Volby by vyhrála ČSSD, do sněmovny by se dostal i Zeman

Domácí Domácí
10. 5. 2010 12:20
Podle dubnového průzkumu agetury Median by do sněmovny prošlo osm stran
Jiří Paroubek může být spokojený. Jeho strana v preferencích přesvěčivě vede
Jiří Paroubek může být spokojený. Jeho strana v preferencích přesvěčivě vede | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Voleb do Poslanecké sněmovny se zúčastní necelé dvě třetiny možných voličů a vyhraje je ČSSD. Alespoň to vyplývá z posledního průzkumu společnosti Median.

Ve srovnání s březnovými výsledky si všechny tři nejsilnější strany pohoršily. Sociální demokraté o necelé procento (26,2), ODS o více než dvě (19) a komunisté ztratili dokonce přes tři procenta (13,3).

Výrazně si naopak polepšila TOP 09, která se po téměř devíti měsících opět dostala přes desetiprocentní hranici.

Minimální přírůstek zaznamenali lidovci, kteří se drží na 7,5 procenta. Podle průzkumu by se do parlamentu staronově dostaly i Věci veřejné (7,6) a prvně také Zemnova SPOZ, která si v dubnu připsala nejvyšší nárůst sympatií (3,8) a jejich podíl mezi voliči by tak tvořil 6,8 procenta.

Do sněmovny by se naopak nejspíš opět nedostala Strana zelených (3,5). Z dubnového průzkumu, kterého se zúčastnilo 914 respondentů, navíc vyplývá, že malé strany ztratily za poslední měsíc téměř tři procenta voličů.

Foto: Median

 

Právě se děje

před 3 hodinami

Praha o 30 procent zdraží svoz komunálního odpadu

Pražský magistrát zvedne o 30 procent cenu za svoz komunálního odpadu. Zastupitelé hlavního města ve čtvrtek schválili novelizaci vyhlášky, která cenu služby stanovuje. Město by mělo zdražením ročně získat 220 milionů korun navíc, což má významně snížit množství peněz, které musí na systém svozu a likvidace odpadu doplácet. Součástí změny je také zavedení služby svozu bioodpadu, jejíž cena bude proti současnosti o polovinu nižší.

Proti zdražení se postavila opozice. V současnosti domácnosti v metropoli platí za svoz běžného odpadu měsíčně od 86 do 5737 korun, podle četnosti a velikosti kontejneru.

Primátorův náměstek Petr Hlubuček (STAN) uvedl, že cena za svoz se neměnila od roku 2005, kdy vyhláška vstoupila v platnost. Náklady města na svoz komunálního odpadu ročně činí přes 977 milionů korun, na poplatcích vybere 723 milionů. Zbytek dotuje z rozpočtu. Náklady na svoz se navíc podle vedení magistrátu zvyšují. Po zvýšení, které má do rozpočtu města přinést asi 220 milionů korun navíc, by se finanční účast města měla snížit z loňských 26 na tři procenta.

Zdroj: ČTK
Další zprávy