Haškova pěst: Bál jsem se o sociální demokracii

Martina Machová Martina Machová
28. 10. 2013 10:23
Roman Onderka navrhl Sobotkův pád, myslí si, že Hašek dokáže po volbách vyjednat víc.
Roman Onderka
Roman Onderka | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Brněnský primátor Roman Onderka na nedělním jednání předsednictva vyčkal, až na něj přijde řada a vhodil do již tak ostré diskuze "bombu". Na konci svého vystoupení přednesl návrh, aby vedení ČSSD vyzvalo  předsedu Bohuslava Sobotku k rezignaci a navrhlo, aby opustil tým povolebních vyjednávačů.

Pro některé to byla věc očekávaná a pravděpodobně mezi ně patřil i Bohuslav Sobotka, pro značnou část, zejména pro účastníky jednání, keří neměli hlasovací právo, to bylo překvapení.

"Velice se bojím, že by i vyjednávání mohlo dopadnout tak, jak dopadla kampaň sociální demokracie," vysvětluje svou motivaci Onderka. Podle něj dokáže podmínky pro vládní koalici vyjednat lépe Michal Hašek, proto v neděli večer udělal to, co udělal.

Aktuálně.cz: Proč jste navrhl výzvu k rezignaci Sobotky a to, aby skončil v čele vašeho týmu?

Roman Onderka: Výsledek ve volbách do poslanecké sněmovny je pro sociální demokracii historicky, tedy od roku 1993, nehorší. Sestupná tendence je opravdu hrozivá a svědčí o tom i následná nervozita z některých krajů České republiky.

Chodí mi zprávy, že se to může dotknout následného supervolebního roku, kdy se volí do senátu, jsou volby do Evropského parlamentu a komunální volby. Lidé začínají být nervózní a následně řeší, jakým způsobem byla vedena kampaň, jakým způsobem dokázal, či spíše nedokázala ČSSD říci své priority a oslovit voliče. Z toho vyplývají mé kroky.

Bývá zvykem, že po volbách vždy vrcholový politik přijme odpovědnost, ať volby vyhraje, nebo prohraje. A to zejména předseda. Bylo tomu tak i před třemi lety, kdy tuto osobní odpovědnost převzal Jiří Paroubek. Ještě ten den rezignoval na funkci předsedy sociální demokracie.

A.cz: Ale teď je situace jiná. Tehdy se k tomu rozhodl sám Paroubek, možná po poradě s vedením. Bohuslav Sobotka však říká, že rezignovat nehodlá a vy ho tímto usnesením k tomu nutíte. Nepoškodí to naopak sociální demokracii ve vyjednávání o vládě?

Myslím, že ne. Kampaň byla vedena autoritativním způsobem, tedy že se z toho udělalo one man show, byl jediný obličej po celé republice a podle toho nás voliči hodnotili.

Já se velice bojím, že by i vyjednávání mohlo dopadnout tak, jak dopadla kampaň sociální demokracie. Ve správnosti mého názoru mne usvědčuje i názor mých kolegů nejen v předsednictvu ale i v regionech.

A.cz: Zakládáte skutečné dvojvládí. Jak mají případní koaliční partneři vědět, že platí to, co se dohodne a že jste vůbec důvěryhodní? Něco vyjedná Hašek, ale předseda je hlavním mužem strany...

V prvé řadě nebude to, co se dojedná potvrzovat předseda nebo místopředseda, ale předsednictvo nebo ústřední výbor. A když říkáte dvojvládí, tak znám příklady politických subjektů, kdy předseda není totožný s premiérem. Tedy není to výjimkou a bylo to i v České republice.

Co se týče vyjednávacího týmu, ten je tu od toho, aby se pokusil vyjednat co nejlepší pozici pro sociální demokracii v sestavované vládě. Máme na 60 procent shodný program s hnutím ANO. Je nutné se začít bavit o programových prioritách jednotlivých politických subjektů, včetně strany lidové, kde se již nyní rýsuje problém s restitucemi.

Povolební vyjednávání nebude jednoduché, ale nepůjde v nich v prvé řadě o personálie. Nebude to o tom, kde kdo sedne na nějaké ministerstvo, ale jestli bude možné vůbec koalici uzavřít, jestli je zde shoda mezi jednotlivými programy. Z tohoto pohledu bude záležet na schopnostech vyjednávacího týmu a já vyjednávacímu týmu, který dnes schválilo předsednictvo, věřím.

A.cz: Proběhlo před tím jednáním nějaké oťukávání partnerů, jestli je tento krok například nevyděsí? A že budou slyšet na jméno Michala Haška?

Z mé strany k jednání s žádným politickým subjektem nedošlo.

A.cz: Ovšem stále tu je usnesení ÚVV, že Sobotka je kandidátem na premiéra.

To rozhodne mimořádný ústřední výkonný výbor.

 

Právě se děje

Další zprávy