Koalice s agentem StB? Nikdy, říká o Babišovi Kalousek

Jan Němec (redaktor) Jan Němec (redaktor)
21. 10. 2013 7:15
Předvolební rozhovor s "dvojkou" TOP 09 o tom, co chystá po volbách.
Foto: Vojtěch Marek

Rozhovor - Zvolte si Karla Schwarzenberga premiérem, když to neklaplo s volbou prezidentskou, či braňme parlamentní demokracii proti "mocichtivému prezidentovi". Hlavní hesla předvolební kampaně TOP 09.

A zatímco první místopředseda strany Miroslav Kalousek vyjmenovává s kým vším není koalice možná, moc možností, s kým možná je, už nezbývá.

"Faktickým lídrem" ČSSD je podle Kalouska jednoznačně Miloš Zeman a s Babišovým ANO 2011 to už nejde vůbec.

"Koaliční spolupráce s agentem Státní bezpečnosti prostě možná není," říká kategoricky Kalousek.

V různých průzkumech se zisk TOP 09 pohybuje od 8,5 do 13 procent.

Aktuálně.cz: V kampani jste vyrazili i s tím, že když se nepodařilo Karla Schwarzenberga zvolit prezidentem, zvolte si ho za premiéra. Fajn, ale s kým byste ho udělali premiérem, když se podíváte, jak se to rýsuje?

Miroslav Kalousek: To jsme nevyrazili v kampani, pokud si dobře vzpomínám, řekl jsem to už v neděli po prezidentských volbách. To už je déle než půl roku.

A.cz: Ano, ale teď v kampani se to objevuje znovu...

Tak samozřejmě a logicky se to nabízí. Koalice se skládají po volbách. Ale chci být poctivý, ale vymezím to spíše negativně.

Není možné uvažovat o spolupráci s kýmkoliv z dnes spojeného levicového bloku ČSSD-KSČM, protože faktickým lídrem tohoto bloku je Miloš Zeman, o tom snad dneska nikdo nepochybuje. Pan předseda Sobotka je sice předseda, ale co ČSSD doopravdy udělá, to rozhodne Miloš Zeman. Takže koaliční spolupráce s tímto blokem, se kterým pan prezident počítá, že mu dopomůže k autokratičtějšímu poloprezidentskému vládnutí, možná není.

A.cz: Co hnutí Ano 2011?

V případě hnutí ANO máme dva důvody, pro které to také není možné. Zaprvé jsme udělali velmi špatnou zkušenost s politickou divizí firmy ABL, a tak nechceme udělat podobnou zkušenost s politickou divizí Agrofertu.

A zadruhé nikdo z nás s TOP 09 nešel do politiky proto, aby uzavřel koaliční spolupráci s bývalým agentem Státní bezpečnosti. Takovým krokem bychom se vysmáli sedmnáctému listopadu. To bychom rovnou mohli říct: Cvičení skončilo, soudruzi, vraťte se na svá místa.

A.cz: No, teď jste vyjmenoval, s kým ne, takže se vrátím k původní otázce...

S kým ano, o tom rozhodnou voliči.

A.cz: Moc vám toho nezbývá...

Podívejte se: pokud vám voliči neumožní být ve vládě, zbývá vám odejít do opozice, což není žádná tragédie, protože kvalifikovanou a silnou opozici potřebuje demokracie stejně jako kvalifikovanou a silnou vládu. Takže tím se netrápíme.

A.cz: I když bereme průzkumy s rezervou, jak si vysvětlujete vzestup Babišova hnutí ANO 2011?

Snad je to pocit naprostého zklamání se standardními politickými stranami, se kterými už nějakou zkušenost volič udělal, a touží po něčem, co mu naplní jeho představy. A protože tam žádnou zkušenost nemá, může si myslet, že jeho naděje bude naplněna. Logicky bude prašeredně zklamán, nemůže to skončit jinak než u Věcí veřejných. Ale říkejte to sázkaři, když jde sázet: stokrát prohrál a po sto první si bude myslet, že tentokrát to snad bude bingo.

A.cz: Vidíte ale vinu těch standardních stran, včetně TOP 09?

Pochopitelně. Na té náladě neseme obrovskou společnou zodpovědnost. Jak všechny politické subjekty, tak česká žurnalistika, ruku v ruce. Má oblíbená věta: Bída české politiky kráčí ruku v ruce s bídou české žurnalistiky.

A.cz: A dokázal byste pojmenovat tu největší chybu klasicky postavených stran? Žurnalistiku nechme teď stranou...

Byly to evidentně pochybení v komunikaci. Nemůžeme říct, že za to neneseme odpovědnost společnou, tu komunikaci děláme společně.

A.cz: Pochybení v komunikaci - myslíte třeba neschopnost domluvit se v parlamentu?

Ne, spíš neschopnost vysvětlit i nepopulární kroky, za kterými si dodnes stojíme, aspoň my tedy, které přinesly této zemi stabilitu a naději na prosperitu na zdravých základech a vybudovaly jí mimořádné postavení na finančních trzích - tedy obrovské úspory. Ale nedokázali jsme tomu dát jasnou naději na konci. Spíš se to utopilo v koaličních hádkách.

A.cz: Vy říkáte: S Babišem nikdy, totéž říká i Bohuslav Sobotka. Nebojíte se, že na tom odmítání ze všech stran ANO jen vydělá, i třeba lacinou popularitu, a bude posilovat i do dalších voleb?

Když to říká Karel Schwarzenberg nebo Miroslav Kalousek, tak se na to můžete spolehnout. Minimálně pro to následující období po volbách, že to tak bude. Říká-li to pan předseda Sobotka, tak se k tomu ještě musíte zeptat Miloše Zemana, jak to bude.

A druhá věc: já nevím, jestli ho to bude, nebo nebude posilovat.

A.cz: Nebude prostě hrát roli takového otloukánka, ke kterému pak více lidí cítí sympatie?

To nevím. Já prostě beru na vědomí, že agent Státní bezpečnosti v čele parlamentní strany řadě lidí nemusí vadit. Respektuji to, my zastupujeme ty, kterým to vadí.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Zábranský bude hrát ve Finsku za Jukurit Mikkeli

Hokejový obránce Libor Zábranský bude působit ve finském klubu Jukurit Mikkeli. Dvacetiletý hráč, který v této sezoně hostoval z Komety Brno v Karlových Varech, na severu Evropy podepsal dvouletou smlouvu.

Bývalý kapitán juniorské reprezentace se loni vrátil do Evropy po třech sezonách, které strávil v zámoří. Nezamířil ale do mateřské Komety, kterou vlastní jeho otec, ale hrál za Karlovy Vary. V dresu Energie nasbíral v 51 zápasech základní části extraligy 14 bodů za sedm branek a stejný počet asistencí. Ve čtyřech utkání play off se neprosadil.

Do Jukuritu si Zábranského vybral nový trenér a hvězda finského hokeje Olli Jokinen. "Je mi ctí hrát za klub s takovou historií. Vždy jsem chtěl působit ve Finsku a už se nemohu dočkat, až do Mikkeli přijedu. Věřím, že příští sezonu dokážeme velké věci," uvedl Zábranský na webu svého nového zaměstnance. V současnosti se seniorskou reprezentací chystá na přípravné zápasy proti Rakousku.

V aktuální sezoně oblékali dres předposledního týmu finské soutěže obránce Jakub Galvas a útočník Šimon Stránský. Oba by měli mít smlouvu i na příští sezonu, Galvas se však zřejmě bude snažit prosadit v zámoří, kde jej draftovalo Chicago.

Další zprávy