Dernerová se v Senátu spojí s ANO, klub budou mít i Zelení

Mikuláš Klang Mikuláš Klang
18. 10. 2014 17:46
V horní komoře parlamentu vzniknou dva nové kluby. Nově je vytvoří zvolení senátoři za hnutí ANO a také Zelení, kteří už měli v Senátu tři zástupce.
Senátorka Alena Dernerová
Senátorka Alena Dernerová | Foto: Vojtěch Marek

Praha – Bezprostředně po sečtení všech okrsků ohlásil předseda hnutí ANO Andrej Babiš, že by byl rád, kdyby v Senátu vznikl klub hnutí ANO. V druhém kole ovšem uspěli pouze čtyři kandidáti a pro vznik klubu je třeba pěti.

Hnutí ANO by tak podle Babiše mělo spojit síly s Alenou Dernerovou, která se do horní komory parlamentu dostala v roce 2010 za hnutí Severočeši. To koneckonců s Babišovým hnutím spolupracuje i ve Sněmovně, kam se dostal bývalý ředitel mostecké městské policie Bronislav Schwarz.

"Stavím se k tomu pozitivně, do klubu bych vstoupila, ale podrobnosti jsme zatím neřešili, pouze mi pan Babiš volal, zda bych s tím souhlasila. Ale musí počítat s tím, že jsem taková, jaká jsem, tedy nezávislá. Ale to pan Babiš dobře ví," reagovala Dernerová na dotaz deníku Aktuálně.cz.

Dostatek senátorů získali i Zelení

Vlastní senátorský klub bude po tomto víkendu mít i Strana zelených. Ta už z dřívějška měla v Senátu bývalou soudkyni Ústavního soudu Elišku Wagnerovou a Libora Michálka. K těm se v září po doplňovacích volbách na Praze 10 přidala Ivana Cabrnochová.

V druhém kole pak voliči dali dostatek hlasů i někdejší zástupkyni ombudsmana Jitce Seitlové, která v Přerově porazila ministra dopravy Antonína Prachaře, a advokátu Václavu Láskovi, který v Praze 5 zvítězil v souboji s historikem Pavlem Žáčkem.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Federer rozdrtil Albota, v Basileji je už posedmnácté ve čtvrtfinále

Miláček domácích fanoušků Roger Federer porazil v druhém kole v Basileji 6:0, 6:3 Moldavana Radu Albota a při 19. startu na halovém turnaji v rodném městě si zahraje 17. čtvrtfinále. V dosavadních dvou zápasech prohrál slavný švýcarský tenista jen pět gamů.

Osmatřicetiletý Federer dnes navázal na úvodní výhru nad Němcem Peterem Gojowczykem za 53 minut a s Albotem se zdržel jen zhruba o deset minut déle. Na kurtu tak grandslamový rekordman nestrávil ještě ani dvě hodiny a upravil svou bilanci v St. Jakobshalle na 73:9.

Federer útočí v Basileji na jubilejní desátý titul, což se mu letos povedlo už na trávě v Halle. Ve čtvrtfinále se může střetnout s krajanem Stanem Wawrinkou, jehož ještě ve 2. kole čeká Američan Frances Tiafoe.

Zdroj: ČTK
Další zprávy