Median: Nízká účast by nahrála koalici TOP 09, STAN a zelených, mohou mít 11 procent

ČTK Domácí ČTK, Domácí
Aktualizováno 9. 5. 2019 11:17
Na prvních třech pozicích nepřináší volební model agentury Median pro evropské volby žádné překvapení. První hnutí ANO se ziskem přes 25 procent, druhá ODS a piráti kolem 14 procent. Zajímavá je čtvrtá pozice. Na ni se podle Medianu může se ziskem i více než 11 procent dostat koalice TOP 09 se STAN a zelenými, k deseti procentům se může přiblížit SPD a KDU-ČSL. To vše ale při nízké volební účasti. Nad šest procent by se mohl dostat volební zisk komunistů a sociálních demokratů.
Volební potenciál ukazuje maximální výsledky, kterých by strany mohly dosáhnout.
Volební potenciál ukazuje maximální výsledky, kterých by strany mohly dosáhnout. | Foto: MEDIAN

V případě ANO roste možný volební zisk zároveň s účastí lidí ve volbách. "Při účasti okolo 30 procent ANO drtivě vyhrává s výsledky okolo 25 procent. Při patnáctiprocentní účasti by ale jeho zisk pravděpodobně poklesl k 22 procentům," uvedl Median.

S klesající účastí se snižuje také možný zisk ČSSD a KSČM, u obou od šesti k pěti procentům. "Tyto strany měly v době dotazování spíše méně angažované voliče," napsali autoři průzkumu.

Nižší účast by podle modelu pomohla ODS a zejména koalici TOP 09, STAN a zelených a také lidovcům. U ODS by podle průzkumu s rostoucí účastí volební zisk klesl od 14 ke 13 procentům, u koalice od 11 k devíti procentům a u lidovců od víc než devíti k sedmi procentům. "Tyto strany mají totiž více angažovaných voličů, kteří v malé účasti začínají hrát velkou roli," podotkl Median.

Pirátům by prospěla jak nízká účast, tak také vysoký zájem lidí o volby, v takovém případě by mohli dostat kolem 14,5 procenta. Zhruba o procentní bod méně jim volební model přisuzuje při účasti 20 a 30 procent. SPD Tomia Okamury by se mohla přiblížit deseti procentům při čtvrtinové účasti, při vyšším nebo nižším zájmu voličů by její podpora klesla k devíti procentům.

Svobodní a Telička zatím pod 5 procenty

Zisk Svobodných se pohybuje podle volebního modelu mezi třemi a 3,5 procenta. Teoreticky nelze vyloučit ani úspěch Hlasu Pavla Teličky (potenciál okolo 6 %). V době dotazování se ale pravděpodobný zisk strany pohyboval pod 2 %. 

Ještě při účasti 30 procent by strany ANO, ČSSD, KSČM a SPD získaly více hlasů než středopravá a liberální opozice piráti, ODS, lidovci a koalice TOP 09, STAN a zelených, upozornil Median. Při čtvrtinové účasti voličů by se jejich pozice vyrovnala. "Při účasti 20 procent pak už převažuje jasně zisk středopravé a liberální opozice nad ziskem středolevých a konzervativních stran," doplnil Median.

Volební účast? Velká neznámá

Před pěti lety byla volební účast v eurovolbách velmi nízká, jen lehce přes 18 procent. Podle Medianu řada z dotázaných víc než 2100 voličů váhala ve výběru strany i ve věci své účasti, nelze tak vyloučit překvapení.

Volební potenciál ANO se pohybuje kolem 35 procent, hnutí tak může přesvědčivě vyhrát. Potenciál pirátů je kolem 27 procent a u ODS okolo 24 procent. "Pokud jedna ze stran mobilizuje většinu voličů, může dohnat či předehnat hnutí ANO," napsali autoři průzkumu. Potenciál představuje nejlepší možný volební výsledek, pokud danou stranu budou volit všichni lidé, kteří to vážně zvažují a lze u nich teoreticky předpokládat účast.

Volební potenciál kolem 21 procent má koalice TOP 09, STAN a zelených, podle Medianu se tak může získat okolo 14 procent. Lidovci a SPD se mohou při mobilizaci všech voličů dostat k 15 procentům. Nejlepší možný výsledek ČSSD je okolo 13 procent a komunistů kolem 11 procent. Šanci na vstup do Evropského parlamentu mají i Svobodní s potenciálem okolo osmi procent a nelze vyloučit ani úspěch Hlasu Pavla Teličky, který má potenciál kolem šesti procent, napsal Median.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Izrael odrazil kyberútok, stojí za ním údajně severokorejská rozvědka

Izrael tvrdí, že zmařil kybernetický útok na svůj obranný průmysl. Pokus o krádež dat připsal skupině Lazarus, kterou podle Spojených států ovládá severokorejská rozvědka. Hackeři se ve snaze získat citlivé informace vydávali za potenciální zaměstnavatele a zasílali zaměstnancům v obraně falešné pracovní nabídky, informovalo izraelské ministerstvo obrany.

Skupina si vytvořila falešné účty na profesní sociální síti LinkedIn, aby hackery maskovala, a také se pokusila proniknout do sítí izraelských obranných firem skrze jejich webové stránky. Hackeři podle ministerstva chod sítí izraelských firem nenarušili, jelikož útoky byly zmařeny v reálném čase. Ministerstvo ale neuvedlo, kdy se útoky odehrály, ani které firmy se staly jejich terčem.

Izrael také tvrdí, že za útoky stála cizí země, blíže to ale neupřesnil. Podle Washingtonu nicméně skupinu Lazarus ovládá severokorejská vojenská rozvědka RGB.

Zdroj: ČTK
Další zprávy