Analýza: Jakou řečí se vás snaží přesvědčit politické strany

Analýza: Jakou řečí se vás snaží přesvědčit politické strany
ČSSD. Sociální demokraté pracují se svým volebním heslem, v němž se zavazují “prosadit fungující stát”. Soustředí se na postupnou prezentaci jednotlivých bodů ze svého programu. Jak je patrné z word cloudu, slovní zásoba je širší než u ANO, z nejvíce opakujících se slov je patrné vymezování se vůči ODS, nikoli vůči pravici obecně. 
 Zmínky o lídru strany Bohuslavu Sobotkovi vysoko převažují nad zmínkami o jeho stranickém konkurentovi Michalu Haškovi. Diskutující dostávají prostor pro konkrétní témata, například společné zdanění manželů, úvahy o zrušení církevních restitucí, exekuce, lichva, sociální dávky, ale také Evropská unie apod.
HLAVU VZHŮRU. Kromě velmi silné prezentace hnutí jako značky se v debatách velmi často vyskytuje strana ODS, což je dáno zejména lidmi, kteří se k hnutí připojili právě po odchodu z ODS. Jméno podporovatele hnutí Václava Klause, který nikam nekandiduje, se objevuje častěji než jméno Jany Bobošíkové coby lídra. 
 Jako silné téma se objevil výraz „metelesku blesku“, známý z filmu  Marečku, podejte mi pero!, který nyní v agitační písni použil bývalý poslanec ODS Tomáš Úlehla, jenž za blok Hlavu vzhůru kandiduje. Spoluautor scénáře k filmu Zdeněk Svěrák, jehož jméno je na stránce hnutí rovněž velmi často zmiňováno, se chce s autorem písně soudit o své duševní vlastnictví, které bylo podle Svěráka zneužito. Hrozící soudní spor výrazně zastiňuje jiná témata hnutí.
KDU-ČSL. Strana KDU-ČSL se stále velice ostře vymezuje proti jakékoliv spolupráci s KSČM, ale i vůči komunistům a komunismu obecně. Programové body, o jejichž prezentaci strana usiluje, zůstávají v pozadí za tématem církevních restitucí, navracení majetku církvím.  Převažují pozitivní zmínky o kandidátu Danielu Hermanovi, bývalém řediteli Ústavu pro studium totalitních režimů. Silná programová témata KDU-ČSL, např. podpora rodin, zůstávají nevyužitá.
KSČM. Komunisté jsou propojeni se svým stranickými novinami (Haló noviny), což se odráží v celkovém diskurzu. Velmi častým výrazem je „ÚV“, případně ústřední výbor, na nějž se strana odvolává nejčastěji. K častěji skloňovaným osobám patří předseda Vojtěch Filip a prezident Miloš Zeman. Lídři krajských kandidátek zůstávají v pozadí. Reakce veřejnosti jsou vesměs nepříznivé, většina návštěvníků stránky připomíná zločiny komunismu. Strana s těmito návštěvníky ani jinými diskutujícími nijak nekomunikuje, zůstává u zveřejňování vlastních statusů.
Foto: MemePower
Aktuálně.cz Aktuálně.cz
14. 10. 2013 16:40

Čím se vás strany snaží zlákat, abyste pro ně hlasovali? Co strany tvrdí samy o sobě na svých internetových stránkách a profilech na sociálních sítích? Firma Yeseter Now vypracovala pro Aktuálně.cz analýzu, kterou vám předkládáme v přehledné formě tzv. word-cloudů doprovozených u každé strany vysvětlujícím komentářem. Data (sbírána byla od září do současnosti) dodala vyhledávací platforma Yeseter firmy Yeseter Now - www.memepower.cz

 

Právě se děje

před 23 minutami

Bidenův projev na summitu NATO byl kvitovaný,USA se hodlají v alianci plně angažovat, řekl Kulhánek. Tlak na zvyšování výdajů na obranu zůstane, míní

před 52 minutami

ČR do Polska odeslala návrh mezivládní dohody o hnědouhelném dolu Turów, uvedl ministr životního prostředí Brabec. Ve čtvrtek začne jednání

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Firma hradního kancléře Mynáře nemusí vracet šestimilionovou dotaci na dostavbu penzionu v Osvětimanech. Podle ČT o tom rozhodlo ministerstvo financí

Zdroj: ČTK
Další zprávy