Pravice v Senátu selhala. ODS ztratila Prahu, TOP 09 s nulou

Mikuláš Klang Mikuláš Klang
18. 10. 2014 19:30
Druhé kolo senátních voleb potvrdilo to, co naznačilo už to první - že pravice v horní komoře parlamentu oslabí.
ODS v Praze neobhájila ani jedno křeslo.
ODS v Praze neobhájila ani jedno křeslo. | Foto: ČTK

Praha – Sportovní terminologií se dá říci, že TOP 09 dostala v senátních volbách kanára. Do druhého kola se probojovali jen čtyři její kandidáti, v Senátu ale nakonec nezasedne ani jeden.

"Bezpochyby jsme tyto volby prohráli," uznal předseda TOP 09 Karel Schwarzenberg v sobotu odpoledne. "Jsou časy, kdy se vyhrává, jsou časy, kdy se prohrává. Musíme udělat důkladnou analýzu a reformy ve straně," dodal.

TOP 09 nepomohlo ani spojenectví s ODS, kdy se partaje v jedenácti obvodech dohodly na tom, že kandidáta postaví pouze jedna z nich. Šéf ODS Petr Fiala i přesto, že spolupráce kýžený výsledek nepřinesla, hodnotil rozhodnutí jako dobré.

"Takto jsme se domluvili v obvodech, které jsou dlouhodobě levicové, z tohoto hlediska to byl dobrý tah. A tyto volby také ukázaly, že pravicové strany mohou dobře spolupracovat. To je dobrá cesta, jak spojovat síly a čelit levici a populistům," řekl s tím, že by bylo zbytečné tříštit síly.

Na neúspěch v Praze měla podíl nálada ve společnosti

O úspěchu se ovšem nedá hovořit ani v případě občanských demokratů, přestože Fiala v sobotu média vytrvale přesvědčoval o tom, že zisk dvou mandátů je znamením toho, že strana vstává z popela a je pro lidi stále volitelná. "Dá se to považovat za návrat do velké politiky," prohlásil Fiala.

Maskoval tím však pouze, že partaj v Senátu ztratí jedno křeslo a zejména, že přišla o svou tradiční baštu – Prahu. Tam neobhájili dosavadní senátoři Tomáš Kladívko a Zdeněk Schwarz, neuspěl ani historik Pavel Žáček. Přitom právě voliči v metropoli před šesti lety zachránili ODS od totální blamáže, kdy z asi dvou desítek kandidátů v druhém kole uspěli jen ti v pražských obvodech.

"Žádnou radost z toho nemám. Vysvětlení je ale jednoduché - Praha, stejně jako jiná velká města odráží nálady ve společnosti a tady existují jiné tendence," komentoval Fiala důvody porážky v metropoli.

"Nechci poukazovat na to, že občanští demokraté šli do voleb s velmi skromnou kampaní, že jsme čelili velké propagandistické mašinérii, že společenská nálada pro nás nebyla příznivá - to jsou známá fakta, není to nic, na co bychom se vymlouvali," dodal.

Přesto uznal, že ODS bude muset hodně pracovat, aby se vrátila na ještě poměrně nedávné pozice. "Jsme a budeme po těchto volbách nejsilnější opoziční silnou v Senátu. To jsou všechno dobrá východiska pro další cestu občanských demokratů vzhůru," neztrácel Fiala přese všechno optimismus.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Aktualizováno před 6 minutami

Salač odstartuje do Velké ceny San Marina z předposlední řady

Filipu Salačovi kvalifikace na Velkou cenu San Marina silničních motocyklů nevyšla, do nedělního závodu Moto3 odstartuje z předposlední deváté řady. Devatenáctiletý český jezdec byl klasifikován na 26. místě, což je jeho nejhorší kvalifikační výsledek od Malajsie v listopadu 2019.

Salač po vydařeném pátku, kdy v trénincích figuroval v nejlepší desítce, nedokázal v dnešním třetím tréninku na rozdíl od většiny soupeřů zrychlit a musel už do první části kvalifikace. V ní obsadil dvanácté místo a do druhé části pro nejrychlejších osmnáct nepostoupil.

Salačův tým zvolil stejnou strategii jako ve třetím tréninku, vyjel na použitých pneumatikách. "Jen abych si to objel a zjistil, jaké jsou podmínky na trati a jak funguje tlak na té teplotě, jaká zrovna je. Pak jsme dali nové pneumatiky, první kolo jsem měl docela dobře rozjeté, ale pak jsem dostal highsider, tím to kolo pro mě skončilo," popsal.

Ve druhém si prožil totéž. "Bylo ještě rychlejší, ale bohužel jsem dostal další highsider a vyjel jsem mimo track limits. To kolo jsem dojel, myslím si, že i čas by stačil na postup do Q2. Když jsem najížděl do posledního kola, měl jsem dobrý pocit, že to vyjde, ale zase tam byla žlutá vlajka," uvedl. "Kvalifikaci jsme tedy opět prokaučovali, ale myslím si, že není nic ztraceného. Jsem tady hodně silný, dovedu jet rychle sám, to je důležité. Už se těším na zítřejší závod, bude to stíhací jízda," dodal Salač.

V italském Misanu se na prvních čtyřech místech nejslabší třídy seřadili domácí jezdci, třetí pole position v sezoně vybojoval Romano Fenati.

Kvalifikace na Velkou cenu San Marina, závod mistrovství světa silničních motocyklů v Misanu:

Moto3: 1. Fenati (It./Husqvarna) 1:41,756, 2. Foggia (It./Honda) -0,257, 3. Antonelli (It./KTM) -0,264, …26. Salač (ČR/KTM) nepostoupil do druhé části kvalifikace.

Moto2: 1. R. Fernández (Šp./Kalex) 1:36,264, 2. Lowes (Brit./Kalex) -0,351, 3. A. Fernández (Šp./Kalex) -0,524.

MotoGP: 1. Bagnaia (It./Ducati) 1:31,065, 2. Miller (Austr./Ducati) -0,249, 3. Quartararo (Fr./Yamaha) -0,302.

Další zprávy