Volby rozhodli mladí a živnostníci. Babiš své partnery vyřadil sám, říká autor studie

Volby rozhodli mladí a živnostníci. Babiš své partnery vyřadil sám, říká autor studie
Foto: Economia - Honza Mudra
Tomáš Klézl Tomáš Klézl
1. 11. 2021 16:28
Letošní sněmovní volby zásadně ovlivnil fakt, že se výrazně zvýšila účast mladé generace a střední třídy. Mobilizovaní voliči opozičních koalic navíc zvýšili nutný počet hlasů pro vstup do sněmovny a znemožnili ho tak možným partnerům hnutí ANO. Ty ale svou radikální kampaní připravil o hlasy také sám Andrej Babiš, říká sociolog Daniel Prokop, spoluautor povolební studie organizace PAQ Research.

Video: Sociolog Daniel Prokop a komentátor David Klimeš na debatě Aktuálně.cz (14. září 2021)

Video: Bety Legátová
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 7 hodinami

Vesmírný teleskop Jamese Webba dnes dosáhl své konečné pozice zhruba 1,5 milionů kilometrů od Země

Na twitteru to napsal americký Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA). Dosud největší a nejvýkonnější zařízení svého druhu do kosmu vynesla raketa na konci loňského prosince, fungovat začne asi za čtyři měsíce.

Teleskop se na svou pozici dostal pomocí trysek při operaci, která trvala zhruba pět minut. Inženýři ze zemského střediska v americkém Baltimoru je aktivovali ve 20:00 SEČ, napsala agentura AFP.

Sedmitunové zařízení bude pozorovat vesmír z takzvaného druhého Lagrangeova bodu (L2), kde se vyvažují gravitační síly Země a Slunce. Díky tomu může teleskop udržovat stabilní pozici a zároveň je dostatečně daleko od Slunce na to, aby dokázal zachytit velice slabé infračervené záření, které dorazí na jeho zrcadla z prvních hvězd a galaxií, jež vznikaly před 13,5 miliardami let.

První pozorování se od zařízení, které je nyní od Země zhruba čtyřikrát dál než Měsíc, očekávají letos v červnu. Předcházet jim bude nastavení zrcadel a ochlazení detektorů infračerveného záření.

Další zprávy