Do sněmovny chce 5908 kandidátů, o tisíc víc než minule

ČTK ČTK
2. 10. 2013 16:53
Na jedno poslanecké křeslo tak připadá 30 uchazečů a uchazeček.
Prázdná sněmovna čeká na nové poslance (ilustrační foto).
Prázdná sněmovna čeká na nové poslance (ilustrační foto). | Foto: Vojtěch Marek

Praha - Do boje o místa ve sněmovně letos vstoupilo 5908 kandidátů, což je téměř o tisícovku více než při minulých volbách před třemi lety.

Na jedno poslanecké křeslo tak nyní připadá zhruba 30 uchazečů, v roce 2010 jich bylo o pět méně. 

Počet adeptů se může do voleb ještě snížit podobně jako v minulých letech, pokud budou někteří z nich například odvoláni nebo se kandidatury sami vzdají.

Plný počet kandidátů - 343 - má ve hře 13 z 23 zaregistrovaných volebních uskupení. Jsou jimi ČSSD, KSČM, TOP 09, ANO 2011, Úsvit přímé demokracie, SPOZ a KDU-ČSL, stejně jako volební bok Hlavu vzhůru, Suverenita, Strana zelených, Svobodní, LEV 21 a Dělnická strana sociální spravedlnosti.

ODS k plnému počtu chybí čtyři pražští kandidáti, Straně soukromníků ČR jediný - v Olomouckém kraji.

Z uskupení, která také kandidují ve všech regionech, má politické hnutí Změna ve hře 249 kandidátů a Česká pirátská strana 192. Početnější je soupiska monarchistické strany Koruna česká, která úspěšně nominovala 243 adeptů, byť ve třech regionech kandidátku nepodala.

Nejmenší počet kandidátů nasadila Romská demokratická strana, a to dva ve Středočeském a tři v Libereckém kraji. Uskupení Občané 2011 na svou jedinou pražskou kandidátku postavilo 11 adeptů, strana Volte Pravý blok www.cibulka.net na své jediné kandidátce v hlavním městě naplnila všech 36 míst, podobně jako KAN v Pardubickém kraji nominoval všech 19 možných adeptů.

Aktiv nezávislých občanů má po vyřazení v pěti regionech ve hře 13 kandidátů ve čtyřech krajích.

Maximální počty kandidátů jsou stanoveny volebním zákonem a odvíjejí se od počtu obyvatel v regionu. Největší počet kandidátů mohou strany navrhnout v Praze a v Moravskoslezském kraji (36), nejméně v Karlovarském kraji (14).

 

Právě se děje

před 51 minutami

Benátky pokutují neuctivé turisty, Češi se ve městě proháněli na kole

Italské Benátky se potýkají s neotesanými turisty, kteří porušují takzvané "urbánní dekorum", tedy pravidla slušného chování v historickém městě. 

Francouzský turista si vysloužil pokutu ve výši 150 eur (zhruba 3835 korun) za to, že na hlavním benátském kanále provozoval takzvaný paddleboarding, tedy jízdu na prkně vestoje s pádlem. Uvedla to dnes místní policie, která se zaměřuje i na dodržování pravidel slušného chování ve městě na laguně a provedla zátah proti "neuctivým" návštěvníkům. Ti se do starobylých Benátek opět vrací ve větším množství po posledním proticovidovém lockdownu.

Policie zmínila i další příklady pokleslého chování turistů, včetně případu dvou Čechů, kteří dostali pokutu ve výši 100 eur každý. Jeden z nich se projížděl po náměstíčku Campiello Selvatico na kole, druhý se proháněl před historickým palácem Palazzo Cavalli na elektrickém skútru.

Dvě Němky podle policie musely zaplatit pokutu v úhrnné výši 250 eur za to, že se slunily v bikinách u kostela San Stae, což policie označila za další příklad "degradace" města. Tři turisté z Bangladéše pak dostali každý pokutu 50 eur za to, že po historickém mostě Ponte della Costituzione hrkali s cestovními kufry na kolečkách.

Další zprávy