Experti: Změna směru. Lidé už Zemanovi a Babišovi nevěří, dali přednost hodnotám

Tomáš Klézl Tomáš Klézl
28. 1. 2023 21:11
Agresivní kampaní proti Petru Pavlovi si Andrej Babiš ve druhém kole uškodil, míní experti v anketě Aktuálně.cz po prohře šéfa ANO v prezidentské volbě. Za jeho špatným výsledkem ale stojí zejména dlouhodobý odklon voličů od politiky Babiše i končícího prezidenta Miloše Zemana. Společnost se změnila, Babišovi už nikdo nevěří, že je schopný manažer, myslí si expertka na komunikaci Denisa Hejlová.
Andrej Babiš. Záběr z pražského volebního štábu prezidentského kandidáta Andreje Babiše. 28. 1. 2023
Andrej Babiš. Záběr z pražského volebního štábu prezidentského kandidáta Andreje Babiše. 28. 1. 2023 | Foto: ČTK

Miloš Gregor, politolog z Masarykovy univerzity

"Už celý rok dopředu ukazovaly průzkumy, že většina obyvatel si nepřeje Andreje Babiše za prezidenta. Je v politice přes deset let. Voliči ho znají, byl premiérem, každý na něj má svůj názor. Prezentace, komunikace a marketing Andreje Babiše jsou ale postaveny tak, aby bylo ANO nejsilnějším politickým subjektem, ne na tom, aby byl Babiš přijatelným pro většinu obyvatel.

Pokud se někdo takto profiluje deset let, tak ze sebe těžko během pár měsíců udělá něco jiného. Zvlášť pokud přihlédneme k tomu, že jeho pozice a rétorika se postupně posouvají, proměňují a radikalizují.  

Druhým faktorem byla neuvěřitelně negativní kampaň, kterou vedl Babiš po prvním kole volby, která byla, troufnu si říct, za hranicí etiky. Tato kampaň odradila i část voličů ANO. Nemyslím si, že by měl Andrej Babiš jinak šanci volby vyhrát, ale mohl je prohrát důstojně.

Třetím faktorem byla profesionalita Petra Pavla, který skloubil své chování a vystupování se slogany, které měl v kampani. Pokud se podíváme na diskuse, tak tam jsme mohli vidět v Petru Pavlovi ztělesněný klid a řád, ostatním kandidátům neskákal do řeči, vystupoval klidně a to vzbuzuje u voličů důvěru."

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 19 minutami

Novým šéfredaktorem Aktuálně.cz bude dosavadní zástupce Pavel Švec

Novým šéfredaktorem zpravodajského webu Aktuálně.cz bude od 1. dubna dosavadní zástupce šéfredaktora Pavel Švec, který je zároveň šéfdramaturgem videopořadu Spotlight. Švec nahradí Jana Nevyhoštěného, který byl ve funkci od loňského července.

"V novinářských týmech Economie máme mnoho kvalitních novinářů s manažerskými kompetencemi. Rozhodnout se, komu svěřit řízení Aktuálně.cz, proto nebylo jednoduché. Pavel Švec je respektovaným členem redakce, který má za sebou skvělé výsledky. To spolu s jeho vizí rozvoje Aktuálně.cz rozhodlo," uvedla generální ředitelka Economie Lenka Černá.

Aktuálně.cz pod vedením Švece bude nabízet čtenářům podle tiskové zprávy obsah více na míru. Zpravodajské rubriky se spojí do jednoho oddělení, které umožní efektivněji nasměrovávat pozornost na důležitá témata a zpracovávat je důsledně, inovativně a v širším kontextu. Redakce rovněž prohloubí spolupráci s dalšími tituly Economie, zejména v oblasti ekonomiky a byznysu, uvedlo vydavatelství.

"Budeme se soustřeďovat na témata, žánry a grafické formáty, v nichž jsme tradičně nejsilnější a které u nás čtenáři dlouhodobě hledají, zároveň je chceme dále rozvíjet. Chceme se prezentovat jako moderní web, který má svou jedinečnou identitu," doplnil Pavel Švec.

Švec zahájil svou novinářskou dráhu v roce 2010 v pražské regionální redakci MfDnes. O čtyři roky později se stal členem celostátního reportérského oddělení tohoto deníku. Věnoval se historickým tématům, armádě, životnímu prostředí či politice. V letech 2017 a 2018 pracoval zhruba rok ve zpravodajství České televize, pak vedl domácí redakci MfDnes a v létě 2020 nastoupil na stejnou pozici v Aktuálně.cz. V roce 2022 se stal zástupcem šéfredaktora a šéfdramaturgem videopořadu Spotlight moderátorek Světlany Witowské a Lindy Bartošové.

Zdroj: ČTK
před 27 minutami

Basketbalistky USK budou hrát o evropský triumf v Praze

Basketbalistky ZVVZ USK Praha budou ve své hale na Královce hostit od 14. do 16. dubna Final Four Evropské ligy. Naposledy se finálový turnaj uskutečnil v české metropoli v roce 2015 a USK na něm tehdy navázal na triumf Gambrinusu Brno z roku 2006. 

Svěřenkyně trenérky Natálie Hejkové se při šesté účasti ve Final Four utkají v pátek 14. dubna v semifinále s tureckým Mersinem. Druhý zápas obstarají ve stejný den jiný turecký klub Fenerbahce Istanbul s italským Schiem. O dva dny později se uskuteční duel o třetí místo a finále.

Zdroj: ČTK
Další zprávy