Nevolte ODS a TOP 09, vyzvaly odbory veřejnost

ČTK ČTK
18. 10. 2013 13:54
Koho volit odboroví předáci konkrétně neříkají, přiklání se ale k programu levice
Odboráři rozhodně Kongresové centrum do posledního místečka nezaplnili
Odboráři rozhodně Kongresové centrum do posledního místečka nezaplnili | Foto: Ondřej Besperát

Praha - Odbory doporučily lidem, aby nevolili v nadcházejících sněmovních volbách pravicové strany. Konkrétně zmiňují ODS a TOP 09.

Požadavky Českomoravské konfederace odborových svazů (ČMKOS) týkající se zaměstnanosti, hospodářského růstu, mezd a omezování šedé ekonomiky se odrážejí v programech levicových stran, řekl novinářům první místopředseda konfederace Václav Pícl.

Přímé doporučení, koho volit, odboráři nedali. Jejich náměty podle Pícla naplňují ČSSD, KSČM, Strana práv občanů - Zemanovci (SPOZ), v některých oblastech taky KDU-ČSL. Odboráři obyvatele vyzvali, aby k urnám přišli.

Odbory žádají například sociální dialog, prorůstová opatření, plán boje s nezaměstnaností a s chudobou, majetková přiznání, zavedení registračních pokladen s fiskální pamětí a vystupují proti druhému důchodovému pilíři, který podle kritiků vyvádí peníze ze státního pilíře.

ODS a TOP 09 chtějí podle volebních programů pokračovat podle konfederace v politice minulé vládní koalice a nemají ani zájem napravovat současnou ekonomickou situaci, kterou prý způsobily.

Působení pravicových vlád kritizoval šéf svazu Kovo Josef Středula. Podle něho pravicové vlády například nebyly schopny udržet dlouhodobý hospodářský růst.

"Pravicové vlády, zpravidla když končily, přivedly Českou republiku do velmi vážné krize," uvedl Středula.

Poukazoval i na růst nezaměstnanosti, zpomalení růstu reálné mzdy a růst veřejného dluhu, který podle odborů pravicové vlády za posledních sedm let zdvojnásobily.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 3 hodinami

Policie pátrá na Nymbursku po seniorovi, který odjel do Kerska na houby. Může být v ohrožení života

Středočeská policie pátrá po osmdesátiletém muži, který dnes po poledni odjel na motokole ze Sadské na Nymbursku na houby směrem na Kersko a nevrátil se. Muž je po několika operacích srdce, trpí výpadky paměti, proto může být v ohrožení života. Policie to uvedla dnes večer na Twitteru, zveřejnila také fotografii hledaného. Lidé se s informacemi k pátrání mají obracet na linku 158.

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

V Namibii objevili nový kmen kulhavky a slintavky. Vyvezené maso může být zasažené, varoval ministr

V Namibii odhalili nový kmen slintavky a kulhavky. S odvoláním na namibijské ministerstvo zemědělství to dnes uvedla agentura Reuters. Virové onemocnění, které se obvykle nepřenáší na člověka, se v zemi poprvé potvrdilo v květnu. Od té doby se nakazily tisíce kusů dobytka.

„Je důležité zdůraznit, že nový sérotyp FMD O také způsobuje klinické případy u koz a ovcí, které mohou onemocnění rozšířit na další citlivá zvířata,“ uvedl v prohlášení ministr zemědělství Carl Schlettwein.

První případy onemocnění se prokázaly v květnu v oblasti Zambezi, která sousedí ze Zambií. Nemoc se mezi dobytkem šíří navzdory vysoké proočkovanosti zasažených stád, což vedlo úředníky k hlubšímu prozkoumání problému.

Schlettwein uvedl, že nová mutace byla poprvé objevena v srpnu na jihu země. Vyšetřování podle něj ukázalo, že kmen se do země dostal ze Zambie kvůli nelegálnímu převozu zvířat přes hranice. Maso vyvezené z Namibie, která ho exportuje do Číny, Evropské unie a Spojených států, může být zasažené, varoval ministr. Nákaza podle něj také negativně ovlivní nedávné dohody o vývozu, které země podepsala například s Ghanou.

Slintavka a kulhavka je vysoce infekční virové onemocnění sudokopytníků, které se na člověka většinou nepřenáší. Nákaza se může přenášet větrem nebo na automobilech či šatech lidí, kteří přijdou do styku s nakaženými zvířaty. Na území České republiky se nemoc vyskytla naposledy v roce 1975.

Zdroj: ČTK
Další zprávy