Ministrem zahraničí nebudu, lidem na ulicích nemůžu lhát, říká Landovský

Kateřina Frouzová Kateřina Frouzová
6. 9. 2018 17:16
V zákulisí sociální demokraté nejčastěji hovoří o tom, že by se novým ministrem zahraničí měl stát lídr ČSSD ve volbách v Praze Jakub Landovský. Ten to ale kategoricky odmítl.
Sociálnědemokratický kandidát na primátora Prahy Jakub Landovský na snímku z 20. 8. 2018.
Sociálnědemokratický kandidát na primátora Prahy Jakub Landovský na snímku z 20. 8. 2018. | Foto: ČTK

PrahaSlíbil jste, že nebudete ministrem zahraničních věcí. Platí to?

Kategoricky jsem popřel, že budu ministrem zahraničí. A to z několika důvodů. Tím prvním důvodem je, že kandiduji v komunálních volbách v Praze na primátora. Nejsem člověk, který by lidem na ulicích, lidem ze svého nejbližšího volebního týmu a nejbližšího okolí lhal anebo je vodil za nos. Nikdy bych si nedovolil přesvědčovat voliče o něčem, co nemůže nastat. Tím druhým důvodem je, že nikdo z vedení sociální demokracie tuto možnost přede mnou ani nezmínil.

Ale právě někteří sociální demokraté tvrdí, že jste hlavním kandidátem na ministra zahraničí.

Jestli tu jsou lidé, kteří v dresu sociální demokracie bez mého vědomí operují s mým jménem, měli by respektoval demokratické rozhodnutí volených orgánů předsednictva strany a neštěpit ČSSD.

Jak si vysvětlujete, že vaše jméno ČSSD zmiňuje?

Jsem ponořený v kampani a nemám čas koukat, kde co lítá v sociální demokracii. Pokud to někdo dělá s nějakým záměrem, pak ten záměr je špatný. Strana si v dnešní situaci s dnešními volebními preferencemi nemůže dovolit hovořit dvěma hlasy. Doba, kdy ČSSD byla velká a bylo zajímavé se zabývat jejími názorovými proudy, je prostě pryč. Lidé od nás neočekávají, že budeme uvnitř spekulovat a hrát nějaké hry. Očekávají od nás jasnou politiku a teprve následně jasnou personální politiku.

V debatě na TV Seznam jste ve středu řekl, že nebudete ministrem zahraničí po říjnových volbách. Ale pak následuje listopad, prosinec, leden. Platí vaše vyjádření dlouhodoběji než jen na několik týdnů po volbách?

Řekla jste to přesně. To rozhodnutí platí dlouhodoběji. Nikdy člověk neví přesně, jak země bude vypadat a co ode mne bude potřebovat, ale já jsem vždy ctil jednu věc. Ministra považuji za navýsost politickou funkci. Dokonce nesouhlasím s tím, že jím musí být odborník na danou problematiku - lékař na zdravotnictví nebo bývalý voják v případě ministerstva obrany. Podle mne to musí být člověk, který je politicky schopný prosazovat nějaké věci, a k tomu potřebuje podporu své jednotné strany. Poprosím, abyste to kategorické ne brali jako kategorické ne.

Sociální demokracie láká voliče na zkrácení délky pracovní doby. Zrušení poplatků ve zdravotnictví také nebylo komunální téma, ale sociální demokraté nakonec tento slib naplnili. Splníte i vy tento příslib, pokud se vám podaří stát se primátorem?

Takový nápad se od sociální demokracie očekává. Kromě ČSSD s výjimkou odborů snad není jiná síla, která by toto téma musela zvednout, chce-li být věrná svému programu. Ta debata mi tedy přijde relevantní. Probíhající transformace společnosti, průmyslová revoluce 4.0 a úbytek práce v některých odvětvích musí vyústit v širokou celospolečenskou diskusi, která nebude o tom, že jeden člověk nahodile vykřikne nějaké konkrétní opatření. Diskuse startuje a její součástí by měla být debata o produktivitě práce a o vlivu pracovní doby na produktivitu práce.

Například český zaměstnanec pracuje ročně o 400 hodin více než německý zaměstnanec, ale jeho produktivita práce je na 60 procentech té německé. Pojďme se bavit o ekonomice nového typu, kdy spoustu práce zastane umělá inteligence a stroje. Pojďme se bavit o tom, jak budeme řešit sociální zabezpečení společnosti. Budu se pak těšit na debatu, která bude daleko košatější, než jestli se v dopravním podniku zavede kratší pracovní doba.

Pokud se stanete primátorem, nehodláte to tedy v městských firmách zavádět? Hlavní město je největším zaměstnavatelem v Praze.

Dopravní podnik má přes deset tisíc zaměstnanců. Určitě je třeba dát jim perspektivu. Ale výsledky společenské debaty o tomto zásadním opatření nebudu vůbec promítat do konkrétna. Nejprve si v tom společnost musí udělat jasno. Následné provedení výsledku té debaty už je sranda.

