Pravice v Senátu selhala. ODS ztratila Prahu, TOP 09 s nulou

Mikuláš Klang Mikuláš Klang
18. 10. 2014 19:30
Druhé kolo senátních voleb potvrdilo to, co naznačilo už to první - že pravice v horní komoře parlamentu oslabí.
ODS v Praze neobhájila ani jedno křeslo.
ODS v Praze neobhájila ani jedno křeslo. | Foto: ČTK

Praha – Sportovní terminologií se dá říci, že TOP 09 dostala v senátních volbách kanára. Do druhého kola se probojovali jen čtyři její kandidáti, v Senátu ale nakonec nezasedne ani jeden.

"Bezpochyby jsme tyto volby prohráli," uznal předseda TOP 09 Karel Schwarzenberg v sobotu odpoledne. "Jsou časy, kdy se vyhrává, jsou časy, kdy se prohrává. Musíme udělat důkladnou analýzu a reformy ve straně," dodal.

TOP 09 nepomohlo ani spojenectví s ODS, kdy se partaje v jedenácti obvodech dohodly na tom, že kandidáta postaví pouze jedna z nich. Šéf ODS Petr Fiala i přesto, že spolupráce kýžený výsledek nepřinesla, hodnotil rozhodnutí jako dobré.

"Takto jsme se domluvili v obvodech, které jsou dlouhodobě levicové, z tohoto hlediska to byl dobrý tah. A tyto volby také ukázaly, že pravicové strany mohou dobře spolupracovat. To je dobrá cesta, jak spojovat síly a čelit levici a populistům," řekl s tím, že by bylo zbytečné tříštit síly.

Na neúspěch v Praze měla podíl nálada ve společnosti

O úspěchu se ovšem nedá hovořit ani v případě občanských demokratů, přestože Fiala v sobotu média vytrvale přesvědčoval o tom, že zisk dvou mandátů je znamením toho, že strana vstává z popela a je pro lidi stále volitelná. "Dá se to považovat za návrat do velké politiky," prohlásil Fiala.

Maskoval tím však pouze, že partaj v Senátu ztratí jedno křeslo a zejména, že přišla o svou tradiční baštu – Prahu. Tam neobhájili dosavadní senátoři Tomáš Kladívko a Zdeněk Schwarz, neuspěl ani historik Pavel Žáček. Přitom právě voliči v metropoli před šesti lety zachránili ODS od totální blamáže, kdy z asi dvou desítek kandidátů v druhém kole uspěli jen ti v pražských obvodech.

"Žádnou radost z toho nemám. Vysvětlení je ale jednoduché - Praha, stejně jako jiná velká města odráží nálady ve společnosti a tady existují jiné tendence," komentoval Fiala důvody porážky v metropoli.

"Nechci poukazovat na to, že občanští demokraté šli do voleb s velmi skromnou kampaní, že jsme čelili velké propagandistické mašinérii, že společenská nálada pro nás nebyla příznivá - to jsou známá fakta, není to nic, na co bychom se vymlouvali," dodal.

Přesto uznal, že ODS bude muset hodně pracovat, aby se vrátila na ještě poměrně nedávné pozice. "Jsme a budeme po těchto volbách nejsilnější opoziční silnou v Senátu. To jsou všechno dobrá východiska pro další cestu občanských demokratů vzhůru," neztrácel Fiala přese všechno optimismus.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Basketbalisté Philadelphie a Miami drží domácí neporazitelnost

Basketbalisté Philadelphie zůstávají i nadále v této sezoně NBA před svými fanoušky neporažení. V hale Wells Fargo Center v úterý zdolali ve třináctém domácím zápase Denver 97:92. O dvě utkání kratší domácí neporazitelnost uhájilo i Miami, které zdolalo Atlantu až po prodloužení 135:121.

Výsledky NBA:

Charlotte - Washington 114:107, Miami - Atlanta 135:121 po prodl., Philadelphia - Denver 97:92, Portland - New York 115:87.

Další zprávy