Řada lidí volila pod emocí strachu. Budeme s veřejností více mluvit, slibují ministři

Radek Bartoníček Radek Bartoníček
27. 9. 2022 14:46
Opozice neuspěla, z komunálních voleb se jí referendum o vládě udělat nepodařilo, prohlašuje po víkendovém hlasování premiér Petr Fiala z ODS. Radovat se ale nemůžeme, varují jeho koaliční kolegové. Dobře vidí, že proti vládě vystupuje čím dál více voličů. "Musíme na to reagovat," říkají shodně.
Premiér a lídr koalice Spolu Petr Fiala ve volebním štábu.
Premiér a lídr koalice Spolu Petr Fiala ve volebním štábu. | Foto: Lukáš Bíba

Krátce po sečtení hlasů v komunálních volbách bylo jasno. V obcích a městech výrazně posiluje SPD, označovaná za protestní, populistickou, krajně pravicovou a protievropskou formaci. Více mandátů získalo také opoziční ANO. Naopak vládní strany mírně ztratily. "Napětí ve společnosti je obrovské a lidé, kteří by normálně nevolili ANO či SPD, teď tuto volbu udělali na protest proti vládě," uvedl vicepremiér Marian Jurečka, předseda KDU-ČSL.

Už ve volebním štábu bylo vidět, jak těžce nese prohru své blízké spolupracovnice Šárky Jelínkové v souběžně konaných senátních volbách. Jelínková byla dosud předsedkyní senátního klubu a donedávna i první místopředsedkyní lidovců. V Kroměříži ji ale nečekaně předstihla Jana Zwyrtek Hamplová, která postoupila do druhého kola jako nestraník. Právnička, kterou odborníci označují za dezinformátorku, oslovuje lidi volající po svržení vlády masovými demonstracemi. 

"Řada lidí patrně volila pod emocí strachu," komentoval Jurečka, který je ve vládě ministrem práce a sociálních věcí, prohru lidovecké kandidátky v Kroměříži. Narážel tím na obavy lidí z vysoké inflace a prudkého růstu životních nákladů. Kritici vládě vyčítají, že nedostatečně pomáhá lidem, tyto názory navíc silně rezonují mezi těmi, kdo nesouhlasí s vládní proevropskou politikou a odmítají její pomoc Ukrajině napadené Ruskem.

Nárůst protestních hlasů připouští i další z vicepremiérů, předseda Pirátů Ivan Bartoš. Podle něj v době prudkého zdražování zafungovala výzva Andreje Babiše z ANO a Tomia Okamury z SPD, aby lidé vzali volby jako referendum proti vládě. "Ne že by to byla pravda, ale fungovalo to. Stejně jako před rokem u sněmovních voleb, když se Babiš opřel do mě. To nás taky výrazně poškodilo," připomněl Bartoš, který je ministrem pro místní rozvoj.

Prohlášení šéfů dvou menších koaličních stran jsou v jasném kontrastu oproti premiérovi Petru Fialovi. Předseda nejsilnější vládní strany ODS po volbách opakoval, že jeho partaj uspěla, stejně jako celá koalice Spolu, složená z ODS, lidovců a TOP 09. Narůstající počet voličů opozičních stran či protestních sdružení na analýzu teprve čeká.

"Můj pocit je, že náš výsledek je opravdu úspěch. Musíme to vnímat i v kontextu voleb napříč Evropou. V nich vidíme oslabení vládních stran," nabídl svůj úhel pohledu Fiala.

Premiérův optimismus nesdílí ani spolustraník Kuba

Debatu o tom, co by vláda měla ve své politice změnit, lze ale čekat i mezi občanskými demokraty. S varováním před optimismem se ozval například Martin Kuba, hejtman Jihočeského kraje, kde ODS vyhrála víkendové komunální volby v Českých Budějovicích.

"Výsledek ANO je v řadě měst vyšší než náš. Vidíme to i v okresních městech, kde vyhrálo i přesto, že tam mělo neznámého lídra. Podařilo se jim využít náladu lidí," komentoval Kuba soupeře z opozice v deníku Právo. "Samostatná ODS nezvítězila nikde kromě Českých Budějovic. I v Praze, Plzni a Brně uspěla v kombinaci s jinými stranami. Referendum proti vládě se ANO do jisté míry vyvolat podařilo," uvedl. 

