10 otázek a odpovědí: Jak budeme na podzim volit. Z auta to půjde, v zastoupení ne

Radek Dragoun Kateřina Hlaváčková, Radek Dragoun
4. 8. 2020 20:23
Ve středu ministr vnitra Jan Hamáček představí způsoby, jakými budou moct lidé na podzim volit, přestože budou v karanténě. Možnosti projednal s poslaneckými kluby. Z jejich vyjádření vyplývá, že strany podpoří třeba takzvaná drive-in okénka či speciální výjezdní komise. Naopak odmítají volbu prostřednictvím zmocněnce. Aktuálně.cz připravilo grafiku se základními otázkami k podzimním volbám.

Jak by mohli lidé v karanténě volit?

Drive-in hlasování z auta, zvláštní okrsky zřízené třeba v uzavřených domovech důchodců, zmocněný zástupce i speciální výjezdní komise s ochrannými prostředky - takové varianty dosud ministerstvo vnitra připravilo pro zvážení parlamentním stranám. Podle ministra vnitra Jana Hamáčka (ČSSD) by mohly v úvahu přijít také elektronické volby, které však vyžadují delší přípravu. Na podzim je tedy voliči očekávat nemají.

Všechny opoziční poslanecké kluby mají k návrhům ministerstva vnitra stejný postoj. Podporují všechny varianty navržené ministerstvem vnitra vyjma pověření zmocněného zástupce (viz další strany). "Zbylé tři formy se vzájemně doplňují. Umím si představit, že mohou všechny bez problému vedle sebe fungovat," komentuje politolog Tomáš Lebeda. 

 

Právě se děje

Další zprávy