Babiš už na internetu neroste, pravice vrací úder

Petr Holub
15. 10. 2013 19:40
Anketa Aktuálně.cz ukázala, kam se ve volebním finiši přesouvá přízeň voličů.
Foto: Jiří Kropáček

Praha - Nejoblíbenějším politickým uskupením na internetu zůstalo s šestnácti procenty hnutí ANO 2011 Andreje Babiše. Jeho výsledku se však těsně přiblížila TOP 09, která získala 15,4 procenta hlasů.

Podle internetového hlasování by se do sněmovny dostalo celkem devět stran.

Ukazují to výsledky druhého kola volební ankety, které se účastnili čtenáři Aktuálně.cz. Svou účastí nejen dosvědčili, jakým stranám dává přednost internetová komunita. Zároveň pomohli odhalit, které strany jsou z pohledu občanů nejvíc podobné a které se tedy perou o stejné voliče.

Šest pravicových stran

Vzestup hnutí ANO 2011 skončil někdy mezi 20. zářím a 10. říjnem. Platí to přinejmenším mezi voliči, kteří užívají internet. Časný nástup do kampaně vynesl Babišovi v I. kole ankety Aktuálně.cz v polovině září nečekané vítězství a 16,2 procenta hlasů. O tři týdny později zaznamenal zhruba stejný výsledek.

Snížil se tak náskok proti stranám, které s kampaní začaly až později. Tentokrát dokázala s Babišovým hnutím držet krok strana TOP 09, která měla do Babišova nástupu k uživatelům internetu nejlepší přístup. Zároveň Schwarzenbergova strana o tři procenta porazila komunisty, kterým v prvním kole překvapivě podlehla.

Volební preference na internetu

(v procentech)
  I. kolo II. kolo změna
ANO 2011 16,2 16,0 -0,2
TOP 09 13 15,4 +2,4
KSČM 14,4 12,3 -2,1
ČSSD 12,3 11,0 -1,3
ODS 7,7 9,0 +1,3
KDU-ČSL 5,3 8,2 +2,9
Svobodní 5,6 7,1 +1,5
Pirátská strana 3,6 5,1 +1,5
Strana zelených 4,3 5,1 +0,8
Úsvit přímé demokracie 6,3 4,1 -2,2
DSSS 1 1,5 +0,5
SPOZ 1,1 1,3 +0,2
Hlavu vzhůru 0,5 0,5 0
Jiná strana 2,8 3,6 +0,8

Polepšily si také ostatní strany, které se k pravici přímo hlásí, anebo s ní někdy spolupracovaly. Díky tomu by internetoví voliči poslali do sněmovny ODS, lidovce, svobodné, piráty a zelené.

Tradičně slabý výsledek oproti běžným průzkumům veřejného mínění měly v internetové anketě levicové strany ČSSD a KSČM, které oslabily i proti prvnímu kolu. Tím se však jejich pozice neliší od starších internetových hlasování. Například ve Volbách naNETčisto, které Aktuálně.cz uspořádalo v říjnu 2009, získaly obě levicové strany dohromady 19 procent, tentokrát si polepšily zvláště díky komunistům na 23 procent.

Nedůvěra k radikálům

Na rozdíl od prvního kola nedoporučili účastníci ankety do sněmovny hnutí Úsvit přímé demokracie Tomia Okamury. Mohl se na něm tedy projevit stejný efekt příliš časného rozjezdu kampaně jako u hnutí ANO 2011.

Druhé kolo potvrdilo, že na internetu nemají šanci ani další uskupení s příliš radikální rétorikou, konkrétně Hlavu vzhůru a Zemanovci. Propadla i extrémně pravicová strana dělníků.

Téměř čtyři procenta čtenářů využila možnost jmenovat stranu, která nebyla v hlavní nabídce ankety Aktuálně.cz. Nejvíc hlasů získalo nově založené hnutí Změna, které má blízko ke Straně zelených, a po nich monarchisté z Koruny České.

Komu by dali voliči druhé hlasy

(v procentech)
Voliči ze strany Druhé hlasy
pro stranu
ANO 2011 TOP 09 27
ČSSD 17
TOP 09 ODS 41
ANO 2011 27
ODS TOP 09 63
ANO 2011 23
KDU TOP 09 47
ANO 2011 20
KSČM ČSSD 66
ANO 2011 14
ČSSD KSČM 42
ANO 2011 19
Úsvit ANO 2011 35
Strana zelených TOP 09 26
Svobodní TOP 09 23

Zdroj: Aktuálně.cz

Dva tradiční bloky

Hlasy čtenářů Aktuálně.cz odhalily, že přinejmenším na internetu lidé dělí sympatie i nadále mezi dva tradiční politické bloky. Nejdále napravo stojí ODS a nalevo KSČM. Za nejbližší spojence považují jejich voliči TOP 09, resp. ČSSD. Kdyby totiž dostali voliči občanskodemokratické či komunistické strany možnost zvolit dvě strany, daly by z nich dvě třetiny své hlasy TOP 09, případně sociálním demokratům.

