reklama
 
 

Video: Výrobce předvedl vozy Perun. Armáda je přezkouší do konce června

20. 2. 2019 16:38
Unikátní obrněná čtyřkolka nejen pro armádu. Inovovaný Perun se ukázal v těžkém terénu | Video: Veronika Ljuba Bucková |  01:50
Vojskové zkoušky vozidel Perun od firmy SVOS Přelouč pro speciální jednotku české armády se uskuteční do konce června. Armáda při nich přezkoumá, zda speciální vozidla vyhovují jejím požadavkům. Firma měla původně stroje vojákům předat do listopadu. Vojskové zkoušky ale byly prodlouženy, podle výrobce kvůli upraveným požadavkům armády.

Stroj je nyní například oproti původním předpokladům těžší. Zástupci výrobce jsou přesvědčeni, že vojskové zkoušky speciální vozidla splní. Inovované vozy novinářům výrobce předvedl ve středu na zkušebním polygonu u Prahy.

Vojáci z 601. skupiny speciálních sil by měli získat za 94,5 milionu korun čtyři vozidla. Původní termín dodávky byl loňský listopad, vojskové zkoušky se ale nepodařilo dokončit. "Nová vozidla, které pro armádu vyvíjí SVOZ, jsou nyní ve fázi pokračujících vojskových zkoušek, termín pro jejich dokončení byl rozhodnutím náčelníka generálního štábu (Aleše Opaty) prodloužen do června letošního roku," sdělil Petr Sýkora z tiskového oddělení ministerstva obrany.

Podle ředitele SVOS Jaroslava Černého firma armádě představila dva měsíce po podepsání smlouvy vozidlo, které splňovalo podmínky smlouvy. Na základě požadavků a připomínek, které původní představy armády rozšiřovaly, byl vůz upraven, a to včetně větší ochrany posádky, čímž se zvýšila i jeho váha.

Černý řekl, že vyšší hmotnost je v otázce získání vojskových zkoušek pouze "malým kamínkem". Vozidlo je podle něj v první řadě vyrobené, aby chránilo osádku, a pokud není v rozporu s původním zadáním zvýšení odolnosti stroje, není důvod to neudělat. "Protože je podle mě daleko důležitější chránit životy lidí a zvýšit užitnou hodnotu vozidla než se bavit o nějaké hmotnosti." Černý také řekl novinářům, že úroveň vozidla i díky zkušenostem vojáků "vzrostla nad úroveň zadání".

Podle Černého je vozidlo oproti jiným strojům odolnější při explozi pod vozidlem. "Bylo celé vyvinuto v Čechách. Bylo děláno tak, aby bylo celé opravitelné a servisovatelné po celém světě. Jeho jízdní vlastnosti jsou excelentní už jenom z toho důvodu, že je na vzduchovém pérování," popsal stroj.

Vývoj dvounápravového podvozku začal v roce 2013, koncem roku chce firma dalším zákazníkům nabídnout i podvozek na třech nápravách. