Koalice s agentem StB? Nikdy, říká o Babišovi Kalousek

Jan Němec (redaktor) Jan Němec (redaktor)
21. 10. 2013 7:15
Předvolební rozhovor s "dvojkou" TOP 09 o tom, co chystá po volbách.
Foto: Vojtěch Marek

Rozhovor - Zvolte si Karla Schwarzenberga premiérem, když to neklaplo s volbou prezidentskou, či braňme parlamentní demokracii proti "mocichtivému prezidentovi". Hlavní hesla předvolební kampaně TOP 09.

A zatímco první místopředseda strany Miroslav Kalousek vyjmenovává s kým vším není koalice možná, moc možností, s kým možná je, už nezbývá.

"Faktickým lídrem" ČSSD je podle Kalouska jednoznačně Miloš Zeman a s Babišovým ANO 2011 to už nejde vůbec.

"Koaliční spolupráce s agentem Státní bezpečnosti prostě možná není," říká kategoricky Kalousek.

V různých průzkumech se zisk TOP 09 pohybuje od 8,5 do 13 procent.

Aktuálně.cz: V kampani jste vyrazili i s tím, že když se nepodařilo Karla Schwarzenberga zvolit prezidentem, zvolte si ho za premiéra. Fajn, ale s kým byste ho udělali premiérem, když se podíváte, jak se to rýsuje?

Miroslav Kalousek: To jsme nevyrazili v kampani, pokud si dobře vzpomínám, řekl jsem to už v neděli po prezidentských volbách. To už je déle než půl roku.

A.cz: Ano, ale teď v kampani se to objevuje znovu...

Tak samozřejmě a logicky se to nabízí. Koalice se skládají po volbách. Ale chci být poctivý, ale vymezím to spíše negativně.

Není možné uvažovat o spolupráci s kýmkoliv z dnes spojeného levicového bloku ČSSD-KSČM, protože faktickým lídrem tohoto bloku je Miloš Zeman, o tom snad dneska nikdo nepochybuje. Pan předseda Sobotka je sice předseda, ale co ČSSD doopravdy udělá, to rozhodne Miloš Zeman. Takže koaliční spolupráce s tímto blokem, se kterým pan prezident počítá, že mu dopomůže k autokratičtějšímu poloprezidentskému vládnutí, možná není.

A.cz: Co hnutí Ano 2011?

V případě hnutí ANO máme dva důvody, pro které to také není možné. Zaprvé jsme udělali velmi špatnou zkušenost s politickou divizí firmy ABL, a tak nechceme udělat podobnou zkušenost s politickou divizí Agrofertu.

A zadruhé nikdo z nás s TOP 09 nešel do politiky proto, aby uzavřel koaliční spolupráci s bývalým agentem Státní bezpečnosti. Takovým krokem bychom se vysmáli sedmnáctému listopadu. To bychom rovnou mohli říct: Cvičení skončilo, soudruzi, vraťte se na svá místa.

A.cz: No, teď jste vyjmenoval, s kým ne, takže se vrátím k původní otázce...

S kým ano, o tom rozhodnou voliči.

A.cz: Moc vám toho nezbývá...

Podívejte se: pokud vám voliči neumožní být ve vládě, zbývá vám odejít do opozice, což není žádná tragédie, protože kvalifikovanou a silnou opozici potřebuje demokracie stejně jako kvalifikovanou a silnou vládu. Takže tím se netrápíme.

A.cz: I když bereme průzkumy s rezervou, jak si vysvětlujete vzestup Babišova hnutí ANO 2011?

Snad je to pocit naprostého zklamání se standardními politickými stranami, se kterými už nějakou zkušenost volič udělal, a touží po něčem, co mu naplní jeho představy. A protože tam žádnou zkušenost nemá, může si myslet, že jeho naděje bude naplněna. Logicky bude prašeredně zklamán, nemůže to skončit jinak než u Věcí veřejných. Ale říkejte to sázkaři, když jde sázet: stokrát prohrál a po sto první si bude myslet, že tentokrát to snad bude bingo.

A.cz: Vidíte ale vinu těch standardních stran, včetně TOP 09?

Pochopitelně. Na té náladě neseme obrovskou společnou zodpovědnost. Jak všechny politické subjekty, tak česká žurnalistika, ruku v ruce. Má oblíbená věta: Bída české politiky kráčí ruku v ruce s bídou české žurnalistiky.

