Volíme respekt a slušnost. Strašení totalitou cílí na nespokojené, říkají disidenti

Barbora Doubravová Barbora Doubravová
26. 1. 2023 15:25
Bojovali proti totalitě, podepsali Chartu 77, komunisté je za to posílali do vězení, některé šikanovala Státní bezpečnost. V prezidentských volbách budou nyní disidenti vybírat mezi dvěma kandidáty spjatými s režimem, který je pronásledoval. "Zkušenost s disentem nás naučila rozhodovat se v obtížných situacích. Babišův způsob je podobný zpracovávání lidí estébáky," prohlašují.
Silvestra Chnápková.
Silvestra Chnápková. | Foto: Archiv Paměti národa.

Silvestra Chnápková

"Mrzí mě, že vláda nepostavila svého kandidáta. Před půl rokem bych nevěřila, že budu už v prvním kole volit Petra Pavla, protože můj předchozí favorit Pavel Fischer se vykašlal na předvolební kampaň. Fakt, že byl Pavel komunistou, mi až tak už nevadí, v Chartě 77 bylo bývalých komunistů mraky. Pavel je pro mne nadějí, že se vrátí slušnost a dodržování ústavních principů. Věřím, že bude mít respekt a že skončí éra mafie na Hradě. Navíc bude vypadat lépe na známkách. Používání 'totality' v kampani zní jako z dílny SPD, kdy omezení dezinformačních proruských webů nazývají cenzurou."

Silvestra Chnápková se v 70. letech seznámila s lidmi z pražského undergroundu. V roce 1978 podepsala Chartu 77. S manželem byla pronásledována Státní bezpečností, následně se stala obětí komunistické perzekuce v důsledku kolektivizace zemědělství. Manželům Chnápkovým vyvlastnili pozemky.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy