Babišovi vyvolení: Za europoslance chce zaměstnance Philip Morris i přeběhlého piráta

Radek Bartoníček Radek Bartoníček
3. 5. 2019 5:30
Ani jeden z nich není veřejnosti takřka znám. Přesto mají oba dva vysokou šanci stát se novými europoslanci za hnutí ANO. Trojka kandidátky Martin Hlaváček a pětka Ondřej Knotek kryli premiérovi Andreji Babišovi při zahajování eurokampaně tiše záda a představeni byli jen velmi stručně. Proč si hnutí vybralo právě je dva, zjišťoval deník Aktuálně.cz. Ukázalo se mimo jiné, že Hlaváček dosud pracuje pro tabákovou firmu Philip Morris, zatímco Knotek za sebou táhne stín lídra Pirátské strany, jímž byl jen pár let zpátky. Zároveň se ale oba pohybují v mezinárodním prostředí, Hlaváček má zkušenosti z diplomacie a státní správy.
Martin Hlaváček (vlevo) a Ondřej Knotek, dvě nové tváře, které patří do pětice hlavních kandidátů hnutí ANO do Evropského parlamentu.
Martin Hlaváček (vlevo) a Ondřej Knotek, dvě nové tváře, které patří do pětice hlavních kandidátů hnutí ANO do Evropského parlamentu. | Foto: Aktuálně.cz

Když předseda hnutí ANO Andrej Babiš zahajoval ve čtvrtek horkou část kampaně pro volby do Evropského parlamentu, stáli kousek za ním i Martin Hlaváček a Ondřej Knotek. Oba působili hodně nenápadně, během představování kampaně neřekli ani slovo - mluvil především Babiš. Přitom v případě zvolení mohou být už za pár týdnů důležitými tvářemi hnutí ANO, na které bude Babiš v unii spoléhat.

Nic přitom nenasvědčuje tomu, že by se opakovala situace, kdy od Babiše odešli během minulých let europoslanci za ANO Pavel Telička a Petr Ježek. Hlaváček s Knotkem zcela stojí za Babišovou politikou.

"Pan předseda je zkušený manažer a politik a já si vážím toho, co pro Českou republiku dělá. Když jsem viděl, jak vystupuje na Evropské radě, tak jsem si říkal, že konečně máme premiéra, který je na Evropské radě slyšet, domluví se a má úspěchy. Toto i další věci na něm oceňuji jako občan, bez ohledu na to, že jsem člen hnutí ANO," sdělil Aktuálně.cz Ondřej Knotek. Na dotaz, zda a jak vnímá kritiku, kterou na premiéra směruje část veřejnosti, odpovídá stručně: "Každý může mít přece svůj názor."

Podobně mluví i Martin Hlaváček, který není na rozdíl od Knotka v hnutí ANO a kandiduje jako nestraník: "Jsem přesvědčený, že je to jeden z nejpracovitějších premiérů, které jsme v České republice měli. Vidím, jak aktivně se zajímá o zahraniční politiku a prosazování českých zájmů v Evropě," soudí.

Muž z tabákového byznysu

Deník Aktuálně.cz se však u Hlaváčka zajímal spíše o to, jaké zájmy chce v Evropské unii prosazovat on sám. Už od roku 2013 totiž pracuje pro tabákový koncern Philip Morris, kam přešel z postu náměstka ministra zemědělství v době Petra Bendla z ODS. První dva roky pobýval v Česku - zastával místo ředitele vnějších vztahů a seděl v představenstvu české pobočky Philip Morris. Poté odešel za hranice a nyní pracuje pro tuto firmu ve švýcarském Lausanne.

První pětka kandidátky ANO

1. Dita Charanzová
2. Martina Dlabajová
3. Martin Hlaváček
4. Radka Maxová
5. Ondřej Knotek

Na otázku, zda se ve Philip Morris věnoval lobbingu v Česku či Evropské unii, odpověděl, že jeho práce spočívala a spočívá spíše v koordinaci a spolupráci s partnery. "Mám na starosti kontakty s různými firemními partnery, například s různými dodavateli či pěstiteli," řekl.

Své působení v této tabákové firmě tak nepovažuje za něco, co by jej mělo nějak poškozovat. "Toužil jsem získat nějaké zkušenosti v soukromém sektoru, myslím, že můžou být ku prospěchu věci. S mou kandidaturou tato práce nijak nesouvisí. Dostal jsem nabídku od Dity Charanzové a přijal jsem ji," říká Hlaváček s tím, že v případě zvolení by ve firmě skončil.

"Znám ho jako skvělého parťáka," potvrzuje Charanzová. "Oba jsme v roce 2003 pracovali na ministerstvu zahraničí na malém odboru, který se věnoval Evropské unii. Martin patřil k těm, kteří odcházeli z kanceláře večer mezi posledními. Má podobnou tepovou frekvenci jako já, je to velmi pracovitý člověk," říká europoslankyně, která si podle svých slov na Hlaváčka vzpomněla, když přemýšlela, jaký tým vytvořit pro letošní evropské volby.

"Česká republika bude předsedat Evropské unii, a já potřebuji lidi, kteří budou schopní mimo jiné z Bruselu pomáhat českému předsednictví. On patří mezi ty, kteří už předsednictví zažili, má navíc kontakty mezi diplomaty a ve státní správě. V tomto dokáže odvést kus práce," míní Charanzová.

