Jste ultralevičák, vyslechl si Tožička. Piráti však jeho kandidaturu těsně nestáhli

ČTK Domácí ČTK, Domácí
Aktualizováno 18. 2. 2020 14:09
Piráti potvrdili kandidaturu Tomáše Tožičky v senátních doplňovacích volbách na Teplicku. Rozhodli o tom ve vnitrostranickém hlasování. Tožičku nominovala ústecká krajská organizace strany, následně ale část členů vyjádřila o nominaci pochyby s poukazem na některá jeho vyjádření na sociálních sítích.
Tomáš Tožička
Tomáš Tožička | Foto: DVTV

Pro stažení kandidatury se v internetovém fóru vyslovilo 232 hlasujících, pro ponechání Tožičky v souboji o senátní křeslo po zesnulém Jaroslavu Kuberovi 249 hlasujících, což je podle Pirátů pouze o jeden hlas více, než potřeboval.. Celkem se do referenda zapojilo 494 hlasujících, tedy necelá polovina členů strany, informovala strana.

Tožičkovu nominaci do voleb kritizoval vedoucí administrativního odboru Pirátů Petr Vileta, k němuž se připojilo přes sto členů strany. Piráti proto vypsali hlasování o tom, zda má být kandidát z voleb stažen. Pokud by se k tomu rozhodli, neměli by kvůli zákonným termínům možnost nominovat do voleb nikoho jiného.

Vileta kritizoval zejména Tožičkova vyjádření na sociálních sítích, která označuje za ultralevicová. Kandidát na senátora mimo jiné uváděl, že kapitalismus je zločin proti lidskosti a že centristé v médiích jsou ohrožením demokracie. Podle Vilety takové výroky poškozují Piráty jako celek a mohou být urážlivé vůči části voličů strany. 

Byla to snaha vykreslit Piráty jako komunisty, tvrdí Tožička

Za Tožičku se naopak postavil předseda Pirátů Ivan Bartoš. "Tomáš Tožička je člověk vysokých morálních kvalit, za kterým je reálná práce. Podílel se nejenom na projektech v Česku, ale i v Africe. Vybudoval komunitní centrum Otevřený svět v Litvínově, azylový dům pro ženy a matky v tísni a centrum mezinárodního setkávání v Mostě a podílel se na řadě dalších projektů. V zahraničí vedl elektrifikaci školy, kliniky a komunitního centra v Zambii, střední školy v Angole a devíti dalších škol v Bangladéši. Kromě celé řady humanitárních činností stál také u zrodu debaty o participativním rozpočtu v ČR," řekl Bartoš.

Tožička na pirátském celostátním fóru označil kritiku za skandalizační kampaň motivovanou snahou kompromitovat Piráty a vykreslit je jako komunisty. Podle něj stojí za to mít vizi spravedlivé společnosti důstojných lidí, v níž nikdo neparazituje na druhých.

Piráti hlasovali o tom, zda stáhnout Tožičkovu nominaci, nebo ukončit projednávání záležitosti. Podpořit mohli obě možnosti. Pokud by se pro obě možnosti vyslovila více než polovina hlasujících, rozhodlo by o výsledku druhé kolo, které by se konalo za týden. Pro platnost referenda žádná minimální hranice volební účasti není stanovena, hlasovala necelá polovina členů.

Doplňovací senátní volby na Teplicku se uskuteční 27. a 28. března. O senátorské křeslo se uchází 11 lidí. Vedle Tožičky o něj mají zájem mimo jiné teplický primátor Hynek Hanza z ODS, ústecký hejtman Oldřich Bubeníček z KSČM, starostka Bíliny Zuzana Schwarzová Bařtipánová za ANO, starosta Duchcova Zbyněk Šimbera z ČSSD nebo ředitel teplického gymnázia Zdeněk Bergman za Senátor 21 s podporou TOP 09, Liberálně ekologické strany a Strany zelených, který při posledních volbách postoupil s Kuberou do druhého kola.

Přibližování životní úrovně v Česku zemím Evropské unie není takové, jaké se očekávalo, říká Tomáš Tožička ze Social Watch. | Video: Daniela Drtinová
 

Právě se děje

před 4 hodinami

Trump předčasně zveřejnil záznam rozhovoru s televizí CBS

Bílý dům dnes zveřejnil nesestříhaný záznam interview mezi prezidentem Donaldem Trumpem a reportérkou pořadu 60 Minutes (60 minut) Lesley Stahlovou, z něhož Trump při natáčení předčasně odešel kvůli údajné zaujatosti novinářky, které pohrozil blíže nespecifikovanou odvetou. Podle agentury Reuters tím prezidentská kancelář porušila dohodu s televizí CBS, podle níž měl rozhovor vyjít až o víkendu v rámci zvláštního předvolebního dílu, v němž bude také interview s demokratickým kandidátem Joem Bidenem.

"Podívejte se na tu zaujatost, nenávist a drzost, kterou předvádí (pořad) 60 minut a CBS," napsal Trump na twitteru. Dodal přitom, že moderátorka dnešní (páteční SELČ) druhé a poslední předvolební debaty s Bidenem Kristen Welkerová bude "daleko horší".

Trump sdílel v příspěvku odkaz na video, v němž je pouze jeden záběr na prezidenta. V záznamu jsou však slyšet otázky moderátorky a občas i dalších lidí v místnosti.

Zdroj: ČTK
Další zprávy