Jasný vzkaz voličů ANO Babišovi: Jděte do vlády s ČSSD

Jakub Novák
4. 11. 2013 6:00
Čtyři pětiny voličů ANO si přejí účast hnutí ve vládě, z Babiše chtějí mít ministra financí
Andrej Babiš už ví, co chtějí jeho voliči.
Andrej Babiš už ví, co chtějí jeho voliči. | Foto: Reuters

Lovosice - Hnutí ANO Andreje Babiše se s necelými 19 procenty hlasů a 47 poslanci ve Sněmovně stalo politickou silou, bez které v příštích (až) čtyřech letech nebude možné vládnout. Jenže: má se Babišovo uskupení podílet na vládě přímo, či nepřímo? Anebo má zůstat v opozici, jak slibovalo před volbami?

Sám Andrej Babiš si pár dní po volbách v nadsázce povzdechl, že by se nejraději v referendu zeptal voličů hnutí, co si po volbách počnout.

Online deník Aktuálně.cz to udělal za něj a zjistil, že voliči Babišova hnutí mají v komplikovaných povolebních otázkách překvapivě jasno. Naprostá většina z nich si přeje, aby hnutí ANO vstoupilo do vlády a aby se v ní spojilo se sociální demokracií, resp. KDU-ČSL. Lídra a zakladatele hnutí by přitom rádi viděli ve funkci ministra financí.

Aktuálně.cz sbíralo odpovědi voličů v Lovosicích, kde hnutí ANO ve volbách suverénně zvítězilo s vysoce nadprůměrným ziskem 32 procent hlasů a kde je Andrej Babiš největším místním zaměstnavatelem. Dotazovali jsme se zároveň v elektronické anketě, kde odpovědělo jedenáct set voličů ANO.

Čtyři pětiny voličů chtějí ANO ve vládě

Z ankety v městě na rozhraní mezi Polabskou nížinou a jižním úpatím Českého středohoří, nad nímž se pne vrch Lovoš a které již z dálky vítá nezaměnitelným továrním panoramatem, vyplynulo, že drtivá většina těch, kteří hodili do volební urny lístek s hlavičkou hnutí ANO, nic proti jeho vládnímu angažmá nenamítá.

Ba právě naopak, mnozí z jeho voličů to vidí jako jedinou možnost reálně prosadit program hnutí.

"Ve vládě má více možností prosazovat svůj program," nebo "měli by jít do vlády, ať tam něco udělají," zněly některé z odpovědí oslovených obyvatel Lovosic. Ať už přímo pro vládní angažmá nebo alespoň jeho toleranci se vyslovilo téměř 82 % místních voličů hnutí ANO.

Takřka identicky dopadlo i internetové dotazování: pro vládní angažmá hnutí ANO se vyslovilo 83 % jeho voličů.

Lidé chtějí Babiše za ministra financí

Ti, kteří byli proti, argumentovali v Lovosicích například obavou z toho, že by potom Andrej Babiš neměl již vůbec žádný čas na to se věnovat svému byznysu a že by to tak mohlo v důsledku negativně ovlivnit i fungování místní továrny Lovochemie. 

A když už by bylo ANO ve vládě, bylo by necelých šedesát procent jeho voličů proto, aby si ANO řeklo o ministerstvo z nejdůležitějších - tedy finance.

"Umí najít a spravovat finance, proto by se na post ministra financí hodil," myslí si jeden z jeho voličů.

"Určitě, pan Babiš by měl být ministrem financí," doplňuje ho další. "Měl by si jen dávat pozor, ať zbytečně nepřebere," dodává jiný a poukazuje přitom na Babišovu dosavadní pracovní vytíženost.

I zde měla internetová anketa shodný výsledek: Pro Babišovo usednutí do křesla ministra financí se vyslovilo 56 % respondentů. Čtvrtina by dokonce uvítala, kdy by se stal premiérem. Jen necelých dvacet procent se domnívá, že by Andrej Babiš měl zůstat mimo vládní kabinet.

Sám Babiš přitom ve velkém povolebním rozhovoru pro Aktuálně.cz odmítl, že by jeho politické angažmá ohrožovalo to, že musí zároveň řídit svůj soukromý byznys.

"Ale já jsem Agrofert přestal normálně řídit už na začátku předvolební kampaně, řídím ho sporadicky. Manažeři se na mne obracejí, když potřebují slyšet můj názor. Jinak vedení funguje beze mne," řekl v této souvislosti Babiš v rozhovoru pro náš deník.

Problémem však nakonec nemusí být čas, ale úplně jiná skutečnost - jak napsalo Aktuálně.cz, překážkou k tomu, aby se po Miroslavu Kalouskovi a Janu Fischerovi dostal do čela ministerstva financí právě Andrej Babiš, se může stát nutnost předložit negativní lustrační osvědčení.

Tak jako mají voliči ANO jasno v tom, že by hnutí mělo usilovat o vstup do vlády, stejně jasno mají také v tom, s kým by se v ní mělo spojit.

Přesně tři čtvrtiny voličů ANO, kteří se zúčastnili internetového hlasování, je pro, aby se Babišovo hnutí ve vládě spojilo se sociální demokracií a KDU-ČSL. Podle ankety mezi voliči v Lovosicích se ke spojení s ČSSD, pokud se jí podaří vyrovnat s vnitrostranickými problémy, kloní 73 procent oslovených voličů.

S kým ano a s kým už ne

V případě lidovců je podpora takového partnerství již o poznání vlažnější - souhlasí s ním necelá polovina dotázaných (45 %), další necelá čtvrtina potom v tuto chvíli neví, jak se k takovému případnému spojení postavit.

Jasno však mají voliči ANO v postoji k partnerství s některou ze stran někdejší vládní koalice; ve výjimečných případech jsou ještě někteří možná ochotní přistoupit na partnerství s TOP 09, v případě ODS je však taková podpora spíše výjimečná.

Také v internetovém hlasování se pro vytvoření koalice s TOP 09 a ODS vyslovila jasná menšina odpovídajících. V absolutním počtu šlo jen o každého osmého respondenta, který by si přál tuto koalici, ve srovnání s počtem těch, kteří si přejí vytvoření koalice ČSSD - ANO - lidovci.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 2 hodinami

Hasiči ve Zbůchu na Plzeňsku zasahují u úniku plynu, evakuovali 30 lidí

Hasiči v Plzeňské ulici ve Zbůchu na Plzeňsku zasahují u rozsáhlého úniku plynu z vyrovnávací nádrže. Podle řídícího důstojníka krajských hasičů plyn začal unikat asi před dvěma hodinami kvůli porušení opravované přípojky. Hasiči a policie podle něj z nejbližšího okolí úniku evakuovali asi 30 lidí. Doprava se odklání na obec Tlučná.

"Ulice na silnici I/26 i okolí ve vzdálenosti zhruba 150 m od místa nádrže je uzavřená," informovala policie na twitteru.

"My na místě situaci monitorujeme. A samozřejmě tady máme protipožární ochranu. Plyn neustále uniká a je tu i zástupce firmy, která to zde montovala," upřesnil řídící hasičů.

Další zprávy