Já nevím. Nevím. Jsem v tom novej, tápe vítězný Babiš

Simona Holecová
26. 10. 2013 17:00
Zrekonstruovali jsme pro vás první povolební rozhovor Andreje Babiše z hnutí Ano.
Andrej Babiš: Trvám na tom, že do vlády nechceme.
Andrej Babiš: Trvám na tom, že do vlády nechceme. | Foto: Aktuálně.cz

Praha - Andrej Babiš, majitel Agrofertu a nově také velmi úspěšný český politik, se ziskem své strany sahajícím až k 20 procentům nenechal nijak rozjařit. V prvním rozhovoru, který poskytl během sčítání výsledků, se tvářil mírně řečeno - lehce otráveně.

Hrozen novinářů, který mu pomalu nedovolil nadechnout se, ho jednoznačně netěšil. A stejně tak otázky, které dostával - zejména od reportéra České televize. A protože šlo o rozhovor pozoruhodný, zrekonstruovali jsme jej pro vás. Včetně slovakismů, které Babiš užívá.

Co říkáte na pravděpodobně 19procentní zisk pro hnutí Ano 2011?

Tak vypadá to nadějně, je to příjemné. Ale ještě není konec. Takže to nechci moc dlouho komentovat.

Co vás čeká v nejbližších chvílích?

V 17:00 máme výbor, všichni krajští předsedové a předsednictvo se setkáme a budeme diskutovat o situaci a jak byzme reagovali na výsledky.

Výsledky volby 2013

Výsledky voleb 2013

Online výsledky předčasných voleb do Poslanecké sněmovny 2013:

 

ONLINE VÝSLEDKY ZDE

 

Co budete navrhovat?

Pokud by to tak zůstalo, tak byzme byli asi strašně rádi, že byzme zabránili nástupu levice s podporou komunistů. A to si myslím, že by bylo skvělý pro nás.

Kde vidíte svou roli? Ve vládní koalici, v opozici? Půjdete s někým do koalice?

Né, tak my jzme vždycky říkali, že nechceme jít do vlády, že chceme skutečně prosadit v parlamentu hlavně ty zákony. Já jsem to opakoval x-krát. Je zábavné, slyšet někteří ty komentátoři... Je zvyklost, že parlamentní strany něco říkají před volbami a něco po volbách jiného, tak my budeme říkat stejné věci, a začneme vlastně s těmi zákony té rekonstrukce státu.

Znamená to, že jste jasně řekl, že nepůjdete za žádných okolností do vlády?

Já to budu navrhovat. Samozřejmě my jsme demokratické hnutí. Já to budu doporučovat výboru a já doufám, že kolegové se s tím ztotožní.

Jsou nějaké strany, které byste byl ochoten ve vládě tolerovat?

My určitě nepodpoříme strany TOP 09 a ODS, které pro nás symbolizují korupci bohužel pravicových vlád.

Andrej Babiš u voleb.
Andrej Babiš u voleb. | Foto: Vojtěch Marek

KSČM?

Taky ne. Absolutně vyloučeno. Chtějí navyšovat daně, mluví o státních podnicích. Nepřijatelné.

ČSSD?

Já nevím. Počkejme na výsledky. Já fakt jako dneska... Neumím si představit, při programu ČSSD, že byzme ji podpořili. Naše země potřebuje stabilitu ekonomickou, potřebujeme, aby zahraniční investoři nás považovali za stabilní zemi, my potřebujeme nízké daně.

Kdyby tyto podmínky ČSSD splnila, pak byste ji ve vládě podpořili? Byť třeba nepřímo?

Já myslím, že nesplní, protože by zradila všechny své voliče...

Určitě chceme v parlamentu konečně prosadit ty věci, které stávající parlamentní strany řeší strašně dlouho. Zákon o státní službě od roku 2002. Takže my určitě je vyzvem, aby konečně jzme k tomu přistoupili, většina stran podepsala rekonstrukci státu. Tam je ten základ. A to my budeme chtít prosadit.

A co koalice ČSSD s někým.

Nepodpoříme vládu levice, určitě ne.

ČSSD + KDU-ČSL?

Jako... znovu opakuji, my chceme měnit tuto zemi zákonami a nebudeme podporovat vládu, kde je ČSSD.

A byli byste ochotni poskytnout takové vládě tichou podporu? Například tím, že byste při hlasování odešli ze sněmovny?

Já nevím, já to neznám, já jsem nezkušený politik. Tak... jsem tady poprvně.

Neříkejte, že... Prostě, nehlasujete se přímo pro vládu, ale odchodem se sníží kvórum...

To jsou spekulace, já se k tomu nemohu vyjádřit, protože bez kolegů jednoducho se nevyjádřím.

 

Právě se děje

před 5 minutami

Babiš musel kvůli zdravotním problémům zrušit účast na konferenci v Bratislavě

Premiér Andre Babiš (ANO) musel kvůli zvýšenému krevnímu tlaku v úterý podstoupit zdravotní prohlídku, píše server Novinky.cz. Ruší tak svou účast na mezinárodní bezpečnostní konference Globsec v Bratislavě, zastoupí ho ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček.

"Musel jsem navštívit lékaře kvůli zdravotní indispozici s nečekaně zvýšeným tlakem," uvedl Babiš. Zrušena bude navíc Babišova účast na plánovaném jednání předsedů vlád takzvaného slavkovského formátu, tedy ČR, Slovenska a Rakouska.

před 7 minutami

Česko požádalo Soudní dvůr EU, aby Polsku udělil pokutu za těžbu v dole Turów

Česko požádalo Soudní dvůr EU, aby Polsku udělil pokutu pět milionů eur za každý den těžby uhlí v dole Turów. Soud to uvedl na Twitteru.

Zdroj: ČTK
před 46 minutami

V Rusku by mělo vzniknout podnikatelské centrum k podpoře českých firem

V Rusku by mělo vzniknout podnikatelské centrum jako pilotní projekt záměru dlouhodobého posílení kapacity podpory pro české firmy. Pracovat by měl v úzké spolupráci se zastupitelským úřadem. Uvedla to mluvčí ministerstva zahraničí Eva Davidová, dříve o možném vzniku centra informoval server iHNED.cz. Ministerstvo by podle webu mělo zřízení centra podpořit, provozovaly by jej ale samy podnikatelské svazy. Podle úřadu je hlavní výhodou kromě odstupu od politické roviny také znalost místního podnikatelského prostředí a sdílení kontaktů.

Vztahy s Ruskem ochladly po diplomatické roztržce, kterou vyvolalo zjištění českých vyšetřovatelů, že do výbuchů v muničních skladech ve Vrběticích na Zlínsku v roce 2014 byli zapojeni agenti ruských tajných služeb.

Podle iHNED.cz chce úřad už v červnu vypsat dotaci 200 000 eur (přes pět milionů korun). Centrum by mohlo začít fungovat na podzim.

Zdroj: ČTK
Další zprávy