 

Právě se děje

před 7 minutami

Šéf uskupení Modrá a bílá Ganc informoval izraelského prezidenta, že se mu nepodařilo sestavit vládu. Zemi tak nejspíš čekají již třetí volby za rok.

před 24 minutami

Trump se distancoval od výpovědi velvyslance při Evropské unii Sondlanda

Prezident Spojených států Donald Trump se distancoval od středeční veřejné výpovědi amerického velvyslance při Evropské unii Gordona Sondlanda v Kongresu zmínkou o rozhovoru, kdy mu řekl, že od Ukrajiny nic nechce. Šéf Bílého domu novinářům zároveň řekl, že Sondlanda příliš dobře nezná a nijak často s ním nehovořil.

Trump citoval z jiné Sondlandovy výpovědi, ve které velvyslanci na dotaz, co žádá od Ukrajiny, odpověděl, že nic nechce. Sondland pod přísahou vypověděl, že nebylo pochyb, že Trump k Ukrajině přistupuje stylem "něco za něco", a že každý ve vedení Trumpovy administrativy o této politice věděl.

"Moc dobře ho neznám. Nemluvil jsem s ním často. Není to člověk, kterého dobře znám. Jeví se ale jako dobrý chlapík," řekl Trump novinářům o Sondlandovi. Velvyslanec v minulosti podporoval Trumpovu prezidentskou kampaň a na volby mu skrze své společnosti podle médií poslal milion dolarů (23 milionů korun).

Zdroj: ČTK
před 47 minutami

Pravomoci prezidenta se zřejmě nezmění. Nemáme k tomu mandát, tvrdí poslanci

Pravomoci prezidenta republiky pravděpodobně Parlament v současném složení nezmění. Proti se na středečním jednání ústavních komisí sněmovny a Senátu postavili zástupci ANO a SPD, které svými hlasy mohou ústavní změny ve Sněmovně zablokovat. Většinu možných úprav kompetencí hlavy státu odmítla i KSČM.

"Nemáme mandát k otevření této otázky," uvedla za ANO její poslankyně Helena Válková. Debatu komisí o možných změnách ústavních pravomocí prezidenta před svým předčasným odchodem označila za "zajímavou akademickou diskusi, které se ráda zúčastní, až bude mít čas". "Nevnímáme to jako zásadní nebo akutní problém," dodal poslanec ANO Milan Feranec.

Změnu prezidentských pravomocí odmítl také předseda SPD Tomio Okamura, který s ohledem na nemožnost je prosadit jednání komisí také předčasně opustil.

Předseda KSČM Vojtěch Filip byl ochoten podpořit odvolání přímo voleného prezidenta v referendu. Ochoten byl i k tomu, aby Sněmovna schvalovala kandidáty na ministry před jejich jmenováním tak, jako to činí Evropský parlament u adeptů na eurokomisaře. Bylo by to přijatelné i pro předsedkyni sněmovní komise Kateřinu Valachovou (ČSSD).

před 53 minutami

Djokovič pomohl Srbsku k vítěznému vstupu do Davisova poháru

Druhý hráč světového žebříčku Novak Djokovič vstoupil do finálového turnaje Davisova poháru hladkou výhrou nad Jošihitem Nišiokou. Po nevydařeném vystoupení na Turnaji mistrů zvítězil ve druhé dvouhře 6:1, 6:2 a zpečetil vítězství Srbů nad Japonskem, které po druhé porážce přišlo o šanci postoupit ze skupiny. Srbsko se o první místo utká ve čtvrtek s Francií.

Vítězný návrat do týmové soutěže oslavil Andy Murray a v úvodním utkání Velké Británie v Madridu udolal Tallona Griekspoora z Nizozemska 6:7, 6:4, 7:6. Trojnásobný grandslamový šampion, jenž v Davis Cupu naposledy nastoupil v roce 2016, se proti 179. hráči světového žebříčku dlouho trápil, koncovku ale zvládl a potvrdil, že je po lednové operaci kyčle naplno zpět.

O druhý bod marně bojoval Daniel Evans, který nakonec Robinu Haasemu podlehl 6:3, 6:7, 4:6. Duel rozhodne závěrečná čtyřhra.

První výhru ve skupině slaví Německo, jehož hráči v obou úvodních dvouhrách porazili soupeře z Argentiny. Druhý duel sehrají ve čtvrtek proti Chile.

před 1 hodinou

Penceův úřad popřel tvrzení velvyslance Sondlanda o Ukrajině

Americký republikánský viceprezident Mike Pence nikdy nehovořil s velvyslancem Spojených států v Evropské unii Gordonem Sondlandem o propojení vojenské pomoci Ukrajině s požadavkem, aby Ukrajina otevřela vyšetřování dřívějšího viceprezidenta za Demokratickou stranu Joea Bidena. V prohlášení, které popírá dnešní Sondlandovo tvrzení v Kongresu, to uvedl šéf Penceovy kanceláře Marc Short.

Sondland ve středu předstoupil před výbor Sněmovny reprezentantů pro kontrolu tajných služeb. Řekl mimo jiné, že prezident Donald Trump naléhal na Ukrajinu, aby zahájila vyšetřování jeho politického soka Bidena a že každý ve vedení americké administrativy včetně Pence o této politice věděl.

Ač podle televize CNN Sondlandova výpověď Bílý dům a republikány zcela jistě nepotěšila, demokratům očekávané důkazy rovněž nepřinesla. Sondland totiž opakovaně popřel, že by mu Trump přímo řekl, že by americká vojenská pomoc byla podmíněna tím, že Ukrajina oznámí vyšetřování Joea Bidena.

Zdroj: ČTK
Další zprávy