Filip zastavil projev pirátského poslance. Je to bolševický cenzor, řekl Ferjenčík

ČTK ČTK
5. 6. 2020 8:43
Obvinění z cenzury si ve čtvrtek od opozice vysloužil místopředseda sněmovny a šéf komunistů Vojtěch Filip. Důvodem bylo jeho rozhodnutí ukončit projev místopředsedy pirátských poslanců Jana Lipavského, který kritizoval možnou intervenci státu do letecké společnosti Smartwings, která by chtěla od státu půjčku nebo záruku za komerční úvěr 1,7 miliardy korun na záchranu před krachem.
Předseda KSČM Vojtěch Filip
Předseda KSČM Vojtěch Filip | Foto: Jakub Plíhal

Lipavský podle Filipa nemluvil k tématu, které se týkalo informací vlády o nákupech zdravotnického materiálu a podílů v soukromých firmách či jiných zvažovaných intervencích. Na to poukazovali Piráti, podle nichž Filip předsedající schůzi nepostupoval správně. Upozornili, že předseda sněmovny Radek Vondráček (ANO) byl informován o tom, že tématem mají být i Smartwings. Provládní většina námitky proti Filipovu postupu v hlasování odmítla.

Jako pokus o cenzuru označil Filipův postup jak poslanec ODS Pavel Žáček, tak pirátský poslanec Mikuláš Ferjenčík. "Tady bolševický cenzor někomu odebírá slovo. Co si to dovolujete, pane Filipe," uvedl Ferjenčík. Filip se hájil tím, že jiný postup zvolit nemohl. "Já jsem nikoho necenzuroval," ohradil se.

Lipavský vyzval Filipa, aby předal řízení schůze někomu jinému. Filip to odmítl s tím, že pro svůj postup získal v hlasování důvěru sněmovny. Piráti se proto rozhodli využít možnosti, aby Lipavský svůj projev dokončil jako zástupce poslaneckého klubu, na něhož se omezení nevztahují.

Poslanec ODS Marek Benda k tomu poznamenal, že neschopnost uznat chybu vedla k tomu, že poslanci promarnili čas v rozepřích o pravidla jednání. "Zamyslete se občas nad tím, za jakou cenu tady chcete prosazovat většinu," vzkázal do koaličních lavic.

Po dvacetiminutové přestávce se řízení schůze ujal šéf sněmovny Vondráček, který oznámil, že umožní Lipavskému jeho vystoupení dokončit. Lipavský v projevu poukazoval mimo jiné na nevyjasněnou vlastnickou strukturu společnosti Smartwings včetně jejích vazeb na Čínu a na firmy sídlící v daňových rájích.

 

Právě se děje

Další zprávy