Boj evropských špiček: Lídři kandidátek do EP se utkali v první debatě, Weber chyběl

ČTK ČTK
29. 4. 2019 21:40
První významnější debatu špiček evropských politických stran před květnovými volbami do Evropského parlamentu u diváků vyhrál místopředseda Evropské komise, socialista Frans Timmermans. Přibližně hodinu a půl trvající debaty se ale nezúčastnil Manfred Weber. Ten má zřejmě největší šance vystřídat na podzim v čele Evropské komise Jeana-Claudea Junckera, protože stojí v čele kandidátky Evropské lidové strany (EPP), jež nyní vede v průzkumech.
Foto: Reuters

Debata, moderovaná společně rektorkou místní univerzity Rianne Letschertovou a novinářem z vlivného serveru Politico Ryanem Heathem, se točila kolem otázek, jako je digitální ekonomika, boj s klimatickými změnami a udržitelný rozvoj Evropy. Kandidáti, mezi nimiž nechyběl ani šéf frakce konzervativců a reformistů (ECR) Jan Zahradil, se ale mohli vyjádřit také k dalším otázkám.

Všichni například slíbili, že pokud by se skutečně dostali do čela budoucí komise, vybírali by do ní ženy a muže ve stejném počtu.

Na pódiu v Maastrichtu se před převážně mladým publikem hovořilo anglicky. Své řečnické schopnosti předvedl nejen Timmermans, ale i šéf liberální frakce ALDE Guy Verhofstadt. Překvapením pro publikum byl výkon kandidáta evropských Zelených Base Eickhouta, který v konečném hodnocení zaujal druhé místo.

Timmermans se kromě jiného několikrát poměrně důrazně opřel do amerického prezidenta Donalda Trumpa, například při ostré kritice jeho přístupu k ochraně klimatu, který označil za "idiotství". Verhofstadt kromě jiného právě při ochraně klimatu vyzval k "ofenzivnějšímu přístupu" a kandidát zelených Eickhout prosazoval, aby se centrem celého unijního snažení kromě ochrany klimatu - též třeba v obchodních smlouvách - stala likvidace chudoby. Potřebu silnějšího evropského sociálního pilíře a například evropská pravidla pro minimální mzdu prosazovala zástupkyně evropské levice Violeta Tomičová.

Zahradil opakovaně zdůrazňoval, že hlavní slovo v unijním dění by měly mít členské státy, jejichž hospodářský výkon a podmínky se navzájem výrazně odlišují a které by třeba místo posilování evropské pobřežní stráže uvítaly v případě potřeby větší pomoc s rozvojem vlastních odpovídajících kapacit.

 

Právě se děje

před 19 minutami

Britská vláda dává poslancům tři dny na přijetí zákona o brexitu

Za tři dny plánuje britská vláda v dolní komoře parlamentu prosadit prováděcí zákon k dohodě o brexitu. V pondělí to potvrdil Jacob Rees-Mogg, který za kabinet premiéra Borise Johnsona dojednává agendu Dolní sněmovny. Poprvé prý budou o návrhu zákona poslanci hlasovat v úterý, do pátku jej mají předat horní komoře parlamentu.Přijetí zákona je nutnou podmínkou pro ratifikaci dohody o podmínkách britského odchodu z EU. Opatření musí mimo jiné vysvětlit, jak bude Británie splácet unii dojednané vyrovnání finančních závazků, nebo jak bude fungovat mechanismus pro zachování volného režimu na irské hranici.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Praha vypsala nový tendr na novoroční videomapping. Nabídla, že zajistí bezpečnost

Pražský magistrát vypsal nové výběrové řízení na organizátora promítání na budovy, které by mělo nahradit novoroční ohňostroj. Do prvního výběrového řízení se přihlásil jen jeden zájemce, který nesplnil podmínky. Oproti prvnímu tendru magistrát odstranil z podmínek povinnost zajistit bezpečnost akce, kterou si vezme na starost město. "Zakázku jsme zjednodušili a očekáváme, že se do ní přihlásí více uchazečů," uvedl mluvčí Prahy Vít Hofman. Maximální částka, kterou je město ochotné za atrakci zaplatit, zůstala dva miliony korun. Zájemci mohou nabídky podávat do 6. listopadu, ihned poté by měla zasednout výběrová komise a pokud někdo uspěje, smlouva by podle mluvčího měla být uzavřena v polovině listopadu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy