Nespokojení Zemanovci se sjednocují, chtějí nové vedení

ČTK ČTK
16. 10. 2013 16:54
Skupinu zastupuje exčlen SPOZ Dryml, podporuje ji i místopředsedkyně Portová.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Nespokojení zemanovci se sjednocují, aby po volbách vyvolali mimořádný sjezd Strany práv občanů (SPOZ). Založili kvůli tomu "názorovou platformu", která se poprvé sešla v úterý v Kutné Hoře.

Jejím cílem je vyměnit současné stranické vedení, s nímž je řada regionálních organizací nespokojena, řekl Vladimír Dryml. Kvůli kritice vedoucích členů byl senátor nedávno ze strany vyloučen.

"Shodli jsme se, že se v SPOZ nedodržují stanovy, což považujeme za velmi alarmující záležitost," uvedl Dryml. Odpovědní členové vedení proto podle něj mají být "pohnáni k zodpovědnosti".

Regionální organizace se bouří hlavně kvůli zásahům, které předsednictvo učinilo v navrhovaných kandidátkách do předčasných voleb. Řada Zemanovců v krajích proto uvažuje, že pro nové kandidáty nebude vůbec hlasovat, podotkl Dryml.

Portová: změní arogantní politiku

Nespokojené straníky podporuje i místopředsedkyně Dita Portová. Podle ní se jedná o statečné lidi, kteří chtějí změnit arogantní politiku stranického vedení.

Sama je členkou předsednictva, dlouhodobě ale tvrdí, že stranu řídí zejména vlivný podnikatel Martin Nejedlý a kancléř prezidenta Miloše Zemana Vratislav Mynář. "Platforma má moji podporu," řekla Portová.

Za vedení se minulý týden postavilo sdružení Přátelé Miloše Zemana, které vyzvalo odbojné členy SPOZ, aby zvážili setrvání ve straně. Vnitřní spory straně škodí, řekl novinářům šéf sdružení Eduard Zeman. Sdružení stálo za myšlenkou na návrat současného prezidenta a čestného předsedy SPOZ Miloše Zemana do vysoké politiky.

K nejaktivnějším odpůrcům současného vedení patří kromě Portové i vlivný lobbista a někdejší Zemanův přítel Miroslav Šlouf.

Portová podle svých slov upadla v nemilost právě proto, že podpořila Šloufův pokus kandidovat v Praze na prvním místě kandidátní listiny. Šloufa vedení SPOZ vyškrtlo z čela kandidátky.

Lobbista reagoval prohlášením, že ještě do voleb zváží, zda ze strany vystoupí. Následovat by ho prý mohli i další spolustraníci. Záležet bude na tom, jak se vedení SPOZ postaví k jeho požadavku, aby byl po volbách svolán mimořádný volební sněm, řekl začátkem října.

 

Právě se děje

před 18 minutami

Írán zařadil odcházejícího prezidenta USA Trumpa a několik členů jeho administrativy na svůj sankční seznam za "terorismus a spáchání nelidských činů"

Írán zařadil odcházejícího amerického prezidenta Donalda Trumpa a několik členů jeho administrativy na svůj sankční seznam za "terorismus a spáchání nelidských činů". Informovala o tom dnes agentura Reuters s tím, že jde spíše o symbolický krok.

Sankce předpokládají zadržení jakéhokoli majetku dotyčných v Íránu, přičemž není známo, že by některý z vrcholných amerických představitelů v Íránu nějaký majetek měl. Země neudržují diplomatické styky od začátku 80. let a Trumpova administrativa od roku 2018 na Írán uvalovala sankce značně poškozující íránskou ekonomiku.

Zdroj: ČTK
před 20 minutami

USA považují jednání Číny vůči menšině Ujgurů v autonomní oblasti Sin-ťiang za genocidu. Peking se dopouští zločinů proti lidskosti, řekl Pompeo

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Aerolinky Emirates a Etihad zavádějí cestovní průkazy pro očkované nebo lidi s negativním testem

Saúdskoarabské aerolinky Emirates a Etihad ve spolupráci s Mezinárodním sdružením pro leteckou dopravu (IATA) zavádějí cestovní průkazy pro lidi, kteří byli očkovaní proti covidu-19 anebo mají negativní test. V úterý o tom informovala agentura Bloomberg.

Cestovní průkaz IATA se bude předkládat na vybraných letech z Abú Zabí, metropole stejnojmenného emirátu, v prvním čtvrtletí, informovala národní letecká společnost Etihad. Ta průkaz posléze rozšíří na další lety, pokud bude počáteční zkouška úspěšná. Společnost Emirates zahájí první fázi zavádění cestovního průkazu v dubnu u letů z domovské Dubaje.

Zdroj: ČTK
Další zprávy