Hnutí ANO by do většiny ve sněmovně chybělo jen devět křesel. ČSSD se po vládní krizi stále propadá

ČTK ČTK
Aktualizováno 19. 6. 2017 14:40
Podle volebního modelu agentury STEM by v červnu parlamentní volby vyhrálo hnutí ANO se ziskem 32,8 procenta hlasů. Na druhém místě by se umístili komunisté s 12,7 procenta před ČSSD, která by získala 11,4 procenta. Na čtvrtém místě by skončila ODS s 9,6 procenta. Na dalších místech skončili lidovci a TOP 09. Koalice KDU-ČSL a Starostů by se do sněmovny nedostala. Voleb se v červnu plánovalo zúčastnit 54 procent lidí.
Andrej Babiš
Andrej Babiš | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Volby do Poslanecké sněmovny by v červnu podle STEM vyhrálo hnutí ANO se ziskem 32,8 procenta hlasů před KSČM s 12,7 procenta. Výsledek třetí ČSSD se proti dubnovým číslům snížil zhruba o třetinu na 11,4 procenta. Hnutí ANO a komunisté si proti dubnu polepšili stejně jako čtvrtá ODS, která by získala 9,6 procenta hlasů. Vyplývá to z volebního modelu agentury STEM.

Pokles průzkum zjistil u TOP 09 a hnutí Starostové a nezávislí (STAN), jejichž koalice s lidovci by se zřejmě do sněmovny nedostala. 

Průzkum se uskutečnil po odeznění vládní krize, která i podle jiných dotazování zhoršila výsledky ČSSD. "Problémem u ní není jen kvantitativní pokles přízně, ale i skutečnost, že její současní příznivci se o politiku příliš nezajímají a navíc mají ke straně spíše slabší vztah," uvedli autoři průzkumu.

Hnutí ANO se naopak zisk zvýšil o 4,5procentního bodu z dubnových 28,3 procenta. ODS si polepšila o víc než dva procentní body a komunisté o půl procentního bodu. Statistická chyba činí plus minus dva procentní body u menších stran a u větších plus minus tři procenta.

Poslance by měla i TOP 09 s 5,5 procenta hlasů, což je téměř o procentní bod méně než v dubnu. Lidovcům se výsledek zlepšil proti dubnu o tři desetiny na 7,4 procenta, hnutí Starostové a nezávislí (STAN) naopak ztratilo z dubnových 2,2 na červnových 0,9 procenta. Volební koalice KDU-ČSL a STAN by se tak při prostém součtu volebních zisků do sněmovny nedostala, protože potřebuje získat deset procent hlasů.

"Ve výzkumu se na preference ptáme otevřenou otázkou a odkaz na koalici lidovců se Starosty zatím respondenti neudávají. Sílu koalice tak nelze odhadnout," píše STEM.

Jiné politické subjekty mají v červnovém volebním modelu STEM pod pět procent a do sněmovny by neprošly. "Nejblíže překonání pětiprocentní hranice je SPD, s odstupem piráti," uvedli autoři průzkumu. Uskupení Svoboda a přímá demokracie Tomia Okamury by dostalo 4,4 procenta a piráti by měli 3,8 procenta.

Voleb se v červnu plánovalo zúčastnit 54 procent lidí, rozhodnuta o účasti není další čtvrtina. Agentura STEM se mezi 5. a 15. červnem dotazovala 950 lidí starších 18 let.

 

Právě se děje

Další zprávy