10 otázek a odpovědí: Jak budeme na podzim volit. Z auta to půjde, v zastoupení ne

Radek Dragoun Kateřina Hlaváčková, Radek Dragoun
4. 8. 2020 20:23
Ve středu ministr vnitra Jan Hamáček představí způsoby, jakými budou moct lidé na podzim volit, přestože budou v karanténě. Možnosti projednal s poslaneckými kluby. Z jejich vyjádření vyplývá, že strany podpoří třeba takzvaná drive-in okénka či speciální výjezdní komise. Naopak odmítají volbu prostřednictvím zmocněnce. Aktuálně.cz připravilo grafiku se základními otázkami k podzimním volbám.

Jak by mohli lidé v karanténě volit?

Drive-in hlasování z auta, zvláštní okrsky zřízené třeba v uzavřených domovech důchodců, zmocněný zástupce i speciální výjezdní komise s ochrannými prostředky - takové varianty dosud ministerstvo vnitra připravilo pro zvážení parlamentním stranám. Podle ministra vnitra Jana Hamáčka (ČSSD) by mohly v úvahu přijít také elektronické volby, které však vyžadují delší přípravu. Na podzim je tedy voliči očekávat nemají.

Všechny opoziční poslanecké kluby mají k návrhům ministerstva vnitra stejný postoj. Podporují všechny varianty navržené ministerstvem vnitra vyjma pověření zmocněného zástupce (viz další strany). "Zbylé tři formy se vzájemně doplňují. Umím si představit, že mohou všechny bez problému vedle sebe fungovat," komentuje politolog Tomáš Lebeda. 

 

Právě se děje

před 23 minutami

Odvolací soud zpřísnil vězení historikovi z 3,5 roku na 13 let

Odvolací soud v ruském městě Petrozavodsku v úterý výrazně zpřísnil trest vězení historikovi Juriji Dmitrijevovi, známému odhalováním zločinů z éry komunistického diktátora Josifa Stalina. Dmitrijev byl v první instanci odsouzen za sexuální násilí ke 3,5 roku odnětí svobody, v úterý odešel od soudu s 13 lety vězení, informovala ruská média. Kritici považují proces za vykonstruovaný, zaměřený na diskreditaci historika a znehodnocení jeho díla.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Součástí politiky jedné Číny je dle ústavních činitelů zájem o ekonomické či kulturní vztahy s Tchaj-wanem, což nepovažují za zásah do styků s Čínou

Cestu předsedy Senátu Miloše Vystrčila (ODS) na Tchaj-wan nelze pokládat za změnu v politice Česka vůči Číně. Shodli se na tom na dnešní schůzce v Lánech ústavní činitelé.

Zároveň uvedli, že součástí české politiky jedné Číny je i zájem o prohloubení přínosu ekonomických či kulturních vztahů s Tchaj-wanem, což nepovažují za zásah do diplomatických styků s Pekingem. Ústavní činitelé to uvedli ve společném prohlášení. Oproti minulosti se schůzky neúčastnil předseda Senátu, kterého prezident Miloš Zeman na poradu ke koordinaci zahraniční politiky nepozval.

Zdroj: ČTK
Další zprávy