Dernerová se v Senátu spojí s ANO, klub budou mít i Zelení

Mikuláš Klang Mikuláš Klang
18. 10. 2014 17:46
V horní komoře parlamentu vzniknou dva nové kluby. Nově je vytvoří zvolení senátoři za hnutí ANO a také Zelení, kteří už měli v Senátu tři zástupce.
Senátorka Alena Dernerová
Senátorka Alena Dernerová | Foto: Vojtěch Marek

Praha – Bezprostředně po sečtení všech okrsků ohlásil předseda hnutí ANO Andrej Babiš, že by byl rád, kdyby v Senátu vznikl klub hnutí ANO. V druhém kole ovšem uspěli pouze čtyři kandidáti a pro vznik klubu je třeba pěti.

Hnutí ANO by tak podle Babiše mělo spojit síly s Alenou Dernerovou, která se do horní komory parlamentu dostala v roce 2010 za hnutí Severočeši. To koneckonců s Babišovým hnutím spolupracuje i ve Sněmovně, kam se dostal bývalý ředitel mostecké městské policie Bronislav Schwarz.

"Stavím se k tomu pozitivně, do klubu bych vstoupila, ale podrobnosti jsme zatím neřešili, pouze mi pan Babiš volal, zda bych s tím souhlasila. Ale musí počítat s tím, že jsem taková, jaká jsem, tedy nezávislá. Ale to pan Babiš dobře ví," reagovala Dernerová na dotaz deníku Aktuálně.cz.

Dostatek senátorů získali i Zelení

Vlastní senátorský klub bude po tomto víkendu mít i Strana zelených. Ta už z dřívějška měla v Senátu bývalou soudkyni Ústavního soudu Elišku Wagnerovou a Libora Michálka. K těm se v září po doplňovacích volbách na Praze 10 přidala Ivana Cabrnochová.

V druhém kole pak voliči dali dostatek hlasů i někdejší zástupkyni ombudsmana Jitce Seitlové, která v Přerově porazila ministra dopravy Antonína Prachaře, a advokátu Václavu Láskovi, který v Praze 5 zvítězil v souboji s historikem Pavlem Žáčkem.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 10 minutami

Platforma Rekonstrukce státu ocenila 21 politiků za boj s korupcí, vyzdvihla Michálka

Platforma Rekonstrukce státu ve čtvrtek ocenila 21 politiků, kteří se podle ní v končícím volebním období nejvíce zasloužili o prosazování protikorupčních zákonů v Parlamentu. Vyzdvihla zejména zásluhy poslance Jakuba Michálka (Piráti), dále pak Marka Výborného (KDU-ČSL) a Ondřeje Profanta (Piráti). Sdělila to ve čtvrtek mluvčí platformy Eva Hromádková.

Ocenění "Dělník protikorupční legislativy" udělila Rekonstrukce státu celkem devíti zástupcům Pirátské strany, třem lidovcům, dvěma Starostům a nezávislým, dvěma poslancům vládního hnutí ANO a jedné poslankyni vládní ČSSD, dále dvěma zástupcům ODS, jedné člence TOP 09 a jednomu senátorovi za klub SEN 21 a Pirátů.

„Poslancem, který za poslední čtyři roky nejvíce podporoval protikorupční opatření, je Jakub Michálek z Pirátské strany. Zasloužil se zejména o vylepšení nominačního zákona, zavedení informačního příkazu a aktivně usiloval o schválení novely zákona o státním zastupitelství," uvedla platforma.

Výborný podle Rekonstrukce státu vedle podpory řady důležitých opatření dlouhodobě bojoval za reformu exekucí, kterou Sněmovna schválila na začátku letošního léta. Profant zase prosazoval zejména přístup k informacím a digitalizaci.

Zdroj: ČTK
Další zprávy