10 otázek a odpovědí: Jak budeme na podzim volit. Z auta to půjde, v zastoupení ne

Radek Dragoun Kateřina Hlaváčková, Radek Dragoun
4. 8. 2020 20:23
Ve středu ministr vnitra Jan Hamáček představí způsoby, jakými budou moct lidé na podzim volit, přestože budou v karanténě. Možnosti projednal s poslaneckými kluby. Z jejich vyjádření vyplývá, že strany podpoří třeba takzvaná drive-in okénka či speciální výjezdní komise. Naopak odmítají volbu prostřednictvím zmocněnce. Aktuálně.cz připravilo grafiku se základními otázkami k podzimním volbám.

Proč strany nechtějí umožnit volbu prostřednictvím zástupce?

Podle opozičních stran v takovém případě nebude zajištěno, že bude skutečně naplněno přání voliče. Ten se totiž nemůže nikdy dozvědět, zdali zmocněnec volil tak, jak on si skutečně přeje. Někteří navíc upozorňují, že to může být v rozporu s ústavou, která předpokládá, že lidé volí osobně. Navíc by bylo narušeno také to, že volba je tajná. "Byl by to nebezpečný precedent, který by byl už jednou vytvořen a který narušuje osobní povahu volebního práva. Navíc si myslím, že by to Ústavní soud mohl shledat jako protiústavní," souhlasí politolog Tomáš Lebeda.

Pochybnosti má o hlasování v zastoupení také předseda STAN Vít Rakušan. "Ve chvíli, kdy by někdo posléze soudně napadl dodržení autentického přání voliče zástupcem, mohl by mít i relativně vysoký úspěch k tomu, zpochybnit legitimitu celých voleb," řekl Rakušan. V tomto případě tak riziko dle něj převažuje případný přínos tohoto způsobu hlasování.

Náměstek ministra vnitra Petr Mlsna však před časem prohlásil, že taková možnost je v souladu s ústavou. Fungovala by tak, že by nakažený volič nahlásil na obecním úřadu svého zmocněnce včetně čísla jeho občanského průkazu, který by pak následně za něj odvolil. Podobný model v době koronavirové pandemie využívají také ve Velké Británii, Nizozemsku, Francii či Chorvatsku. Stejnou cestou se však nechce vydat ani jedna z opozičních stran.

 

Právě se děje

Další zprávy