Babiš nabídl Prymulovi místo vládního zmocněnce pro vědu a výzkum ve zdravotnictví

ČTK ČTK
Aktualizováno 20. 5. 2020 16:59
Premiér Andrej Babiš (ANO) nabídl náměstkovi ministra zdravotnictví Romanu Prymulovi funkci zmocněnce pro vědu a výzkum ve zdravotnictví. Prymula nabídku předběžně přijal. Náměstek se dostával do opakovaných sporů s ministrem zdravotnictví Adamem Vojtěchem (za ANO). Ten řekl, že si Prymulovo setrvání v úřadu nedovede představit. Náměstek oznámil, že chce odejít z ministerstva koncem května.
Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO), hlavní epidemiolog Roman Prymula, premiér Andrej Babiš (ANO).
Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO), hlavní epidemiolog Roman Prymula, premiér Andrej Babiš (ANO). | Foto: ČTK

Premiér potvrdil, že nabídl náměstkovi ministra zdravotnictví Prymulovi post vládního zmocněnce pro vědu a výzkum ve zdravotnictví, ve středu odpoledne v České televizi.

"Pochopil jsem, že pan Prymula již nechce zůstávat na ministerstvu zdravotnictví, a pochopil jsem, že i pan ministr Vojtěch má v tomto směru stejný názor. Myslím si, že by byla škoda, kdyby pan Prymula odešel do soukromé sféry," řekl Babiš v ČT.

"Bude to pozice pro vědu a výzkum v rámci zdravotnictví. Musím to ještě probrat s kolegy v rámci vlády," dodal premiér. Na Úřadu vlády by tak vznikla nová pozice podobná vládnímu zmocněnci pro jadernou energii či lidská práva. Babiš by chtěl, aby měl zmocněnec na starost investice a nové výzkumné projekty v rámci zdravotnictví.

Oficiálně ještě Prymula Babišovu nabídku nepřijal, jeho předběžný souhlas ale premiér má. "Je to na dobré cestě, v pondělí to dořešíme," řekl Babiš.

Prymula se v minulých dnech dostával do sporů s ministrem Vojtěchem. Náměstek médiím řekl, že ministerstvo zavedlo povinné bezpečnostní prověrky pro náměstky kvůli obavám z jeho popularity. To ministr v úterý odmítl s tím, že prověrku po všech svých náměstcích požaduje od loňského dubna, jen Prymula ji zatím nezískal.

"Po těch výrocích, které jsem slyšel, kdy ani se mnou o tom nemluvil osobně, si jeho setrvání neumím úplně představit," řekl ministr České televizi. Bude rád, pokud Prymula jako epidemiolog a vakcinolog bude dál s ministerstvem spolupracovat v expertní pozici.

Prymula má pro setrvání dvě podmínky

Na místo náměstka pro zdravotní péči by ministerstvo muselo vypsat výběrové řízení podle služebního zákona. Prymula dříve řekl, že má dvě podmínky, za jejichž splnění na ministerstvu setrvá, ale neřekl jaké.

Prymula oznámil, že chce funkci náměstka pro zdravotní péči opustit na konci května. Odchod zvažoval už v březnu, k tomu, aby zůstal, ho přesvědčil Babiš po nástupu epidemie koronaviru. 

Vojtěchův náměstek po vypuknutí epidemie v Česku řídil Ústřední krizový štáb, od konce března stojí v čele Centrálního řídicího týmu Covid-19, který má na starosti projekt chytré karantény, kapacity nemocnic, laboratoří či testování nakažených. Od 25. května ale převezme chytrou karanténu ministerstvo zdravotnictví.

 

Právě se děje

Další zprávy