Vlivný jihočeský hejtman také vystupuje proti Fialovu doporučení, aby zástupci vládní koalice na radnicích nejednali o spolupráci s ANO. Upozorňuje, že například v jeho městě nemá vládní STAN žádného zastupitele, lidovci s TOP 09 jen tři a slabě tu dopadli také Piráti. Tím opět ukazuje na čerstvé problémy vládních stran. "Je chyba, když jsou naši partneři tak slabí, koalice se s nimi nedá složit," postěžoval si.

Jak se budou snažit vládní strany uklidnit veřejnost a získat voliče zpátky, se uvidí v příštích týdnech. Podle kuloárních informací Aktuálně.cz nejsou vyloučeny změny ve vládě. Nejvíce se houpe křeslo pod ministrem průmyslu a obchodu Josefem Síkelou za STAN, dlouhodobě kritizovaným opozicí i řadou vládních politiků.

"Jako bankéř téměř vůbec nerozuměl tématu energií, trvalo mu, než se do toho dostal. Na řadu věcí reagoval pozdě, spoustu problémů jeho resortu museli řešit jiní lidé. Navíc se dlouho vyhýbal vystoupením v televizi a otázkám novinářů," řekl Aktuálně.cz jeden z předních politiků vládní koalice pod podmínkou anonymity.   

Vládní politici se každopádně shodují, že k oslovení voličů musí dělat více než dosud. Už proto, že například Piráti získali ve volbách méně mandátů než před čtyřmi lety. Přišli o symbol svého komunálního vzestupu - prvního pirátského  starostu Petra Třešňáka v Mariánských Lázních, končí i primátor Zdeněk Hřib v Praze. "Je to pro nás jasný impulz, abychom zapracovali na komunikaci vůči veřejnosti. Musíme víc mluvit k lidem a hledat lépe cesty, jak jim věci vysvětlovat," řekl předseda Bartoš. 

Podobně mluví Jurečka, který chce zacílit na dosavadní voliče ustupujících sociálních demokratů. "Určitě je namístě snažit se oslovovat také část těchto voličů. Mají podobný pohled na Evropu, ochranu životního prostředí a záleží jim na odpovědné sociální politice," prohlásil o lidech podporujících levicové sociální demokraty.

Není však podle něj snadné v nynější těžké ekonomické situaci prosazovat výdaje ze státní pokladny. Ať už jde o valorizaci přídavku na dítě, zvýšení životního a existenčního minima, nebo 500 korun výchovného pro každou matku dítěte. "Není jednoduché to vybojovat, například u výchovného zazněly ve vládě návrhy, jestli to třeba z rozpočtových důvodů neodsuneme. Ale vše jsme dokázali uhájit," sdělil Jurečka.

Nicméně už pondělní jednání vlády ukázalo, že její členové se budou snažit pomáhat lidem ještě více. Vláda například rozhodla o dalším zvýšení důchodů, od ledna 2023 to bude o 821 korun. Výše průměrného vypláceného důchodu by tak měla od nového roku stoupnout na 19 500 korun. O 5,1 procenta se zvýší i příplatky.

Od 1. října se zvýší pěstounské dávky. Vláda schválila novelizaci příslušného nařízení. U příspěvku na úhradu potřeb dítěte dojde ke zvýšení o 27 procent až na 12 575 korun podle věku a stupni závislosti, příspěvek při převzetí dítěte se zvýší o 35 procent až na 13 500 korun a zaopatřovací příspěvek pak stoupne o 15 procent a bude činit 17 250 korun měsíčně pro opakující se příspěvek a 28 750 korun pro jednorázový.

Pokud jde o nutnost ještě více komunikovat s voliči, zmiňuje se o tom také místopředseda ODS a ministr dopravy Martin Kupka. "Musíme s nimi mluvit a mluvit. V kampani jsem s nimi mluvil, jsou zneklidnění současnou situací, ptali se mě na řadu věcí. Pro nás je klíčový úkol vyvracet dezinformace, které se objevují ohledně dění na Ukrajině i dalších věcí," uvedl.

Ohledně možných změn ve vládě několikrát zopakoval, že za nejdůležitější považuje, aby všech pět stran drželo pohromadě. Včetně Pirátů, o kterých se v kuloárech mluví jako o straně, kterou by někteří občanští demokraté v kabinetu nepostrádali. "Ode mě to nikdo neuslyší. Jsem příznivcem toho, aby se vládní koalice udržela a provedla zemi těžkým obdobím," prohlásil Kupka.

 

Právě se děje

Další zprávy