Faltýnek bude kandidovat jako dvojka v Olomouckém kraji, lídrem je Okleštěk

ČTK ČTK
21. 7. 2021 10:16
Šéf poslaneckého klubu hnutí ANO Jaroslav Faltýnek by se měl stát dvojkou na kandidátce v Olomouckém kraji, shodlo se na tom jednomyslně olomoucké krajské předsednictvo. Kandidátku by měl vést bývalý hejtman a současný poslanec Ladislav Okleštěk. Její podobu musí schválit ještě celostátní výbor, který se sejde 28. července, řekl Okleštěk.
Jaroslav Faltýnek (ANO).
Jaroslav Faltýnek (ANO). | Foto: Radek Bartoníček

"Měli jsme hodně požadavků od lidí z kraje, abychom pana Faltýnka zařadili na kandidátku a nejlépe na druhé místo. Na základě toho jsme požádali všechny oblastní předsedy, aby si prověřili situaci ve svých oblastech. Poté jsem svolal krajské předsednictvo, kde jsme hlasovali a jednomyslně jsme se shodli na tom, že doporučíme pana Faltýnka na druhé místo kandidátky," uvedl Ladislav Okleštěk.

Bývalý hejtman vedl kandidátku pro sněmovní volby i před čtyřmi roky, kdy v jejím čele nahradil právě místopředsedu ANO Faltýnka, jenž byl nakonec volebním lídrem na Vysočině. Tam si však letos jako jedničku navrhli krajského zastupitele a bývalého náměstka hejtmana Martina Kuklu a Faltýnek se na kandidátní listinu Vysočiny vůbec nedostal.

Kdyby mu místo na kandidátce nenabídl jiný kraj, nemohl by se Faltýnek voleb účastnit. Olomoucký kraj mu místo nabídl podle krajského předsedy ANO Oklešťka proto, že jej považuje za svého člena.

"Bylo to hlavně proto, že pan Faltýnek byl na Vysočinu delegován, aby tam nějakým způsobem vypomohl a teď se Vysočina už cítí dostatečně silná zřejmě na to, aby to zvládla sama. My považujeme pana Faltýnka jako domovská organizace za našeho člena, protože je náš člen. Věříme, že bude platný v prvních pozicích kandidátky, a proto je tam, kde je," doplnil lídr kandidátní listiny.

V Olomouckém kraji byl původně na druhé místo kandidátní listiny navržen poslanec Milan Feranec, ten se posune na třetí pozici, dodal Okleštěk.

Ve volbách do Poslanecké sněmovny v roce 2017 získalo hnutí ANO na Vysočině 28,63 procenta hlasů a volby v čele s Faltýnkem vyhrálo. V Olomouckém kraji získalo tehdy ANO v čele s Oklešťkem 31,39 procent hlasů a pět mandátů, i tady byli jednoznačnými vítězi voleb.

 

Právě se děje

Další zprávy