Volby v říjnu nebudou ve 12 obcích, přihlásilo se málo lidí

ČTK ČTK
25. 8. 2014 16:46
Nepřihlásil se v nich dostatečný počet kandidátů, někde dokonce nedorazila vůbec žádná kandidátní listina.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Vojtěch Marek

Praha - Ve 12 obcích ČR se v říjnu nebudou konat řádné komunální volby. Nepřihlásil se v nich dostatečný počet kandidátů, někde dokonce nedorazila vůbec žádná kandidátní listina. Většinou jde o malé obce s několika desítkami či stovkami obyvatel. Tři z nich jsou ve středních Čechách.

Starosta neoznámil termín

Ve Středočeském kraji se dostatečný počet kandidátů nepřihlásil v obcích Petkovy, Bukovany a Prodašice. V Petkovech na Mladoboleslavsku se ze sedmi nynějších zastupitelů tři rozhodli, že se letošních voleb nezúčastní, obec za ně hledá náhradu. V Bukovanech u Příbrami se přihlásili čtyři lidé, obec má ale pětičlenné zastupitelstvo.

Jeden ze zastupitelů v Prodašicích na Mladoboleslavsku si stěžuje, že vedení města dostatečně neinformovalo o termínu podávání přihlášek. Ze stejného důvodu prý nikdo nekandiduje ani v Úhercích na Lounsku, obci se 70 obyvateli. Tamní starosta podle regionální přílohy MF Dnes včas neupozornil místní kandidující na to, že už se blíží podací lhůta.

Jeden kandidát ze sedmi

Dvě obce, kde lidé v říjnu k urnám nepůjdou, jsou na Vysočině. V Růžené na Jihlavsku byla podána jen jedna kandidátní listina s jedním nezávislým kandidátem. Aby volby mohly být, muselo by se přihlásit nejméně pět kandidátů. Ve Slavníči na Havlíčkobrodsku se do voleb přihlásili pouze čtyři nezávislí kandidáti.

Podobná situace je v Plzeňském kraji, také tam nebudou volby ve dvou obcích. V Srní na Klatovsku nepodalo kandidátku žádné sdružení ani strana. V Újezdu u Sv. Kříže na Rokycansku se zaregistroval jeden kandidát, zastupitelstvo je sedmičlenné.

Počet kandidátů: nula

Dvě obce, kde se v říjnu volby neuskuteční, jsou i v jižních Čechách. V Zadní Stříteži na Táborsku nedali dohromady ani jednu kandidátní listinu, ve Vlkově na Českobudějovicku chyběl k potřebnému minimu jeden kandidát.

Nikdo nepodal kandidátku ani ve Vísce u Jevíčka na Svitavsku. V Osicích na Královéhradecku se do voleb do sedmičlenného zastupitelstva přihlásili jen tři kandidáti.

Komunální volby se budou konat 10. a 11. října. Měsíc poté ministr vnitra vyhlásí volby dodatečné. Ty se potom budou konat v nadcházejících 90 dnech.

 

Právě se děje

Další zprávy