Nespokojení Zemanovci se sjednocují, chtějí nové vedení

ČTK ČTK
16. 10. 2013 16:54
Skupinu zastupuje exčlen SPOZ Dryml, podporuje ji i místopředsedkyně Portová.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Nespokojení zemanovci se sjednocují, aby po volbách vyvolali mimořádný sjezd Strany práv občanů (SPOZ). Založili kvůli tomu "názorovou platformu", která se poprvé sešla v úterý v Kutné Hoře.

Jejím cílem je vyměnit současné stranické vedení, s nímž je řada regionálních organizací nespokojena, řekl Vladimír Dryml. Kvůli kritice vedoucích členů byl senátor nedávno ze strany vyloučen.

"Shodli jsme se, že se v SPOZ nedodržují stanovy, což považujeme za velmi alarmující záležitost," uvedl Dryml. Odpovědní členové vedení proto podle něj mají být "pohnáni k zodpovědnosti".

Regionální organizace se bouří hlavně kvůli zásahům, které předsednictvo učinilo v navrhovaných kandidátkách do předčasných voleb. Řada Zemanovců v krajích proto uvažuje, že pro nové kandidáty nebude vůbec hlasovat, podotkl Dryml.

Portová: změní arogantní politiku

Nespokojené straníky podporuje i místopředsedkyně Dita Portová. Podle ní se jedná o statečné lidi, kteří chtějí změnit arogantní politiku stranického vedení.

Sama je členkou předsednictva, dlouhodobě ale tvrdí, že stranu řídí zejména vlivný podnikatel Martin Nejedlý a kancléř prezidenta Miloše Zemana Vratislav Mynář. "Platforma má moji podporu," řekla Portová.

Za vedení se minulý týden postavilo sdružení Přátelé Miloše Zemana, které vyzvalo odbojné členy SPOZ, aby zvážili setrvání ve straně. Vnitřní spory straně škodí, řekl novinářům šéf sdružení Eduard Zeman. Sdružení stálo za myšlenkou na návrat současného prezidenta a čestného předsedy SPOZ Miloše Zemana do vysoké politiky.

K nejaktivnějším odpůrcům současného vedení patří kromě Portové i vlivný lobbista a někdejší Zemanův přítel Miroslav Šlouf.

Portová podle svých slov upadla v nemilost právě proto, že podpořila Šloufův pokus kandidovat v Praze na prvním místě kandidátní listiny. Šloufa vedení SPOZ vyškrtlo z čela kandidátky.

Lobbista reagoval prohlášením, že ještě do voleb zváží, zda ze strany vystoupí. Následovat by ho prý mohli i další spolustraníci. Záležet bude na tom, jak se vedení SPOZ postaví k jeho požadavku, aby byl po volbách svolán mimořádný volební sněm, řekl začátkem října.

 

Právě se děje

Další zprávy