Pirátům a STAN klesla podpora, ANO a Spolu posílily, ukazuje průzkum Medianu

ČTK ČTK
Aktualizováno 1. 6. 2021 12:34
Sněmovní volby by v květnu vyhrála koalice Pirátů a Starostů se ziskem 24 procent hlasů. Druhé ANO by podpořilo 23 procent voličů. Vyplývá to ze zveřejněných výsledků volebního modelu agentury Median. Ve srovnání s dubnem klesla podpora Pirátů a Starostů o tři procentní body, ANO si naopak o dva body polepšilo.
Foto: Aktuálně.cz

Pozici třetího nejsilnějšího subjektu přisuzuje květnový volební model koalici Spolu, kterou tvoří ODS, lidovci a TOP 09. Hlas by jí odevzdalo 19,5 procenta voličů, zatímco v dubnu to bylo 17 procent.

Čtvrté hnutí SPD by získalo hlas devíti procent voličů. V dubnu byla jeho podpora o 2,5procentního bodu vyšší.

Do sněmovny by se dostala ještě ČSSD a komunisté. Sociálním demokratům přisuzuje model Medianu zisk sedmi procent hlasů. KSČM by získala šest procent.

Bez zastoupení v dolní parlamentní komoře by zůstalo hnutí Přísaha Roberta Šlachty. Hlas by mu odevzdala čtyři procenta voličů. O půl procentního bodu nižší zisk by si připsalo uskupení Trikolora Svobodní Soukromníci. Pro Zelené by hlasovalo 2,5 procenta voličů.

Ke sněmovním volbám by v květnu přišlo podle svého vyjádření 64,5 procenta respondentů. Naproti tomu 27 procent dotázaných uvedlo, že by k volbám určitě nešli.

Piráti a STAN mají největší potenciál, ANO jádro

Koalice Pirátů a STAN měla v květnu podle zjištění Medianu také nejvyšší volební potenciál. Pokud by získala hlasy od všech voličů, kteří ji vážně zvažují volit a nevylučují účast při hlasování, mohla by ve volbách hypoteticky dostat 30 procent. Ve srovnání s dubnem to ale představuje pokles o čtyři procentní body. Hnutí ANO mělo v květnu potenciál získat 29,5 procenta hlasů a koalice Spolu by mohla oslovit až 27,5 procenta voličů. Potenciál SPD je podle Medianu 14 procent, ČSSD 11 procent a KSČM 8,5 procenta.

Mírně odlišné pořadí je u takzvaného volebního jádra, které zahrnuje pouze ty respondenty, kteří jsou si volbou konkrétního politického subjektu jistí. Největší jádro má hnutí ANO, kterému by hlasy jen od přesvědčených voličů zajistily 17procentní volební zisk. Následuje koalice Pirátů a Starostů s 15,5 procenta, třetí koalice Spolu má jádro o tři procentní body menší. Hnutí SPD by hlas od rozhodnutých voličů zajistil zisk sedmi procent, v případě komunistů by to bylo 4,5 procenta a u sociálních demokratů tři procenta.

Data pro volební model sbírala agentura Median od 1. do 31. května. Do průzkumu se zapojilo 1072 respondentů ve věku 18 a více let.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 2 minutami

Kristýna Plíšková vypadla v Nur-Sultanu v 1. kole s nasazenou Gračovovou

Jediná česká účastnice tenisového turnaje v Nur-Sultanu Kristýna Plíšková vypadla v kazašské metropoli v prvním kole. Devětadvacetiletá tenistka podlehla v úvodní den Astana Open sedmé nasazené Varvaře Gračovové z Ruska 3:6 a 6:7.

Plíšková porazila Gračovovou v červenci na antukovém turnaji nižší kategorie v Bělehradu, dnešní odveta vyšla na tvrdém povrchu jednadvacetileté Rusce. Sestra světové trojky Karolíny Plíškové udělala v zápase 10 dvojchyb, za stavu 5:4 v druhém setu nevyžila při podání soupeřky tři setboly a závěrečný tie-break prohrála.

před 45 minutami

Nash je viceprezidentkou cyklistické unie UCI

Kateřina Nash se stala jedním ze čtyř viceprezidentů Mezinárodní cyklistické unie (UCI). Třiačtyřicetiletá cyklokrosařka a bikerka byla zvolena do funkce během mistrovství světa v silniční cyklistice v Belgii.

Stále ještě aktivní cyklistka Nash působí v UCI od roku 2017, kdy byla zvolena za cyklokros do komise sportovců. Následně se prachatická rodačka žijící dlouhodobě v zámoří stala prezidentkou komise a automaticky se tak začlenila do řídícího výboru UCI.

Tomu šéfuje prezident David Lappartient, jehož kongres minulý týden znovu zvolil do funkce na další čtyři roky. Stejný mandát, který vyprší během silničního mistrovství světa v roce 2025 ve Rwandě, dostali také čtyři viceprezidenti včetně Nash. Jejími kolegy na této pozici jsou šéfové kontinentálních federací Afriky, Asie a Evropy.

Nash, která pod rodným jménem Hanušová reprezentovala v běhu na lyžích, plánuje ještě minimálně jednu cyklokrosovou sezonu. Na horských kolech se představila před týdnem v závodě Světového poháru ve Snowshoe a dojela šestnáctá.

Dlouholetá česká jednička má ve sbírce dva bronzy z cyklokrosového mistrovství světa, na horských kolech získala bronz na mistrovství Evropy a vyhrála jeden závod Světového poháru. Zúčastnila se pěti olympijských her, dvou zimních a tří letních.

Zdroj: ČTK
Další zprávy