Analýza: Jakou řečí se vás snaží přesvědčit politické strany

Analýza: Jakou řečí se vás snaží přesvědčit politické strany
ČSSD. Sociální demokraté pracují se svým volebním heslem, v němž se zavazují “prosadit fungující stát”. Soustředí se na postupnou prezentaci jednotlivých bodů ze svého programu. Jak je patrné z word cloudu, slovní zásoba je širší než u ANO, z nejvíce opakujících se slov je patrné vymezování se vůči ODS, nikoli vůči pravici obecně. 
 Zmínky o lídru strany Bohuslavu Sobotkovi vysoko převažují nad zmínkami o jeho stranickém konkurentovi Michalu Haškovi. Diskutující dostávají prostor pro konkrétní témata, například společné zdanění manželů, úvahy o zrušení církevních restitucí, exekuce, lichva, sociální dávky, ale také Evropská unie apod.
HLAVU VZHŮRU. Kromě velmi silné prezentace hnutí jako značky se v debatách velmi často vyskytuje strana ODS, což je dáno zejména lidmi, kteří se k hnutí připojili právě po odchodu z ODS. Jméno podporovatele hnutí Václava Klause, který nikam nekandiduje, se objevuje častěji než jméno Jany Bobošíkové coby lídra. 
 Jako silné téma se objevil výraz „metelesku blesku“, známý z filmu  Marečku, podejte mi pero!, který nyní v agitační písni použil bývalý poslanec ODS Tomáš Úlehla, jenž za blok Hlavu vzhůru kandiduje. Spoluautor scénáře k filmu Zdeněk Svěrák, jehož jméno je na stránce hnutí rovněž velmi často zmiňováno, se chce s autorem písně soudit o své duševní vlastnictví, které bylo podle Svěráka zneužito. Hrozící soudní spor výrazně zastiňuje jiná témata hnutí.
KDU-ČSL. Strana KDU-ČSL se stále velice ostře vymezuje proti jakékoliv spolupráci s KSČM, ale i vůči komunistům a komunismu obecně. Programové body, o jejichž prezentaci strana usiluje, zůstávají v pozadí za tématem církevních restitucí, navracení majetku církvím.  Převažují pozitivní zmínky o kandidátu Danielu Hermanovi, bývalém řediteli Ústavu pro studium totalitních režimů. Silná programová témata KDU-ČSL, např. podpora rodin, zůstávají nevyužitá.
KSČM. Komunisté jsou propojeni se svým stranickými novinami (Haló noviny), což se odráží v celkovém diskurzu. Velmi častým výrazem je „ÚV“, případně ústřední výbor, na nějž se strana odvolává nejčastěji. K častěji skloňovaným osobám patří předseda Vojtěch Filip a prezident Miloš Zeman. Lídři krajských kandidátek zůstávají v pozadí. Reakce veřejnosti jsou vesměs nepříznivé, většina návštěvníků stránky připomíná zločiny komunismu. Strana s těmito návštěvníky ani jinými diskutujícími nijak nekomunikuje, zůstává u zveřejňování vlastních statusů.
Foto: MemePower
Aktuálně.cz Aktuálně.cz
14. 10. 2013 16:40

Čím se vás strany snaží zlákat, abyste pro ně hlasovali? Co strany tvrdí samy o sobě na svých internetových stránkách a profilech na sociálních sítích? Firma Yeseter Now vypracovala pro Aktuálně.cz analýzu, kterou vám předkládáme v přehledné formě tzv. word-cloudů doprovozených u každé strany vysvětlujícím komentářem. Data (sbírána byla od září do současnosti) dodala vyhledávací platforma Yeseter firmy Yeseter Now - www.memepower.cz

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 18 minutami

Cena zlata překonala hranici 2000 dolarů, je nejsilnější za poslední rok

Cena zlata na světových trzích dnes překonala 2000 USD za troyskou unci, což je nejvíce za poslední rok. Naposledy tuto hranici žlutý kov atakoval krátce po invazi Ruska na Ukrajinu na začátku loňského března. Důvodem současného růstu je panika na trzích způsobená problémy velkých bankovních domů Credit Suisse a SVB. Vyplývá to z údajů serveru Kurzy.cz a komentářů analytiků.

V historii se podle ekonoma Trinity bank Lukáše Kovandy unce zlata prodávala za více než 2000 dolarů pouze loni v první polovině března a pak také přechodně v srpnu roku 2020, kdy se svět obával dopadů pandemie onemocnění covid-19, na něž tehdy ještě neexistovala účinná vakcína.

"Důvodem růstu ceny zlata je panika na bankovním trhu kvůli problémům Credit Suisse a SVB. Tato bankovní krize má okamžitě své pokračování v Evropě. Zlato se i v tomto případě ukázalo jako bezpečný přístav a zachovalo se dle očekávání. Dalším důvodem pro růst zlata je že, centrální banky už nebudou zvyšovat sazby, což je špatně pro inflaci, ale dobře pro zlato," podotkl analytik Golden Gate Pavel Ryba.

