Do sněmovny chce 5908 kandidátů, o tisíc víc než minule

ČTK ČTK
2. 10. 2013 16:53
Na jedno poslanecké křeslo tak připadá 30 uchazečů a uchazeček.
Prázdná sněmovna čeká na nové poslance (ilustrační foto).
Prázdná sněmovna čeká na nové poslance (ilustrační foto). | Foto: Vojtěch Marek

Praha - Do boje o místa ve sněmovně letos vstoupilo 5908 kandidátů, což je téměř o tisícovku více než při minulých volbách před třemi lety.

Na jedno poslanecké křeslo tak nyní připadá zhruba 30 uchazečů, v roce 2010 jich bylo o pět méně. 

Počet adeptů se může do voleb ještě snížit podobně jako v minulých letech, pokud budou někteří z nich například odvoláni nebo se kandidatury sami vzdají.

Plný počet kandidátů - 343 - má ve hře 13 z 23 zaregistrovaných volebních uskupení. Jsou jimi ČSSD, KSČM, TOP 09, ANO 2011, Úsvit přímé demokracie, SPOZ a KDU-ČSL, stejně jako volební bok Hlavu vzhůru, Suverenita, Strana zelených, Svobodní, LEV 21 a Dělnická strana sociální spravedlnosti.

ODS k plnému počtu chybí čtyři pražští kandidáti, Straně soukromníků ČR jediný - v Olomouckém kraji.

Z uskupení, která také kandidují ve všech regionech, má politické hnutí Změna ve hře 249 kandidátů a Česká pirátská strana 192. Početnější je soupiska monarchistické strany Koruna česká, která úspěšně nominovala 243 adeptů, byť ve třech regionech kandidátku nepodala.

Nejmenší počet kandidátů nasadila Romská demokratická strana, a to dva ve Středočeském a tři v Libereckém kraji. Uskupení Občané 2011 na svou jedinou pražskou kandidátku postavilo 11 adeptů, strana Volte Pravý blok www.cibulka.net na své jediné kandidátce v hlavním městě naplnila všech 36 míst, podobně jako KAN v Pardubickém kraji nominoval všech 19 možných adeptů.

Aktiv nezávislých občanů má po vyřazení v pěti regionech ve hře 13 kandidátů ve čtyřech krajích.

Maximální počty kandidátů jsou stanoveny volebním zákonem a odvíjejí se od počtu obyvatel v regionu. Největší počet kandidátů mohou strany navrhnout v Praze a v Moravskoslezském kraji (36), nejméně v Karlovarském kraji (14).

 

Právě se děje

před 58 minutami

Zákaz zakrývání tváře na demonstracích je neústavní, rozhodl soud v Hongkongu

Hongkongský nejvyšší soud v pondělí označil kontroverzní zákaz zakrývání tváře při demonstracích, který zavedla místní vláda v říjnu, za neústavní a neúměrný situaci. Informovala o tom agentura Reuters. Podle ústavního soudu je zákaz neslučitelný se základním zákonem, tedy "miniústavou", na jejímž základě se bývalá britská kolonie vrátila v roce 1997 pod čínskou správu, píše Reuters.

Významný představitel prodemokratického hnutí Joshua Wong na Twitteru napsal, že verdikt je "vzácným vítězstvím" protestujících.

Správkyně Hongkongu Carrie Lamová zákaz oznámila 4. října na základě výjimečných pravomocí pocházejících ještě z koloniální éry a uplatněných poprvé za 50 let. Opatření vzápětí vyvolalo prudké potyčky mezi demonstranty a policií v hongkongských ulicích. Demonstranti se ale posléze zákazem často neřídili.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 1 hodinou

Čtyři lidé zemřeli po střelbě na soukromém večírku v Kalifornii. Střelec se vloupal na zahradu

Deset lidí bylo v neděli postřeleno na jihovýchodě města Fresno v Kalifornii, tři z nich na následky zranění zemřeli. Informovala o tom agentura AP, podle které k neštěstí došlo na zahradní party kolem 18:00 tamního času (03:00 SELČ). Podle policie se střelec vloupal na zahradu a začal pálit do lidí, kteří na večírku sledovali fotbalový zápas. Policie zatím v souvislosti se střelbou nikoho nezadržela, podezřelý z místa činu utekl.

Zdroj: Zahraničí
před 1 hodinou

Policie ve Francii zatkla amatérského atleta. Muž podle ní za pět let zapálil nejméně 900 aut

Francouzská policie zatkla muže, kterého podezírá, že je sériovým žhářem a v posledních pěti letech zapálil v Alsasku nejméně 900 aut. Podle úřadů způsobil škodu za nejméně 8,5 milionu eur (217 milionů Kč), informovala místní média. Podle alsaského tisku se muž k činům přiznal a uvedl, že se cítí sklesle, ale že se mu ulevilo.

Zadrženému je 33 let, na vysoké úrovni se věnuje běhu na krátké tratě a několikrát se díky svým úspěchům dostal na sportovní stránky lokálních novin a do televize. Amatérskému sportovci bez záznamu v trestním rejstříku hrozí deset let vězení a pokuta ve výši 150 tisíc eur (3,8 milionu Kč). Úřady nařídily jeho psychiatrické vyšetření.

Zdroj: ČTK
Další zprávy