Svoboda z ODS chce opět řídit Prahu. Rozvoj města stojí, dost bylo experimentů, říká

ČTK ČTK
5. 9. 2018 15:53
Volby chtějí občanští demokraté vyhrát, potenciální koaliční partnery ale nechtěli komentovat.
Bohuslav Svoboda.
Bohuslav Svoboda. | Foto: Jakub Plíhal

Praha - Pražská ODS se chce po podzimních volbách zaměřit mimo jiné na investice do dopravy, sociálních služeb a rozvoje bydlení a plánuje výstavbu domů pro seniory. Také chce změnit povolovací procesy v oblasti výstavby a řešit digitalizaci Prahy. Novinářům to ve středu při zahájení kampaně řekli lídr kandidátky a poslanec Bohuslav Svoboda, místostarostka Prahy 2 Alexandra Udženija a kandidáti do pražského zastupitelstva. Volby chtějí občanští demokraté vyhrát, potenciální koaliční partnery ale nechtěli komentovat.

"Praha nefunguje a rozvoj našeho města se v posledních čtyřech letech zastavil. Prahou se neprojíždí, ale posunuje. Lidé musí hledat svůj domov za Prahou, protože v ní neseženou byt. Tento, a nebojím se říct, bordel, musíme ukončit. Dost bylo alternativy, dost bylo experimentů," řekl Svoboda.

ODS se v dopravě chce zaměřit na parkování, kdy chce zavést celopražský systém parkovacích zón. Při rozvoji dopravní infrastruktury chce podpořit stavbu záchytných parkovišť P+R, parkovacích domů, opravovat komunikace a zavést do dopravy moderní technologie. V MHD chce zase urychlit výstavbu metra D, zrychlit obnovu vozového parku MHD nebo stavět nové tramvajové a trolejbusové tratě.

Součástí programu je rovněž rozvoj bydlení pro seniory. "Místo pro seniory je luxus. A to nemluvím o lidech, kteří trpí třeba například Alzheimerem. Sociální byty jsou jen na papíře," řekla Udženija.

V rámci stavebnictví se chce ODS zaměřit na změnu povolovacích procesů nebo pro výstavbu uvolnit tzv. brownfieldy. "Stavební rozvoj se zadírá. Není to proto, že investoři nechtějí stavět, ale do soukolí písek sypou různí aktivisté. Zelení měli ve vedení města na starosti územní rozvoj, ale kvůli nim nemáme metropolitní plán ani tunel Vlasta," řekl pražský zastupitel a starosta Běchovic Ondřej Martan.

Předseda pražské ODS a místostarosta Prahy 9 Tomáš Portlík řekl, že ODS chce umožnit změny územního plánu, které leží na magistrátu neúměrně dlouho. Peněz na investice je podle Udženije v městském rozpočtu dostatek a vládnoucí koalice ANO, ČSSD a Trojkoalice (SZ, KDU-ČSL a STAN) je prý pouze neumí proinvestovat. "Peněz je dost, akorát to chce mít odvahu rozhodnout, co je klíčové. Tato nesourodá koalice nebyla ani schopna se dohodnout, do čeho bude investovat," řekla.

Volby by občanští demokraté chtěli vyhrát. Jaký očekávají volební výsledek a s kým by v případě úspěchu šla ODS do koalice, nechtěla Udženija komentovat. "My budeme dělat koalice výhradně potom, co uvidíme výsledky voleb," řekla.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Evropská komise se chce zabývat českými kvótami na potraviny, nesmějí narušit volný pohyb zboží

Evropská komise hodlá podrobně prozkoumat povinné kvóty na prodej českých potravin, pokud návrh zákona v současnosti schvalovaný parlamentem vstoupí v platnost. Novinářům to ve čtvrtek řekla mluvčí exekutivy Evropské unie, podle níž norma nesmí být v rozporu s pravidly volného pohybu zboží ani diskriminovat žádné výrobce. Pokud by zákon začal platit a porušoval unijní normy, Česku by hrozila žaloba a vysoké pokuty.

Podle návrhu novely zákona o potravinách, která ve středu prošla Poslaneckou sněmovnou, by od příštího roku prodejny potravin o ploše nad 400 metrů čtverečních musely u některých druhů potravin prodávat minimálně 55 procent českých produktů. O normě nyní bude jednat Senát, který se podle zástupců nejsilnějších klubů chystá kvóty patrně odmítnout.

"V tomto případě, který se týká nabídky potravin, je zcela zásadní zachovat volný pohyb potravinářských produktů v rámci jednotného trhu," prohlásila dnes mluvčí Evropské komise. Brusel podle ní sleduje vývoj kolem české novely, podrobně analyzovat ji však bude až v případě, pokud vstoupí v platnost. Mluvčí nicméně podotkla, že kdykoliv nějaká země zavádí nějaké regulace prodeje, musí zajistit, aby byla "nutná, vyvážená a nikoho nediskriminovala".

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Soudce pustil z vazby ženu obviněnou z krádeže laptopu Pelosiové

Americký soudce rozhodl propustit z vazby Riley June Williamsovou, která je obviněna z podílu na krádeži laptopu z kanceláře předsedkyně Sněmovny reprezentantů Nancy Pelosiové při nedávném útoku na Kapitol. Podle soudního rozhodnutí musí 22letá žena zůstat pod dohledem své matky, nesmí cestovat a v pondělí se má dostavit k federálnímu soudu ve Washingtonu k projednání případu.

Williamsová je z Pensylvánie a obviněna je z krádeže, bránění spravedlnosti, nepovoleného vstupu a výtržnictví spáchaného na půdě Kapitolu. Podle soudce Martina Carlsona jde o vážná obvinění. Ve prospěch Williamsové podle něj svědčí její dosud čistý trestní rejstřík.

Příznivci minulého prezidenta Donalda Trumpa vnikli do Kapitolu 6. ledna, kdy se sešly obě komory Kongresu k poslednímu stvrzení výsledku listopadových prezidentských voleb. Několik hodin tam rabovali, zákonodárci se museli ukrývat na bezpečném místě. Federální úřad pro vyšetřování se nyní snaží výtržníky identifikovat, Williamsovou údajně poznal na jednom ze zveřejněných videí její bývalý partner. Tvrdil, že žena doufala, že se jí podaří laptop Pelosiové prodat ruské tajné službě. Na videu je žena podobná Williamsové zachycená, jak volá na výtržníky, aby šli po schodech nahoru. Na jiném snímku je ji vidět, jak vychází z Pelosiové kanceláře.

Zdroj: ČTK
Další zprávy