Volby v Rathově stínu. Celá Hostivice šla do jeho školy

Pavel Baroch
13. 10. 2012 8:45
Volební reportáž ze středočeské obce, které se také říká "Rathovo"
Foto: Jan Langer

Hostivice - Nová základní škola ve středočeské Hostivici je jednou z tamních staveb, o níž hostivický starosta Jaroslav Kratochvíl říká, že nebýt exhejtmana Davida Ratha, nejspíš by ještě nebyla celá hotová.

Budova se poprvé otevřela všem školákům před rokem, a teď zažila další premiéru. Poprvé se všechny volební místnosti, které byly dosud rozstrkány po celém městě, soustředily na jedné chodbě této školy.

Hostivický obyvatel David Rath ovšem volební lístek do urny v jedné ze tříd základní školy nevhodí, stále je totiž zadržován ve vazební cele. I tak to chvilkami vypadá, jako by tady Rath stále někde byl. Nejen v hlavách mnoha z těch, kteří přišli volit.

K volebním místnostem vede od parkoviště nedlouhá cesta podloubím a po okraji náměstíčka uprostřed školního areálu. Ti pozornější si všimnou ve dvou oknech v přízemí dvou cedulek s nápisem: "Výsadba zeleně v okolí školy. Podpořeno z fondu hejtmana Středočeského kraje MUDr. Davida Ratha."

Děkujeme ti, Davide Rathe

Když se loni v září škola slavnostně otvírala, nezapomněl ředitel Josef Mareš Rathovi veřejně poděkovat za jeho zásadní podíl na dostavbě školy.

"Z mého pohledu má největší zásluhu 'hostivický mecenáš', pan MUDr. David Rath. Pane hejtmane, děkuji Vám za Vaši velkou podporu rozvoji školství v místním regionu," napsal Mareš v Hostivickém měsíčníku.

Z ČSSD do "Rathovy" strany

Nedlouho poté, co na jaře policie Ratha zatkla a odvezla do vazby, vystoupil hostivický starosta a Rathův kamarád Jaroslav Kratochvíl z ČSSD, protože se mu nelíbilo, jak se strana Ratha vzdala.

Hostivická škola.
Hostivická škola. | Foto: Jan Langer

A následně se stal dvojkou na kandidátce sdružení Středočeši2012.cz, které sám založil a za něž jako jednička kandiduje někdejší Rathova mluvčí Berill Mascheková a jako čtyřka Rathova žena Eva. Chybí jen zavřený Rath.

Kratochvíl odmítá, že by urny v "Rathově" základní škole měly voličům "napovědět", komu dát v krajských volbách hlas.

"Je pravda, že bez doktora Davida Ratha bychom tu školu takhle kompletní asi ještě neměli, ale takový záměr s působením na voliče v tom rozhodně nebyl," řekl Aktuálně.cz Kratochvíl. Uvedl, že z technického hlediska bylo mnohem jednodušší nechat urny, plenty a další vybavení volebních místností na jednom místě.

Rathova hostivická stopa

Navíc Kratochvíl příliš nevěří tomu, že by se Středočeši2012.cz do krajského zastupitelstva už teď probojovali. Handicapem je to, že strana vznikla teprve nedávno.

"To by se opravdu musel stát zázrak," řekl smířlivě Kratochvíl a po chvilce dodal: "Ale zázraky se dějí." Na druhou stranu si věří v Hostivici, kde si před komunálními volbami může otestovat, nakolik jsou Starostové 2012 silní.

"Tady bychom skutečně mohli mít úspěch," odhaduje. "Přece jen se u nás udělal kus práce."

Duo Rath-Kratochvíl skutečně zanechalo v Hostivici výraznou stopu. Díky nemalým krajským investicím se ve městě kromě nové základní školy rozšířila i školka, za pochodu se renovuje stará základní škola, kde nyní sídlí gymnázium, opravily se chodníky nebo se postavila dětská hřiště.

Obdivovaný i zatracovaný

Osmdesátiletí manželé, kteří do základní školy přišli k urně mezi prvními, se také netají tím, že svůj hlas odevzdali právě starostovi Kratochvílovi, respektive Středočechům2012.cz.

Tato výzdoba se objevila na ceduli krátce po Rathově zatčení.
Tato výzdoba se objevila na ceduli krátce po Rathově zatčení. | Foto: Pavel Baroch

"Volili jsme toho, kdo pro Hostivici něco udělal," svěřili se Aktuálně.cz "Před čtyřmi lety jsme volili ČSSD s panem Rathem."

