Reklama
Reklama

Vojtěch má přesun protidrogové politiky, který čelí kritice, za logický krok

Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) považuje propojení protidrogové politiky a politiky duševního zdraví a jejich zařazení na ministerstvo zdravotnictví za logický krok, uvedl v úterý na sociální síti X. Podobně to funguje i jinde v Evropě, napsal.

Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch
Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch. Foto: HN
Reklama

Přesun protidrogové politiky z úřadu vlády pod ministerstvo zdravotnictví kritizují odborníci na problematiku závislostí, obávají se omezení služeb a dopadů na zdraví lidí.

"Problematika závislostí je s duševním zdravím dlouhodobě úzce spojena a obdobný model funguje i v řadě dalších evropských zemí. Umožní nám to vytvořit ještě těsnější propojení těchto oblastí v rámci jednoho resortu a podpořit jejich další rozvoj," napsal Vojtěch.

Ministerstvo zdravotnictví rozhodnutí vlády o přesunu agendy akceptuje, uvedla vedoucí jeho tiskového oddělení Renata Povolná. "V tuto chvíli ještě nemáme k dispozici detailní informace k budoucímu organizačnímu nastavení agendy na ministerstvu zdravotnictví ani k personálním otázkám. Konkrétní kroky budeme realizovat s převzetím agendy od 1. července," doplnila. Cílem je podle Povolné posílení koordinace služeb, prevence i dostupnosti péče v oblasti závislostí i duševního zdraví.

O převedení odboru protidrogové politiky a jeho dvou oddělení i vládní rady z Úřadu vlády ČR na ministerstvo zdravotnictví od července rozhodla vláda v pondělí. Návrh s přesunem agend předložili premiér Andrej Babiš (ANO) a šéfka úřadu vlády Tünde Bartha. Bod v programu vládního jednání původně nebyl. Národní protidrogový koordinátor Pavel Bém má na konci června skončit, nahradit ho má od července Dita Protopopová jako nová koordinátorka pro péči o duševní zdraví a protidrogovou politiku.

Reklama
Reklama

Chystaný přesun kritizuje bývalý národní protidrogový koordinátor Jindřich Vobořil. Označil to za chybný krok. Podle něj resort nemůže koordinovat návrhy kolem cel, hazardu, nelegálního obchodování či represí, nemá k tomu kompetence. Možné problémy Vobořil vidí i ve vyplácení dotací sociálním službám, řekl ČTK.

Podobně se vyjádřil Think Tank Racionální politiky závislostí (TTRPZ). "Závislostní problematika výrazně přesahuje kompetence jednoho resortu. Vedle zdravotnictví zahrnuje oblast financí a daňové politiky, regulaci reklamy, ochranu spotřebitele, sociální služby, školství, bezpečnostní otázky, boj proti organizovanému zločinu i problematiku šedé ekonomiky. Týká se legálních i nelegálních trhů v objemu desítek až stovek miliard korun ročně," uvedl.

Experti se obávají omezení péče kvůli nejasnostem s financováním. "Bude konec roku a nebudeme vůbec vědět, co bude v roce 2027. Vezmeme si naše klienty za rukojmí? Už teď jsou čekací lhůty v ambulancích tři měsíce," uvedla předsedkyně rady Asociace poskytovatelů adiktologických služeb (APAS) Helena Gherasim. Před právními problémy s distribucí dotací z orgánu, který k tomu nemá zmocnění, varoval ředitel APAS Matěj Hollan.

Mohlo by vás také zajímat: Politická šikana: V čem Babiš škodí a jak se srocují kritici sudetských Němců

Reklama
Reklama
Reklama