Přízeň voličů TOP 09 nebo ČSSD k občanským demokratům či komunistům není tak velká. Svůj druhý hlas by jim dalo pouze 40 procent. I to je ovšem o hodně víc, než by dali jiným stranám.

TOP 09 kolem sebe na internetu navíc shromáždila další strany pravého středu. Polovinu druhých hlasů by dali Schwarzenbergově straně lidovci. TOP 09 dostává přednost i u svobodných, zelených a pirátů, kteří však dělí hlasy do širšího okruhu stran a Schwarzenbergova pozice mezi nimi není tak výsadní.

K sociální demokracii si voliči menších středových nebo středopravých stran uchovávají mnohem větší odstup než k TOP 09, naopak příznivci ČSSD nedali v anketě najevo, že dávají nějaké ze středových stran přednost. 

Další možnosti Babiše

Pravo-levému modelu tuzemské politiky se vymyká tandem Babiše s Okamurou, který oslovuje voliče bez ohledu na to, jestli se dosud považovali za příznivce levice, nebo pravice.

Babiš uspěl především ve své nabídce pravicovým voličům. Svědčí o tom, že se hlavní souboj o hlasy na internetu odehrává mezi jeho a Schwarzenbergovou stranou. Čtvrtina voličů ANO 2011 dala svůj druhý hlas TOP 09. Platí i naopak, že čtvrtina příznivců TOP 09 dává druhý hlas Babišovi. Stejné sympatie k ANO 2011 chovají i občanští demokraté a lidovci.

V menší míře Babiš oslovil levicové voliče, svůj druhý hlas by mu nedala ani pětina příznivců sociální demokracie a necelá sedmina sympatizantů KSČM.

Hnutí ANO přesto může uspět ve volebním finiši, protože na počátku své kampaně dokázal oslovit aspoň část voličů všech významnějších stran. Výjimkou jsou pouze zelení, svobodní a piráti, kteří však mají ve skutečných volbách obvykle menší šance než na internetu  

 

Právě se děje

před 5 hodinami

Fotbalista Procházka přestoupil z Plzně do Górniku Zabrze

Fotbalista Roman Procházka po sezoně a půl opustil Plzeň a přestoupil do Górniku Zabrze. Třicetiletý slovenský záložník podepsal s dvanáctým týmem polské ligy smlouvu do konce června 2021 s opcí.

Procházka přišel do Plzně v létě 2018 z Levski Sofia. V české lize odehrál 35 zápasů, v nichž vstřelil devět gólů. Celkově za Viktorii nastoupil ve 46 soutěžních utkáních. Nejvíce se blýskl předloni v listopadu v Lize mistrů na půdě CSKA Moskva, kde vyrovnávací brankou načal obrat na 2:1. Západočeši poté prošli do jarní fáze Evropské ligy.

V Plzni v prosinci skončil trenér Pavel Vrba a jeho nástupce Slovák Adrián Guľa před dnešním odletem na soustředění do Španělska zúžil kádr mimo jiné o Procházku.

"Na angažmá ve Viktorii budu velmi rád vzpomínat, zejména pak na fanoušky, kteří byli vždy skvělí. Plzeň budu i nadále sledovat a přeji jí hodně štěstí," uvedl Procházka pro web plzeňského klubu.

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

Íránský ministr: Írán připravuje místo na vyslání satelitu. Podle USA se snaží ukrývat svůj balistický program

Írán připravuje místo, ze kterého vyšle satelit. Na twitteru to napsal íránský ministr pro informační a komunikační technologie Mohammad Džavád Azarí Džahromí. Informovala o tom agentura Reuters, která připomněla, že podle USA se Teherán takto snaží skrývat svůj balistický program.

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

Katalánský premiér přišel o mandát poslance, region možná čekají nové volby

Do centra Barcelony vyšly skupiny separatistů, z nichž někteří zapalovali kontejnery. Policie několik osob zadržela. Impulsem k demonstracím bylo bouřlivé zasedání regionálního parlamentu, jehož vedení oznámilo pozastavení mandátu katalánskému premiérovi Quimu Torrovi. Premiérem tohoto španělského regionu Torra zůstává, podle místních médií ale hrozí Katalánsku předčasné regionální volby kvůli dnes vyostřenému rozkolu mezi stranami katalánské vlády.

Další zprávy