Krátce po nich přichází jiný důchodce: "Je mi pana Ratha líto," vykládá před školou. "Všechny kauzy šly do ztracena, teď pustili i Dalíka. Obviněný je jenom Rath."

Podle dalšího muže vyššího věku uspořádali na Ratha manévry. "Ale na ty opravdový darebáky manévry neudělali." Také důchodkyně z hostivického pečovatelského domu se pochlubila, že volila starostu Kratochvíla a jeho Středočechy2012.cz.

Opačný názor na Davida Ratha má asi čtyřicetiletá žena. "Doufám, že dostane trest, jaký si zaslouží," říká žena, která zastupuje druhou hostivickou skupinu. Tu, která Rathovi nemůže přijít na jméno.

Kradou přece všichni

Šedesátiletá žena je také přesvědčená o tom, že Rath kradl. "Ale kradou všichni a možná i víc. A to, co s námi teď dělá vláda..." mávne rukou. A pak začne vysvětlovat, proč volila ČSSD.

"Štve mě, jak socani Ratha opustili, ale i tak jsem jim dala hlas. Volila jsem je proto, že chci, aby se taky o mě někdo postaral. Je to menší zlo než jiné strany," tvrdí.

Podobně hovoří i jiní starší voliči. "Pravice se bojím, bere mi už i důchod. Volím proti této vládě. A u ČSSD mám pocit, že se o mě aspoň trochu postará," konstatovala.

Starosta Kratochvíl a tehdejší hejtman Rath na obálce jednoho z Hostivických měsíčníků. Volební místnosti jsou v budově za nimi.
Starosta Kratochvíl a tehdejší hejtman Rath na obálce jednoho z Hostivických měsíčníků. Volební místnosti jsou v budově za nimi. | Foto: hostivice.eu

Jak mezi voliči přibývá mladších ročníků, rozrůstá se i počet těch, kteří do obálky strčili lístek s nápisem Občanská demokratická strana. "Mám k té straně prostě stále důvěru. A nechci další zadlužování," řekl Aktuálně.cz osmatřicetiletý muž.

ODS, ČSSD... A kdo další?

Právě ODS by mohla v Hostivici výrazně zabodovat. Stěhují se sem totiž tradiční pravicoví voliči z Prahy. "ODS tady má velkou základnu," uznává i hostivický starosta Kratochvíl.

Kromě ODS a ČSSD, ale i KSČM nebo Starostů spolu s TOP 09 "nezapomněli " voliči v Hostivici ani na malé strany, které mohou akorát překvapit. Mimo Středočechů2012.cz dali hlas Straně zelených, Suverenitě Jany Bobošíkové nebo Pravému bloku Petra Cibulky.

Hlas Jardovi, nebo Lubošovi?

To štamgasti v hostinci U Formánků, který je pěšky asi pět minut od základní školy, vybírali své volební favority především podle toho, jestli mají strany na volebním lístku i nějakého obyvatele obce. Proto mají šanci Středočeši2012.cz, za něž kandiduje starosta Kratochvíl.

"Hodně tady o tom mluvili," řekla Aktuálně.cz hostinská. Muž s jasně nejvyšší váhou v lokálu ale svůj hlas Středočechům 2012 nedal.

"Myslím, že Jarda to nepotřebuje," řekl s odkazem na starostu Jaroslava Kratochvíla. "Já to dám Lubošovi," dodal. Luboš Kudrna je na sedmém místě kandidátky KSČM. Cení si na něm i to, že po listopadu 1989 nepřevlékl kabát.

"Luboš říká: Byl jsem komunista, jsem komunista a budu komunista," řekl tělnatý muž, než se zvedl od piva a vyrazil do volební místnosti.

 

Právě se děje

před 10 minutami

V desítce ankety Sportovec roku ČR jsou tři bývalé vítězky, Krpálek chybí

Tři bývalé vítězky se dostaly do finálové desítky 62. ročníku ankety Sportovec roku ČR, kterou svými hlasy v 1. kole určili členové Klubu sportovních novinářů. Na čtvrté prvenství může dosáhnout rychlobruslařka Martina Sáblíková, ve výběru je i dvojnásobná vítězka tenistka Petra Kvitová a předloňská "královna" Ester Ledecká. Novináři vybrali do finálové desítky pět stejných sportovců jako vloni, chybí ale obhájce prvenství judista Lukáš Krpálek.

Další zprávy