Čekání na debakl u SPOZ aneb Miloš asi nedorazí

Karel Hrubeš
27. 10. 2013 7:54
Zemanovce čeká splacení milionových dluhů za masivní kampaň
Zdeněk Štengl ve štábu SPOZ
Zdeněk Štengl ve štábu SPOZ | Foto: Karel Hrubeš

Reportáž - Štáb Zemanovců v Loretánské ulici nedaleko Černínského paláce vypadal prakticky stejně jako před tři čtvrtě rokem, kdy tu Miloš Zeman slavil postup do druhého kola prezidentské volby.

Zeman se měl v restauraci "...A divadlo pokračuje" objevit i tentokrát - to aby poblahopřál své straně ke vstupu do Parlamentu. Jenže Zemanovcům velmi záhy došlo, že dnes "Miloš asi nedorazí".

Ve tři čtvrtě na tři přijely do štábu hlavní postavy strany: hradní kancléř Vratislav Mynář a místopředseda strany Martin Nejedlý. Šéf české pobočky ruského olejářského gigantu Lukoil Nejedlý se s novináři nechtěl bavit vůbec, Mynář se zdržel jen krátce. "Věřím, že se do sněmovny dostaneme," prohlásil. V jeho hlase však příliš optimismu nebylo a stejně jako Nejedlý kvapně zamířil do patra za mříž oddělující Zemanovce od novinářů.

Miloš asi nepřijde

Že se SPOZ do sněmovny nedostane, bylo jisté již krátce po třetí. Zemanovci totiž nebodovali ani v menších okrscích, které jsou sečteny nejdříve. Většina volebního týmu Zemanovců, který se staral o novináře, tak jen nevěřícně sledovala vysílání České televize na malém monitoru připevněném na zdi. "Proč neukážou všechny strany?" divil se jeden z přihlížejících. "Protože ukazují jen deset nejsilnějších," odvětil mu kdosi z novinářského hloučku, který záhy po sečtení první třetiny hlasů zásadně prořídnul.

Zdeněk Žák opouští štáb SPOZ
Zdeněk Žák opouští štáb SPOZ | Foto: Karel Hrubeš

"Miloš asi nepřijede, co?" prohodil krátce nato jeden z bodyguardů polohlasem ke svému kolegovi. Ten jen zavrtěl hlavou.

"Jedeme k Okamurovi, tady to už nemá cenu," loučili se někteří z novinářů se svými kolegy.

Nepočkali tak ani na první projev předsedy Zdeňka Štengla. Ten sestoupil mezi novináře krátce po čtvrté hodině. Ve tváři byl pobledlý. "Ještě není sečteno sto procent hlasů. O svém osudu se budu bavit s kolegy na politické radě, která proběhne bezprostředně po volbách," řekl Štengl.

S ním do přízemí sestoupil jen místopředseda Vladimír Kruliš, který ve straně současně zastává funkci tiskového mluvčího, ten však jen nervózně postával ve dveřích a očima těkal směrem k  bráně, která oddělovala schody vedoucí zpět mezi funkcionáře.

Tou dobou jí totiž začali prchat první hosté z VIP prostor Zemanovců, kteří zjistili, že oslavná párty se konat nebude. Mezi nimi například ministr dopravy Zdeněk Žák, který byl lídrem strany v Praze. "Ještě se vrátím," pronesl omluvně při odchodu.

Nabruste brusle!

Po projevu Štengl s Krulišem zamířili před Zemanovské sídlo na ulici. Nikoho nečekali, prostě se jen vyšli nadýchat čerstvého vzduchu a postávali na chodníku.

Tématem jejich hovoru již nebyl volební výsledek SPOZ, ale Štenglova dcerka Melanie. "Spí v noci?" ptal se Štengla Kruliš, bývalý partner dcery prezidenta Zemana Kateřiny. Po chvíli oba zamířili zpět mezi špičky strany. Štengl se do přízemí vypravil ještě dvakrát. Prvotní šok se z jeho tváře vytratil, ale zklamání z výsledku nezakrýval.

O své budoucnosti v čele strany mluvil jen krátce. "Nechci nechat své místopředsedy ve štychu. Chci dodělat tu práci, kterou jsem začal. Pak může přijít nové vedení, vyprat dresy a nabrousit brusle," uzavřel bývalý hokejista Štengl.

Zda ještě Zemanovci brusle vůbec obují není jisté - oproti minulým volbám přišli o dvě třetiny voličů a čeká je také splacení milionových dluhů za masivní kampaň, která stačila k zisku jednoho a půl procenta hlasů.

Momentky z volebních štábů: Jak se čekalo na výsledky

 

Právě se děje

před 4 hodinami

V Pardubicích došlo ke srážce sanitky s autem, dva záchranáři jsou zraněni

Sanita zdravotnické záchranné služby a osobní auto se dnes před polednem srazily na světelné křižovatce v centru Pardubic. V sanitě jeli dva záchranáři, kteří utrpěli zranění a byli převezeni do nemocnice. Žádného pacienta nevezli. V osobním autě jeli dva dospělí a dvě děti, nikdo z nich zraněn nebyl. ČTK to řekla mluvčí policie Dita Holečková.

Zdroj: ČTK
Další zprávy