člověk. Lidé mají v daném úseku místo metra využít tramvaje, uvedl na webu dopravní podnik. Na místě jsou hasiči pražského dopravního podniku, kteří budou vyprošťovat sraženou osobu, policisté i záchranáři.

Metro jezdí na lince B bez omezení v úseku Zličín - Smíchovské nádraží a Florenc - Černý Most.

Zdroj: ČTK
před 40 minutami

Světová zdravotnická organizace kvůli novému koronaviru stav globální nouze nevyhlásila

Světová zdravotnická organizace (WHO) usoudila, že je ještě příliš brzy, aby kvůli šíření nového koronaviru v Číně vyhlásila celosvětový stav zdravotní nouze. Oznámily to světové tiskové agentury. Koronavirem se nakazily stovky lidí a infekce si vyžádala přinejmenším 18 obětí. Rozhodnutí WHO následovalo poté, co se čínské úřady v snaze zarazit šíření nákazy rozhodly uzavřít tři města a zrušily hlavní oslavy lunárního Nového roku v hlavním městě.

Generální ředitel WHO Tedros Adhanom Ghebreyesus označil tato opatření za adekvátní. "Doufáme, že budou účinná a že potrvají krátce," řekl.

Zdravotnická agentura OSN oznámila své rozhodnutí poté, co nezávislí odborníci dva dny vyhodnocovali informace o šíření nového koronaviru.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Polský nejvyšší soud zpochybnil vládou nově dosazené soudce

Polský nejvyšší soud dnes dospěl k závěru, že soudci nominovaní novou Zemskou soudcovskou radou nemají rozhodovat soudní pře. I z dnešního neveřejného rozhodování, které podle médií trvalo sedm hodin, předsedkyně nejvyššího soudu vyloučila všechny soudce, které do této soudní instance nominovala soudcovská rada. Vysvětlila to zásadou, že soudce nesmí rozhodovat v případu, který se ho osobně týká.

Jde o další krok ve sporu s konzervativní vládou a vládnoucí stranou o nezávislost polské justice. Novou soudcovskou radu vytvořila parlamentní většina vládní strany Právo a spravedlnost (PiS), a ne sami soudci, jak tomu bylo dříve.

Jednání nejvyšší soudu se pokusila na návrh šéfky dolní komory parlamentu Elžbiety Witekové (PiS) zablokovat předsedkyně ústavního soudu Julia Przylembská. Ale nejvyšší soud se odmítl podřídit tomuto příkazu. Na ústavní soud se mezitím podle televize TVN 24 obrátili i noví členové nejvyššího soudu, kteří byli z dnešního rozhodování vyloučeni.

Prezident Andrzej Duda, pocházející z PiS, před novináři prohlásil, že jmenování soudců je výlučnou pravomocí hlavy státu, nepodléhá žádné kontrole a že nejvyšší soud se touto věcí neměl zabývat.

Zdroj: ČTK
Další zprávy