V průzkumu posiluje Okamura i ODS. Koalici lidovců a Starostů by do sněmovny chybělo půl procenta

Domácí Domácí
28. 7. 2017 15:34
Volby do Poslanecké sněmovny by podle červencového modelu agentury Median vyhrálo hnutí ANO s 27,5 procenty hlasů. ČSSD by se propadla až na třetí místo pod KSČM, která by získala 14,5 procent. "Podpora ANO a ČSSD v posledním měsíci stagnuje, což odpovídá absenci větších politických kauz a uklidnění politické situace," řekl k výsledkům Daniel Prokop. Do sněmovny by se dostaly ještě ODS (11 procent), TOP 09 (7,5 procenta) a SPD Tomia Okamury (5,5 procenta). K volbám by dorazilo 59 % oprávněných voličů.
Předseda hnutí Úsvit Tomio Okamura
Předseda hnutí Úsvit Tomio Okamura | Foto: Matej Slávik

Praha - Pokud by se sněmovní volby konaly v červenci, vyhrálo by hnutí ANO s 27,5 procenty hlasů. Vyplývá to z volebního modelu agentury Median. ČSSD by se propadla až na třetí místo pod KSČM, která by získala 14,5 procent. Sociální demokraté by na ně ztráceli půl procentního bodu. Čtvrté místo by obsadila ODS s 11 procenty.

Koalice lidovců a Starostů by zůstala před branami do parlamentu se ziskem 9,5 procenta hlasů. Do sněmovny by se dostaly ještě TOP 09 (7,5 procenta) a SPD Tomia Okamury (5,5 procenta).

"Podpora ANO a ČSSD v posledním měsíci stagnuje, což odpovídá absenci větších politických kauz a uklidnění politické situace po vládní krizi," řekl k výsledkům Daniel Prokop z agentury Median.

Pokračuje mírný nárůst preferencí ODS, která získala 11 procent hlasů, což je nejlepší výsledek strany v daném volebním modelu. Přestože by se do sněmovny neprobojovali piráti, zelení ani svobodní, jejich volební potenciál nevylučuje, že by na podzim mohli uspět.

Výzkum probíhal v období od 26. června do 24. července 2017. Účastnilo se ho celkem 1028 lidí. K volbám by dorazilo 59 procent respondentů.

 

Právě se děje

před 48 minutami

Basketbalisté Nymburka v Lize mistrů vyhráli v Nižním Novgorodu

Basketbalisté Nymburka v Lize mistrů zvládli zápas o druhé místo v tabulce skupiny C a v Nižním Novgorodu vyhráli 82:73. Středočeský celek zvítězil počtvrté z dosavadních pěti kol, jeho jedinou ztrátou je porážka s úřadujícími vicemistry z Tenerife.

Nymburk i domácí vstoupili do zápasu se shodnou bilancí tři výhry a jedna porážka, kterou oběma dnešním soupeřům připravilo Tenerife. Středočeši s vítězem Ligy mistrů z roku 2017 v minulém kole prohráli 68:78, Nižnij Novgorod španělskému celku podlehl 67:81.

před 55 minutami

Rusko vyplatilo členkám Pussy Riot odškodnění za nezákonné věznění

Rusko vyplatilo třem členkám známé punkové skupiny Pussy Riot částku 37 tisíc eur (950 tisíc korun), o které loni v prosinci rozhodl Evropský soud pro lidská práva (ESLP). Novinářům to v Moskvě oznámil člen skupiny Pjotr Verzilov. Ruské soudy podle ESLP porušily práva odsouzených a evropské úmluvy při verdiktu o skandálním koncertu v moskevském chrámu v roce 2012.

Pět členek Pussy Riot tehdy uspořádalo v moskevském chrámu Krista Spasitele punkovou modlitbu na protest proti podpoře církve Vladimiru Putinovi před prezidentskými volbami v březnu 2012. Tři účastnice moskevský soud poslal na dva roky za mříže. Jekatěrině Samucevičové později trest změnil na podmínku. Marija Aljochinová a Naděžda Tolokonnikovová vyšly na svobodu v březnu 2014 na amnestii v době, kdy jim do odpykání celého trestu zbývalo čtvrt roku.

Zdroj: ČTK
Další zprávy