Co čeká zvolené europoslance: Plat 175 tisíc, kapesné i o 30 tisíc vyšší důchod

Jakub Heller Jakub Heller
24. 5. 2019 6:23
Europoslanci mají v Evropské unii jasně danou roli - schvalují veškerou evropskou legislativu. Za svou práci jsou však také náležitě odměněni, na české poměry dokonce nadstandardně. Za pět let v Bruselu si vydělají tolik, co Čech s průměrnou mzdou za čtvrt století. Projděte si, jaké další benefity mohou získat kandidáti, kterým dáte hlas. Volby začínají dnes ve 14 hodin.

Práce europoslance se skládá ze spletité mozaiky nejrůznějších činností, od hlasování a vystupování na plénu přes úpravy legislativy až po snad nejdůležitější zákulisní jednání. Ač se jejich nasazení jen špatně hodnotí, platí, že někteří čeští europoslanci patří k těm vůbec nejaktivnějším, jak ukázala analýza deníku Aktuálně.cz.

Výměnou za to jsou však také za svou práci pohádkově odměněni, alespoň v očích Čecha, který pobírá zdejší průměrnou mzdu. A nejde jen o peníze, mandát v europarlamentu s sebou nese mnoho dalších výhod.

Vysoké platy

Všichni europoslanci pobírají stejné mzdy - 6824 eur čistého měsíčně, tedy něco přes 175 tisíc korun. Dříve o jejich platech rozhodovaly jednotlivé členské státy, to se však změnilo v roce 2009. Pokud politik v bruselské politice vydrží po celý pětiletý mandát, přijde si asi na 10,5 milionu korun.

Ve srovnání s průměrnou českou mzdou, která na konci minulého roku činila 33 840 korun, jde o závratnou částku. Čeští europoslanci evidentně těží i z toho, že plat europoslance musí dávat smysl i pro politiky z Německa, Velké Británie či Francie.

Z domácích politiků má základní plat vyšší už jen český prezident a premiér. První si měsíčně přijde na 236 999 korun, druhý na 190 916 korun. Ministři pak pobírají 135 616 korun a řadoví poslanci si domů odnášejí 71 100 korun.

 

Právě se děje

před 56 minutami

Hasiči řeší úhyn ryb v řece Moravě, žádné škodliviny ve vodě neobjevili

Hasiči v sobotu dopoledne vyjeli do Uherského Hradiště kvůli úhynu ryb v řece Moravě. Jde o území od mostu spojujícího Uherské Hradiště se Starým Městem po místní část Štěpnice. V řece se vyskytuje blíže neurčený počet ryb různých velikostí a druhů, sdělil mluvčí hasičů Roman Žemlička. Testy podle něj vyloučily škodliviny ve vodním toku.

"Na místě byl zástupce životního prostředí a státního podniku Povodí Moravy. Na místě byly provedeny testy, které potvrdily normální obsah kyslíku a vyloučily škodliviny ve vodním toku," uvedl Žemlička.

Podobný úhyn ryb, zejména pstruhů, zaměstnal hasiče také na Prostřední Bečvě na Vsetínsku tento pátek. Domnívají se, že důvodem by mohla být zvýšená teplota vody. Výsledky testů budou známy až později.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Na D1 na Benešovsku zkomplikovaly provoz dvě hromadné nehody, tvoří se kolony

Na dálnici D1 na Benešovsku v sobotu zkomplikovaly provoz dvě hromadné nehody, které se staly kolem 29. kilometru ve směru na Prahu. Obešly se bez vážných následků, dálnice je průjezdná, ale tvoří se kolony, řekla policejní mluvčí Michaela Richterová.

Podle prvotních informací jde o dvě nehody zhruba po čtyřech autech. "Jsou to všechno ťukance, není tam žádné zranění, maximálně nějaké lehčí. Dálnice není uzavřená, ale samozřejmě se tvoří kolony. Provoz je tam komplikovaný," uvedla mluvčí kolem 12:30.

Zdroj: ČTK
Další zprávy