A.cz: A dokázal byste pojmenovat tu největší chybu klasicky postavených stran? Žurnalistiku nechme teď stranou...

Byly to evidentně pochybení v komunikaci. Nemůžeme říct, že za to neneseme odpovědnost společnou, tu komunikaci děláme společně.

A.cz: Pochybení v komunikaci - myslíte třeba neschopnost domluvit se v parlamentu?

Ne, spíš neschopnost vysvětlit i nepopulární kroky, za kterými si dodnes stojíme, aspoň my tedy, které přinesly této zemi stabilitu a naději na prosperitu na zdravých základech a vybudovaly jí mimořádné postavení na finančních trzích - tedy obrovské úspory. Ale nedokázali jsme tomu dát jasnou naději na konci. Spíš se to utopilo v koaličních hádkách.

A.cz: Vy říkáte: S Babišem nikdy, totéž říká i Bohuslav Sobotka. Nebojíte se, že na tom odmítání ze všech stran ANO jen vydělá, i třeba lacinou popularitu, a bude posilovat i do dalších voleb?

Když to říká Karel Schwarzenberg nebo Miroslav Kalousek, tak se na to můžete spolehnout. Minimálně pro to následující období po volbách, že to tak bude. Říká-li to pan předseda Sobotka, tak se k tomu ještě musíte zeptat Miloše Zemana, jak to bude.

A druhá věc: já nevím, jestli ho to bude, nebo nebude posilovat.

A.cz: Nebude prostě hrát roli takového otloukánka, ke kterému pak více lidí cítí sympatie?

To nevím. Já prostě beru na vědomí, že agent Státní bezpečnosti v čele parlamentní strany řadě lidí nemusí vadit. Respektuji to, my zastupujeme ty, kterým to vadí.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 27 minutami

Policie obvinila řidiče kamionu kvůli srážce s vlakem na přejezdu ve Šluknově

Řidiče kamionu, který minulý týden zůstal stát ve Šluknově na železničním přejezdu a střetl se na něm s osobním vlakem, policie obvinila z obecného ohrožení z nedbalosti. Při nehodě utrpělo pět lidí zranění, dva lidé byli s lehkým zraněním ošetřeni v nemocnici. V případě prokázání viny hrozí 23letému cizinci až pětileté vězení. V tiskové zprávě to v pondělí uvedla policejní mluvčí Eliška Kubíčková.

Vlak se s nákladním autem střetl ve čtvrtek, ve vlaku cestovalo deset lidí. "Mladý řidič kamionu vjel na železniční přejezd, patrně nezvládl nákladní vozidlo vytočit do ulice Sukova a návěsem kamionu zůstal stát na železničním přejezdu, na kterém se spustila zvuková a světelná signalizace zabezpečovacího zařízení. Následně se střetl návěs nákladního vozidla s osobním motorovým vlakem, jedoucím ze směru z Dolní Poustevny do Rumburku," uvedla Kubíčková. Tragédii zřejmě zabránil strojvedoucí, který stačil zabrzdit.

Zdroj: ČTK
před 41 minutami

Toxický plyn zabil v jordánském přístavu Akaba deset lidí a 250 zranil

Únik toxického plynu ze skladovací nádrže v jordánském přístavu Akaba v pondělí zabil deset lidí a dalších zhruba 250 jich zranil, píší zahraniční agentury s odkazem na jordánské úřady.

Nádrž s toxickým plynem spadla při převozu, což vedlo k úniku plynu, uvedla státní agentura Petra s odkazem na jordánské úřady. O jakou látku se jednalo, není v tuto chvíli jasné.

Video zveřejněné státními médii později ukázalo, že cisterna spadla na palubu lodi poté, co ji z kamionu zvedl jeřáb. Následoval výbuch provázený hustým žlutým dýmem.

Zranění byli převezeni do nemocnice a úřady následně oblast uzavřely. Na místě zasahují specializované týmy.

Deset lidí zahynulo a 251 bylo zraněno, uvedl jordánský úřad pro bezpečnost veřejnosti. V lékařské péči je podle státní televize v tuto chvíli stále 199 lidí.

Představitel zdravotnictví Džamál Ubajdát vyzval obyvatele, aby nevycházeli a zavřeli si okna a dveře. Nejbližší obytná čtvrť je vzdálená 25 kilometrů.

Zdroj: ČTK
Další zprávy