Ahóóój. Zemanův SPOZ porazili ve volbách i Piráti

Karel Hrubeš
26. 10. 2013 19:10
Debakl prezidentských stran: Zemanovci i Hlavu vzhůru fatálně propadly.
Foto: Strana Práv Občanů ZEMANOVCI

Praha - SPOZ a Hlavu vzhůru - dvě strany, které své volební kampaně postavily na tvářích současného a bývalého prezidenta. Obě si z voleb odnesly debakl.

Doporučení Miloše Zemana k volbě SPOZ vyslyšelo jen 1,5% voličů. A blok Hlavu vzhůru, které svou tváří zaštítil Václav Klaus, dopadl ještě hůř - získal jen 0,4% hlasů.

SPOZ, která kampaň postavila na ministrech Rusnokovy vlády a heslu "Zastavili jsme Kalouska", nebylo možné před volbami přehlédnout. Masivní billboardová ofenzíva však Zemanovcům přinesla jen 70 tisíc hlasů. To je o dvě třetiny méně, než před třemi lety, kdy stranu do voleb vedl Miloš Zeman.

"Ano, lze to vnímat jako vysvědčení od voličů pro náš vládní kabinet. A nedopadlo pro nás vůbec dobře," poznamenal k volebnímu debaklu ministr vnitra Martin Pecina, který za Zemanovce kandidoval na severní Moravě.

Výsledky volby 2013

Výsledky voleb 2013
Foto: Jiří Kropáček

Online výsledky předčasných voleb do Poslanecké sněmovny 2013:

 

ONLINE VÝSLEDKY ZDE

 

Další kandidující Rusnokův ministr Zdeněk Žák, který na sebe upozornil především hlasitým "ahóóój" v předvolební debatě, to viděl jinak: "Jako podporovatele Zemanovců mne mrzi tento vysledek. Otázky na personální změny ale pokládejte straníkům," řekl na odchodu.

Podle předsedy strany Zdeňka Štengla své sehrálo vnitřní rozštěpení strany.

Tři čtvrtě roku po triumfu Miloše Zemana v prezidentské volbě se strana s jeho jménem v názvu nedostala ani nad tříprocentní hranici, která by partaji zajistila státní příspěvek na provoz.

Čtyři desetiny pro Klause

Ještě hůř než Zemanovci dopadla druhá "prezidentská strana" - Hlavu vzhůru.

Byť ve svém názvu jméno bývalé hlavy státu Václava Klause neměla, na volebních plakátech se častěji objevoval bývalý prezident než předsedkyně hnutí Jana Bobošíková. S výsledkem 0,4% hlasů Hlavu vzhůru předskočilo i hnutí Změna, které podporovala další neúspěšná prezidentská kandidátka Táňa Fischerová. 

Jen pro připomenutí: před třemi lety získala Bobošíková ještě v barvách Suverenity Jany Bobošíkové 3,6% hlasů.

"Nezakrýváme, že jsme z výsledků voleb zklamáni. Výsledky budeme pečlivě analyzovat. Na základě této analýzy budeme hledat příčiny výsledku voleb i nízké podpory volebního bloku Hlavu vzhůru," napsala krátce po sečtení většiny hlasů Bobošíková v tiskové zprávě. Blíže však výsledek nekomentovala.

Bobošíková původně doufala, že se jí podaří přesvědčit Klause ke kandidatuře v čele volebního bloku, ten však nakonec Hlavu vzhůru jen podpořil na několika mítincích.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 34 minutami

Michaláková neuspěla ve Štrasburku, norský soud dostatečně zdůvodnil odebrání dětí

Evropský soud pro lidská práva (ESLP) ve čtvrtek rozhodl ve prospěch Norska v případu Češky Evy Michalákové, které norská sociální služba Barnevernet před více než deseti lety odebrala syny Denise a Davida a umístila je do pěstounské péče. Norský soud podle ESLP dostatečně zdůvodnil, proč Michalákovou zbavil rodičovských práv k oběma synům.

Zdroj: ČTK
před 39 minutami

Advokát soudu EU: Rakouské omezování přídavků na děti porušuje unijní právo

Rakouské omezování výše přídavků na děti žijící v cizině, které se týká mimo jiné tisíců Čechů, porušuje právo Evropské unie. K tomuto závěru ve čtvrtek dospěl generální advokát Soudního dvora EU, podle něhož by proto soudci měli vyhovět žalobě Evropské komise a nařídit Vídni zrušení této úpravy zavedené před třemi lety.

Cizinci pracující v Rakousku mají podle soudního poradce unijními předpisy zaručena stejná práva jako Rakušané. Pro soud není jeho stanovisko závazné, ve většině případů k němu však přihlíží. Konečný verdikt by měl padnout během několika měsíců.

Zdroj: ČTK
Další zprávy