Boj evropských špiček: Lídři kandidátek do EP se utkali v první debatě, Weber chyběl

ČTK ČTK
29. 4. 2019 21:40
První významnější debatu špiček evropských politických stran před květnovými volbami do Evropského parlamentu u diváků vyhrál místopředseda Evropské komise, socialista Frans Timmermans. Přibližně hodinu a půl trvající debaty se ale nezúčastnil Manfred Weber. Ten má zřejmě největší šance vystřídat na podzim v čele Evropské komise Jeana-Claudea Junckera, protože stojí v čele kandidátky Evropské lidové strany (EPP), jež nyní vede v průzkumech.
Foto: Reuters

Debata, moderovaná společně rektorkou místní univerzity Rianne Letschertovou a novinářem z vlivného serveru Politico Ryanem Heathem, se točila kolem otázek, jako je digitální ekonomika, boj s klimatickými změnami a udržitelný rozvoj Evropy. Kandidáti, mezi nimiž nechyběl ani šéf frakce konzervativců a reformistů (ECR) Jan Zahradil, se ale mohli vyjádřit také k dalším otázkám.

Všichni například slíbili, že pokud by se skutečně dostali do čela budoucí komise, vybírali by do ní ženy a muže ve stejném počtu.

Na pódiu v Maastrichtu se před převážně mladým publikem hovořilo anglicky. Své řečnické schopnosti předvedl nejen Timmermans, ale i šéf liberální frakce ALDE Guy Verhofstadt. Překvapením pro publikum byl výkon kandidáta evropských Zelených Base Eickhouta, který v konečném hodnocení zaujal druhé místo.

Timmermans se kromě jiného několikrát poměrně důrazně opřel do amerického prezidenta Donalda Trumpa, například při ostré kritice jeho přístupu k ochraně klimatu, který označil za "idiotství". Verhofstadt kromě jiného právě při ochraně klimatu vyzval k "ofenzivnějšímu přístupu" a kandidát zelených Eickhout prosazoval, aby se centrem celého unijního snažení kromě ochrany klimatu - též třeba v obchodních smlouvách - stala likvidace chudoby. Potřebu silnějšího evropského sociálního pilíře a například evropská pravidla pro minimální mzdu prosazovala zástupkyně evropské levice Violeta Tomičová.

Zahradil opakovaně zdůrazňoval, že hlavní slovo v unijním dění by měly mít členské státy, jejichž hospodářský výkon a podmínky se navzájem výrazně odlišují a které by třeba místo posilování evropské pobřežní stráže uvítaly v případě potřeby větší pomoc s rozvojem vlastních odpovídajících kapacit.

 

Právě se děje

před 6 hodinami

Boeing kvůli počasí opět odložil zkušební let letounu 777X

Americká strojírenská společnost Boeing v pátek stejně jako ve čtvrtek odložila zkušební let svého širokotrupého letounu 777X kvůli špatnému počasí. Oznámila to firma. Dodala, že se o let znovu pokusí v sobotu v 19:00 SEČ.

Zkušební let stroje 777X se měl původně uskutečnit již loni v létě, Boeing ho ale odložil a zdůvodnil to problémy s křídly, softwarem a dodávkami motorů firmy General Electric.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 7 hodinami

Kvůli silným bouřím a záplavám na Madagaskaru zemřelo 21 lidí

Silné bouře, které postihly severozápad Madagaskaru, si od neděle vyžádaly 21 mrtvých. Dalších 20 lidí se pohřešuje, uvedly dnes madagaskarské úřady. Prudký déšť, který na ostrově způsobil záplavy a sesuvy půdy, zasáhl téměř 90 000 lidí. Část země má narušenou infrastrukturu a hrozí nedostatek jídla, píše AFP.

Rozvodněná řeka například v městečku Mitsinjo smetla 24 lidí, z nich čtyři byli nalezeni mrtví, zbývajících 18 se pohřešuje. Ve 120 kilometrů vzdálené vesnici Tsaramandroso přišli o život rovněž čtyři lidé. Dalších devět lidí zemřelo ve městě Maevatanana, většina z nich v těžební oblasti.

Deště také poničily části dvou hlavních silnic, které spojují severozápad země se zbytkem ostrova, a odřízly tak několik vesnic. Voda na jednom místě odnesla zhruba 700 metrů dlouhý úsek silnice.

Zdroj: ČTK
Další zprávy