10 otázek a odpovědí: Jak budeme na podzim volit. Z auta to půjde, v zastoupení ne

Radek Dragoun Kateřina Hlaváčková, Radek Dragoun
4. 8. 2020 20:23
Ve středu ministr vnitra Jan Hamáček představí způsoby, jakými budou moct lidé na podzim volit, přestože budou v karanténě. Možnosti projednal s poslaneckými kluby. Z jejich vyjádření vyplývá, že strany podpoří třeba takzvaná drive-in okénka či speciální výjezdní komise. Naopak odmítají volbu prostřednictvím zmocněnce. Aktuálně.cz připravilo grafiku se základními otázkami k podzimním volbám.

Jak by mohli lidé v karanténě volit?

Drive-in hlasování z auta, zvláštní okrsky zřízené třeba v uzavřených domovech důchodců, zmocněný zástupce i speciální výjezdní komise s ochrannými prostředky - takové varianty dosud ministerstvo vnitra připravilo pro zvážení parlamentním stranám. Podle ministra vnitra Jana Hamáčka (ČSSD) by mohly v úvahu přijít také elektronické volby, které však vyžadují delší přípravu. Na podzim je tedy voliči očekávat nemají.

Všechny opoziční poslanecké kluby mají k návrhům ministerstva vnitra stejný postoj. Podporují všechny varianty navržené ministerstvem vnitra vyjma pověření zmocněného zástupce (viz další strany). "Zbylé tři formy se vzájemně doplňují. Umím si představit, že mohou všechny bez problému vedle sebe fungovat," komentuje politolog Tomáš Lebeda. 

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Hokejisté Pardubic kvůli podezření na koronavirus v úterý nehrají

Hokejisté Pardubic kvůli podezření na nákazu koronavirem v týmu nenastoupí v úterním zápase 5. kola extraligy proti pražské Spartě. Klub to uvedl v krátké tiskové zprávě s tím, že další informace nebude poskytovat.

"Hráčský kádr i realizační tým v současnosti podstupuje testy na přítomnost nákazy covid-19. Klub postupuje dle nařízení Krajské hygienické stanice Pardubického kraje," uvedli zástupci Dynama.

Východočeši v extralize doposud odehráli čtyři zápasy, ve kterých získali dva body za výhru v prodloužení nad Plzní. Naposledy hráli v neděli, kdy doma podlehli Zlínu 0:2.

V úterý se tak uskuteční jen tři utkání, v karanténě jsou totiž i hráči Litvínova, Třince a zřejmě i Karlovy Vary, kteří oznámily podezření na nákazu koronavirem ve čtvrtek. V neděli se poté k tréninku po desetidenní pauze vrátily Vítkovice, které se stejně jako Kometa Brno zapojí zpět do programu extraligy v pátek.

Všechna utkání, která nejsou sehraná v řádném hracím termínu, se musejí dohrát nejpozději do 40 dnů. Jinak budou zápasy považovány za nesehrané a o jejich výsledcích rozhodne sportovně-technická komise ČSLH.

Další zprávy