Bělobrádek: Úsvit a komunisty nikdy nepodpoříme

Sandra Štefaniková Sandra Štefaniková
26. 10. 2013 20:05
Lídr lidovců v rozhovoru zhodnotil výsledky voleb.
Pavel Bělobrádek. Přivedl stranu zpátky do sněmovny.
Pavel Bělobrádek. Přivedl stranu zpátky do sněmovny. | Foto: Sandra Štefaniková

Praha - Křesťanští demokraté se po téměř čtyřech letech vracejí do poslaneckých lavic. "Jsme první strana, které se to v novodobé historii České republiky podařilo," nepokrytě se v podvečer radoval šéf KDU-ČSL Pavel Bělobrádek.

Přestože lidovci v minulých parlamentních volbách získala už i více hlasů, než letošních 6,77 procent, lídr partaje hodnotí výsledek pozitivně. "Samozřejmě jsme rádi. Jsem rád, že můj odhad mezi šesti a sedmi procenty byl správný," nechal se slyšet Bělobrádek.

A.cz: Jak hodnotíte výsledky voleb?

Pro mě je překvapivá poměrně vysoká podpora pro Úsvit a to, že přes masivní podporu z Hradu a fakt, že měli lidi ve vládě, velmi propadla SPOZ. Myslím si, že to SPOZ přetáhla nějakou rozumnou míru... Vymstilo se jim to.

A.cz: A úspěch hnutí ANO a Úsvitu?

Jsou to protestní hlasy. Lidé nebyli spokojeni s politikou.

A.cz: Možná jste mezi nimi své voliče našli i vy.

Rozdíl mezi námi a jimi je, že my jsme nebyli pouze protestní stranou a neříkali jsme pouze, co je špatně. Jsme strana s tradicí, která je - přiznávám - vždycky trochu v nevýhodě proti něčemu novému, u čeho nevíte, jak se to bude vyvíjet.

A.cz: Čili jste doufal, že váš zisk bude o něco vyšší?

Musím říct, že jsem spokojen. Pokud skutečně uděláme třináct, čtrnáct či více mandátů jako v roce 2006, kdy jsme měli třináct mandátů, tak to je to pro nás velký úspěch.

A.cz: A možnost stát se součást vládní koalice. Koho podle vás prezident osloví sestavením vlády?

To netuším. Nevím ani, jak dopadly volby na jižní Moravě, a kdo má více preferencí.

A.cz: Více preferencí má Michal Hašek.

Tak to je otázka, co se bude dít v sociální demokracii. Já počkám, zda se nám někdo ozve. Zatím nevím, zda nám přišly zprávy z jiných stran. Obdržel jsem mnoho e-mailů a SMS zpráv. No - a když se nikdo neozve, půjdeme do opozice.

A.cz: Vy už jste řekl, že KDU-ČSL nepodpoří žádnou vládu, která by byla opřena o komunisty. Jste ale sami ochotni jít do koalice s ČSSD?

Pokud bychom našli protínající se programová východiska a pokud bychom byli schopni dát většinu... Což zatím tak nevypadá.

Výsledky volby 2013

Výsledky voleb 2013

Online výsledky předčasných voleb do Poslanecké sněmovny 2013:

 

ONLINE VÝSLEDKY ZDE

 

A.cz: Co říkáte na úspěch hnutí ANO. Mohli byste s nimi eventuelně spolupracovat?

Naše programy se v mnohém protínají, dokonce to vypadá, že se velmi inspirovali naším program a průniky tam jsou.

Na druhou stranu - v mnoha věcech se neshodujeme, takže všechno je otázka jednání. Nedá se to takto deklarovat dopředu.

A.cz: S kým byste naopak nikdy nejednali?

Jak jsem již říkal. Jsme ochotni jednat s každým, ale určitě nepodpoříme koalici, v níž bude Úsvit a komunisté.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Erdogan navštívil strategické město, které získal Ázerbájdžán v bojích s Arménií

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan dnes navštívil strategické město Šuša, které obsadil Ázerbájdžán v loňských bojích o Náhorní Karabach s Arménií. Erdogana přijal s vojenskými poctami ázerbájdžánský prezident Ilham Alijev. Turecko a Ázerbájdžán jsou blízkými spojenci, a to také ve vojenské oblasti. Arménie označila návštěvu za provokaci, uvedla agentura AP.

Oba prezidenti podepsali ve městě společnou deklaraci, ve které se jejich země zavazují k širší spolupráci. "V tomto dokumentu je mimořádně významná naše spolupráce v oblasti obranného průmyslu a vojenské podpory," uvedl Alijev.

Erdogan je prvním zahraničním prezidentem, který navštívil město Šuša poté, co se dostalo pod kontrolou Ázerbájdžánu. Uvedl, že zde chce otevřít turecký konzulát. "Tím zajistíme, že naše aktivity budou rychlejší a efektivnější," prohlásil. Zároveň vyzval Arménii, aby se zapojila do spolupráce a budování společné budoucnosti v regionu, uvedl turecký tisk.

Arménie však návštěvu odsoudila. Její ministerstvo zahraničí ji označilo za provokaci, jež "výrazně poškozuje mezinárodní snahy o stabilitu v regionu".

před 2 hodinami

Macron: Evropa by měla mít 10 obřích technologických firem, aby konkurovala USA

Francouzský prezident Emmanuel Macron by v Evropě do roku 2030 rád viděl deset technologických gigantů s tržní hodnotou každého z nich přesahující sto miliard eur (přes 2,5 bilionu Kč). Macron dnes v Elysejském paláci hostil stovku evropských investorů a podnikatelů v oblasti nových technologií. Iniciativa Scale Up Europe, po níž akce převzala jméno, si klade za cíl narušit dominanci Spojených států v odvětví.

Podnikatelé musí vlády dotlačit k větší efektivitě, myslí si Macron, který přitom zdůraznil zejména americkou a čínskou konkurenci. Cílem zmíněné evropské iniciativy, kterou se Francie pokouší vést, je zlepšení financování start-upů, hlavně v pozdější fázi růstu, aby se dostaly do vyšší ligy, přitáhly další investice a špičkové zaměstnance.

Macron s ohledem na francouzské předsednictví Evropské unie od počátku roku 2022 apeloval na zavedení takzvaného evropského technologické ho víza, aby bylo možné do EU přilákat zahraniční talenty, a na zaměření velkých investorů na inovaci.

Francouzský prezident připomněl, že cílem Francie je mít 25 jednorožců, tedy firem s hodnotou přes jednu miliardu dolarů (zhruba 25 miliard Kč). Dnes jich má patnáct.

Další zprávy