Zdroj: ČTK
před 28 minutami

Peníze ke snížení rozdílů mezi ženami a muži nebyly využity účelně, zjistili kontroloři

Dotace ze státního rozpočtu a Evropské unie, které v letech 2014 až 2021 směřovaly na snížení rozdílů mezi ženami a muži na trhu práce, svému účelu příliš neposloužily. Oznámil to Nejvyšší kontrolní úřad, který prověřoval peníze vynaložené na takzvané genderové audity. Ministerstvo práce a sociálních věcí podle něj nesledovalo skutečný přínos dotací. Ministerstvo s některými závěry Nejvyššího kontrolního úřadu nesouhlasí, ale některé výtky už zohlednilo v kritériích nových projektů.

Nejvyšší kontrolní úřad prověřil využití dotací, poskytnutých z operačního programu Zaměstnanost 2014-2020 a spolufinancovaných ze státního rozpočtu. Zkontroloval 14 projektů z celkem 68, objem prověřených peněz činil 40 milionů korun.

Úřad zjistil, že dotace přispěly k naplnění účelu jen nevýznamně: pouze osm procent z kontrolovaného objemu peněz naplnilo účel ve všech klíčových otázkách. V zavádění konkrétních opatření po skončeném auditu pokračovalo za finanční podpory z operačního programu jen 14 procent organizací. "Ministerstvo práce a sociálních věcí nesledovalo skutečný přínos dotací a podmínky pro nakládání s nimi nastavilo tak, že příjemci mohli peníze čerpat, aniž by bylo zřejmé, jakých cílů chtějí dosáhnout. U čtyř projektů zjistil Nejvyšší kontrolní úřad nezpůsobilé výdaje v souhrnné výši 1,6 milionu korun," uvedla instituce. 

Zdroj: ČTK
před 32 minutami

Dohledový úřad dal pokutu Milionu chvilek za kampaň v prezidentských volbách

Úřad pro dohled nad hospodařením politických stran a politických hnutí udělil pokutu 40 tisíc korun spolku Milion chvilek za vedení kampaně v prezidentských volbách bez registrace u úřadu. Novinářům to v pondělí řekl předseda úřadu František Sivera. Podle něj musejí mít subjekty zapojené do kampaně buď souhlas kandidáta s tím, že náklady promítne kandidát ve svém účetnictví, nebo se musejí registrovat u úřadu jako třetí osoby. Spolek ve chvíli vedení kampaně ani jedno neměl. Navíc jeho propagace nebyla označená zadavatelem ani zpracovatelem, což vyžaduje zákon. Spolek už jednou pokutu dostal v souvislosti s volbami do Poslanecké sněmovny.

Na sankci upozornil Deník N. Sivera novinářům řekl, že spolek vstoupil do kampaně bez vědomí kandidujícího subjektu. "K tomu se nenahlásil a nebyl registrovaný. My jsme to s ním řešili už při sněmovních volbách," uvedl Sivera. Podle něj se spolek zaregistroval až počátkem ledna, což bylo necelé dva týdny před prvním kolem prezidentských voleb. Registrace je ale potřeba ve chvíli, kdy jsou registrovaní kandidáti do voleb. Spolek už přitom loni na podzim rozjel kampaň vyzývající k volbě demokratického kandidáta.

Spolek podle Deníku N nesouhlasí a brání se tím, že činnost vychází z veřejně prospěšného účelu, pro který vznikl. Pokutu ale uhradil. "Příznivci spolku se na nás dívají, že ubližujeme jejich subjektu, který chce dlouhodobě demokracii. Tomu rozumíme, že jejich činnost směřuje k tomu, aby tady fungovaly demokratické principy. Ale volební zákon jasně říká, že když někdo vstoupí do kampaně a není to s vědomím kandidáta, musí se v té chvíli registrovat," dodal Sivera s tím, že nejsou žádné výjimky.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Akcie evropských bank prudce oslabují. Převzetí Credit Suisse trhy neuklidnilo

Akcie evropských bank na začátku dnešního obchodování prudce oslabují. Bankovní index STOXX 600 ztrácí zhruba tři procenta a je nejníže za tři měsíce. Trhy neuklidnilo ani nedělní oznámení, že švýcarská banka UBS převezme rivala Credit Suisse, který se ocitl v problémech. Dolů zamířily akcie německé Deutsche Bank, britské Standard Chartered i francouzské BNP Paribas.

Největší švýcarská banka UBS převezme v záchranné operaci zhruba za tři miliardy franků (téměř 73 miliard Kč) svého dlouholetého rivala Credit Suisse, jehož problémy začaly ohrožovat finanční systém. Banky to uvedly v neděli na společné tiskové konferenci se zástupci vlády, centrální banky a regulačních úřadů. UBS za menšího konkurenta zaplatí svými akciemi.

Obavy investorů ale vyvolala zpráva, že dodatečné dluhopisy tier-1 Credit Suisse - neboli dluhopisy AT1 - s nominální hodnotou 17 miliard dolarů (zhruba 385 miliard Kč) budou oceněny na nulu. To rozzlobilo některé jejich držitele, kteří si mysleli, že budou požívat lepší ochrany než akcionáři.

Akcie samotné Credit Suisse dnes ztrácejí více než 60 procent. Akcie UBS odepisují 13 procent.

Zdroj: ČTK
Další zprávy