Děvětatřicetiletý Hlaváček o sobě říká, že ho diplomacie vždy bavila. Po studiu zemědělské univerzity absolvoval diplomatickou akademii, po které nastoupil na ministerstvo zahraničních věcí. Brzy se ocitnul v Bruselu, kde působil téměř sedm let na Stálém zastoupení České republiky při EU - tam se podruhé setkal pracovně s Charanzovou. Podle svých slov se mu podařilo společně s dalšími lidmi ochránit víc než dvacet českých výrobků, tak aby měly označení tradiční česká specialita a tak byly i chráněny.

Martin Hlaváček a Ondřej Knotek společně s Andrejem Babišem při startu horké fáze kampaně pro volby do Evropského parlamentu
Martin Hlaváček a Ondřej Knotek společně s Andrejem Babišem při startu horké fáze kampaně pro volby do Evropského parlamentu | Foto: Radek Bartoníček

Zkušenosti má ale i s českou politikou a státní správou, v roce 2012 totiž pracoval jako náměstek ministra zemědělství a podílel se na vyjednávání několika reforem společné zemědělské politiky. Brzy nato však skončil a přišlo již zmíněné angažmá u Philip Morris. Teď je ale evidentně rád, že opět míří k diplomacii a politice. "Tým, který dává Dita dohromady, je dobrou zárukou toho, že budeme pracovat pro Českou republiku. Sledoval jsem její práci i práci další europoslankyně za ANO Martiny Dlabajové a vím, že to byly jedny z nejaktivnějších poslankyň," soudí.

Začínal u pirátů, u ANO oceňuje firemní řízení 

Tolik zkušeností zatím druhý muž v první pětici kandidátky ANO - Ondřej Knotek - nemá. Politice se věnoval především na regionální úrovni, konkrétně v Mariánských Lázních, kde byl dokonce lídrem kandidátky pro komunální volby v roce 2014. Ovšem pozor, nebyl lídrem ANO, ale konkurenčních pirátů.

"Byl jsem čtyři roky zastupitelem za Pirátskou stranu a jednu dobu také radním," vrací se Knotek k tomuto období, kdy měl dokonce šanci jako lídr obsadit post starosty města. On ovšem místo toho zůstal jen zastupitelem a v roce 2015 se začal od pirátů vzdalovat. Mezi důvody tehdy uvedl mimo jiné to, že necítí dostatečnou důvěru členské základny k svým postojům a také nemá dostatek prostoru se účastnit celorepublikových akcí strany kvůli značnému vytížení v pracovním a osobním životě.

S odstupem času se už nechce o svém "pirátském životě" příliš bavit, což vysvětluje tím, že tato doba je pryč a on věří, že se s piráty nerozešel ve zlém. "Své působení v Pirátské straně jsem v roce 2015 ukončil a myslím si, že je to oboustranně uzavřená kapitola. Pokud bych se stal jedním ze zvolených českých europoslanců, tak nevidím žádnou překážku společně spolupracovat při prosazování klíčových českých zájmů, jako například dvojí kvalita potravin či ochrana českých zájmů v oblasti energetiky," říká. 

Proč ale přešel od pirátů k ANO? "Z práce pro nadnárodní společnost jsem zvyklý na firemní, efektivní a dobře řízené prostředí. A to jsem našel v hnutí ANO. U pirátů to fungovalo trochu jinak a to mi nevyhovovalo. Navíc jsem měl odlišnou představu k některým zásadním otázkám, například k bezpečnosti v Evropě," odpovídá na dotaz Aktuálně.cz.

Raději se ale baví o své práci pro lucemburskou společnost, která v Tachově vyrábí plynové ventily a on v ní zastává post manažera kvality. "Vždycky mě lákalo pracovat ve veřejném zájmu a v mezinárodním prostředí. Myslím, že se to promítlo do mé profese. Jako manažer kvality se podílím na rozvíjení vztahů se zákazníky a dodavateli z různých zemí a kultur. Naše společnost je vlastně takový zmenšený model Evropské unie," říká s tím, že jako člen vedení závodu v Tachově má také na starosti prosazování lokálních zájmů v rámci celé společnosti. "V tomto je vlastně moje role podobná roli poslance Evropského parlamentu," dodává Knotek, který se podílí na tom, aby firma  zapracovala evropskou legislativu do svého specifického odvětví.

Zájem o evropské dění ho přivedl také k jedničce kandidátky ANO Ditě Charanzové, kterou potkával na pražských akcích týkajících se EU. Když ANO začalo následně tvořit kandidátku pro volby, přihlásil se a získal nominaci svého Karlovarského kraje. Odtud už nebylo daleko k pátému místu na kandidátce. "Byla jsem s ním v kontaktu delší dobu. A když jsem viděla jeho nominaci z kraje a věděla jsem, že má zájem o EU, tak mi to bylo sympatické a jsem ráda, že kandiduje," říká Charanzová.

To, že je "přeběhlík" od pirátů, prý nijak neovlivňuje její vztah k němu. "To, že je bývalý pirát, jsem zjistila až po nějaké době, co jsme se znali. Samozřejmě to člověka zaujme, tak jsem se ho na to zeptala. On mi řekl, že se v pirátech zklamal. Mám ale ráda lidi, kteří mají v sobě energii, je z nich cítit pracovitost a jdou si za svým. Z něho toto všechno vyzařuje," chválí Knotka jednička kandidátky ANO. 

 

Právě se děje

Další zprávy