Do sněmovny chce 5908 kandidátů, o tisíc víc než minule

ČTK ČTK
2. 10. 2013 16:53
Na jedno poslanecké křeslo tak připadá 30 uchazečů a uchazeček.
Prázdná sněmovna čeká na nové poslance (ilustrační foto).
Prázdná sněmovna čeká na nové poslance (ilustrační foto). | Foto: Vojtěch Marek

Praha - Do boje o místa ve sněmovně letos vstoupilo 5908 kandidátů, což je téměř o tisícovku více než při minulých volbách před třemi lety.

Na jedno poslanecké křeslo tak nyní připadá zhruba 30 uchazečů, v roce 2010 jich bylo o pět méně. 

Počet adeptů se může do voleb ještě snížit podobně jako v minulých letech, pokud budou někteří z nich například odvoláni nebo se kandidatury sami vzdají.

Plný počet kandidátů - 343 - má ve hře 13 z 23 zaregistrovaných volebních uskupení. Jsou jimi ČSSD, KSČM, TOP 09, ANO 2011, Úsvit přímé demokracie, SPOZ a KDU-ČSL, stejně jako volební bok Hlavu vzhůru, Suverenita, Strana zelených, Svobodní, LEV 21 a Dělnická strana sociální spravedlnosti.

ODS k plnému počtu chybí čtyři pražští kandidáti, Straně soukromníků ČR jediný - v Olomouckém kraji.

Z uskupení, která také kandidují ve všech regionech, má politické hnutí Změna ve hře 249 kandidátů a Česká pirátská strana 192. Početnější je soupiska monarchistické strany Koruna česká, která úspěšně nominovala 243 adeptů, byť ve třech regionech kandidátku nepodala.

Nejmenší počet kandidátů nasadila Romská demokratická strana, a to dva ve Středočeském a tři v Libereckém kraji. Uskupení Občané 2011 na svou jedinou pražskou kandidátku postavilo 11 adeptů, strana Volte Pravý blok www.cibulka.net na své jediné kandidátce v hlavním městě naplnila všech 36 míst, podobně jako KAN v Pardubickém kraji nominoval všech 19 možných adeptů.

Aktiv nezávislých občanů má po vyřazení v pěti regionech ve hře 13 kandidátů ve čtyřech krajích.

Maximální počty kandidátů jsou stanoveny volebním zákonem a odvíjejí se od počtu obyvatel v regionu. Největší počet kandidátů mohou strany navrhnout v Praze a v Moravskoslezském kraji (36), nejméně v Karlovarském kraji (14).

 

Právě se děje

před 53 minutami

Michigan oficiálně potvrdil výsledek prezidentských voleb, Biden ve státě vyhrál s náskokem 154 tisíc hlasů

V americkém státě Michigan v pondělí oficiálně potvrdili výsledek prezidentských voleb. S náskokem 154.000 hlasů zde zvítězil demokratický kandidát Joe Biden, informovala dnes agentura AP. Velká americká média Bidena za vítěze v Michiganu označila už krátce po volbách ze 3. listopadu.

O takzvané certifikaci výsledku voleb rozhoduje v Michiganu komise, v níž zasedají dva demokraté a dva republikáni. Pro potvrzení výsledku dnes hlasovali tři její členové, jeden z republikánů se zdržel.

Agentura AP uvedla, že je oficiální vyhlášení výsledku prezidentských voleb v Michiganu, jednom z klíčových států pro vítězství, další ranou pro Donalda Trumpa. Současný prezident stále neuznal volební porážku a snaží se výsledek voleb zvrátit soudní cestou. Podle odhadů renomovaných amerických médií ale zvítězil v prezidentských volbách jasně bývalý viceprezident Joe Biden.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Polští odpůrci zákazu potratů znovu vyšli do ulic, byla zadržena fotografka

Polská policie v pondělí zadržela několik lidí, kteří ve Varšavě demonstrovali proti dalšímu zpřísnění restriktivního zákona o interrupcích. Mezi zadrženými byla i fotoreportérka, kterou policie později propustila. Informují o tom agentury a polská média.

Protestující na některých místech metropole blokovali dopravu, další demonstrovali před ministerstvem školství. Šéf resortu Przemyslaw Czarnek totiž podle nich pohrozil učitelům potrestáním za podporu demonstrací proti potratovému zákonu. Protestující před ministerstvem rozvinuli plakát s nápisem "Svobodné potraty, svobodné vzdělání" a požadovali ministrovu demisi. Někteří demonstrující se připoutali k bráně ministerstva, jedna žena se k ní podle agentury AP přilepila a policistům trvalo hodinu ji od brány oddělit. Poté ji odvezla sanitka.

Krátce po začátku protestu policie násilím odvedla některé lidi, včetně fotoreportérky Agaty Grzybowské, píše AP s tím, že je to poprvé, co polská policie během současných protestů proti zpřísnění potratového zákona zadržela novináře. Policie Grzybowskou později propustila. Podle agentury PAP si však před tím vyslechla obvinění z napadení policistů.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Pospíšil v polské lize skóroval, Přikryl nahrál na čtyři góly

Čeští fotbalisté Martin Pospíšil a Tomáš Přikryl se podíleli na všech pěti brankách Jagiellonie Bialystok, která v 10. kole polské ligy zvítězila nad Plockem 5:2 a rázně ukončila sérii tří porážek. Pospíšil dal čtvrtý gól domácího celku, Přikryl na zbývající čtyři přihrál.

Třikrát se po jeho asistencích střelecky prosadil chorvatský útočník Jakov Puljič, hosté v druhém poločase pouze snižovali. Kapitán týmu Pospíšil dal první gól v sezoně, střelcům v polské lize vládne s osmi brankami český reprezentant Tomáš Pekhart z vedoucí Legie Varšava

Polská fotbalová liga - 10. kolo:

Gliwice - Gdaňsk 2:0, Bialystok - Plock 5:2 (gól domácích Pospíšil).

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

EU nabídla Bidenovi obnovu úzké transatlantické spolupráce. Předseda Evropské rady ho pozval na mimořádný summit do Bruselu

Vrcholní představitelé Evropské unie nabídli nově zvolenému prezidentovi Spojených států Joeovi Bidenovi obnovení úzké transatlantické spolupráce. Předseda Evropské rady Charles Michel jej v telefonickém rozhovoru pozval na mimořádný summit s šéfy států a vlád evropské sedmadvacítky. Budoucí šéf Bílého domu také poprvé telefonoval i s generálním tajemníkem NATO Jensem Stoltenbergem.

"Během telefonátu předseda Michel navrhl obnovit silnou transatlantickou alianci založenou na společných zájmech a sdílených hodnotách," stojí v prohlášení, které vydal úřad předsedy Evropské rady. Michel podle něj přivítal Bidenovu oddanost americkým spojencům a podporu evropské spolupráce.

Zdroj: ČTK
Další zprávy