Svoboda z ODS chce opět řídit Prahu. Rozvoj města stojí, dost bylo experimentů, říká

ČTK ČTK
5. 9. 2018 15:53
Volby chtějí občanští demokraté vyhrát, potenciální koaliční partnery ale nechtěli komentovat.
Bohuslav Svoboda.
Bohuslav Svoboda. | Foto: Jakub Plíhal

Praha - Pražská ODS se chce po podzimních volbách zaměřit mimo jiné na investice do dopravy, sociálních služeb a rozvoje bydlení a plánuje výstavbu domů pro seniory. Také chce změnit povolovací procesy v oblasti výstavby a řešit digitalizaci Prahy. Novinářům to ve středu při zahájení kampaně řekli lídr kandidátky a poslanec Bohuslav Svoboda, místostarostka Prahy 2 Alexandra Udženija a kandidáti do pražského zastupitelstva. Volby chtějí občanští demokraté vyhrát, potenciální koaliční partnery ale nechtěli komentovat.

"Praha nefunguje a rozvoj našeho města se v posledních čtyřech letech zastavil. Prahou se neprojíždí, ale posunuje. Lidé musí hledat svůj domov za Prahou, protože v ní neseženou byt. Tento, a nebojím se říct, bordel, musíme ukončit. Dost bylo alternativy, dost bylo experimentů," řekl Svoboda.

ODS se v dopravě chce zaměřit na parkování, kdy chce zavést celopražský systém parkovacích zón. Při rozvoji dopravní infrastruktury chce podpořit stavbu záchytných parkovišť P+R, parkovacích domů, opravovat komunikace a zavést do dopravy moderní technologie. V MHD chce zase urychlit výstavbu metra D, zrychlit obnovu vozového parku MHD nebo stavět nové tramvajové a trolejbusové tratě.

Součástí programu je rovněž rozvoj bydlení pro seniory. "Místo pro seniory je luxus. A to nemluvím o lidech, kteří trpí třeba například Alzheimerem. Sociální byty jsou jen na papíře," řekla Udženija.

V rámci stavebnictví se chce ODS zaměřit na změnu povolovacích procesů nebo pro výstavbu uvolnit tzv. brownfieldy. "Stavební rozvoj se zadírá. Není to proto, že investoři nechtějí stavět, ale do soukolí písek sypou různí aktivisté. Zelení měli ve vedení města na starosti územní rozvoj, ale kvůli nim nemáme metropolitní plán ani tunel Vlasta," řekl pražský zastupitel a starosta Běchovic Ondřej Martan.

Předseda pražské ODS a místostarosta Prahy 9 Tomáš Portlík řekl, že ODS chce umožnit změny územního plánu, které leží na magistrátu neúměrně dlouho. Peněz na investice je podle Udženije v městském rozpočtu dostatek a vládnoucí koalice ANO, ČSSD a Trojkoalice (SZ, KDU-ČSL a STAN) je prý pouze neumí proinvestovat. "Peněz je dost, akorát to chce mít odvahu rozhodnout, co je klíčové. Tato nesourodá koalice nebyla ani schopna se dohodnout, do čeho bude investovat," řekla.

Volby by občanští demokraté chtěli vyhrát. Jaký očekávají volební výsledek a s kým by v případě úspěchu šla ODS do koalice, nechtěla Udženija komentovat. "My budeme dělat koalice výhradně potom, co uvidíme výsledky voleb," řekla.

 

Právě se děje

před 5 minutami

Filipínský ostrov Mindanao postihlo silné zemětřesení, tsunami údajně nehrozí

Filipínský ostrov Mindanao v neděli postihlo zemětřesení o síle 6,8 stupně. Americká geologická služba USGS uvedla, že už několikáté otřesy za poslední tři měsíce zasáhly oblast jihozápadně od města Davao. Ničivá přívalová vlna v důsledku dnešních záchvěvů ale nehrozí, uvedlo americké Tichomořské středisko varování před cunami.

Místní úřady předpokládají škody, jejich rozsah ale dosud není znám. Nejsou zatím ani zprávy o případných obětech a zraněných. Ohnisko otřesů se podle USGS nacházelo v hloubce 28,2 kilometru, 61 kilometrů jihozápadně od Davaa. To je jedno z nejlidnatějších filipínských míst a rodiště prezidenta Rodriga Duterteho.

Stejnou oblast zasáhla tři zemětřesení v říjnu a jedno v listopadu. Při jednom z nich zahynulo nejméně pět lidí. Souostroví Filipíny leží v takzvaném ohnivém kruhu. Setkávají se tam tektonické desky, a zemětřesení jsou proto častá.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Erupce novozélandské sopky má již 16 obětí, záchranáři stále pátrají po dvou lidech

V nemocnici australského Sydney v sobotu zemřel muž zraněný při nedávné erupci sopky na novozélandském ostrově White Island, oznámil list The New Zealand Herald. Ve dvou nemocnicích v Sydney leží podle deníku osm zraněných, z nichž pět je v kritickém stavu. Lékaři se tak obávají, že počet obětí se může v příštích dnech dál zvýšit.

Policejní potápěči také znovu začali prohledávat vody blízko ostrova ve snaze najít těla dvou zbývajících obětí výbuchu. Na ostrov White Island byly vrtulníkem dopraveny dva potápěčské týmy, které se pokoušejí nalézt těla dvou dosud pohřešovaných obětí. Jejich pátrání zatím výsledek nepřineslo.

Dvě hledané oběti by měli být Novozélanďané, průvodce a kapitán lodi, která vozila turisty na ostrov, napsala agentura AP. V době pondělní erupce bylo na ostrově asi 47 turistů z Austrálie, USA, Německa, Číny, Velké Británie a Malajsie.

Zdroj: ČTK
Další zprávy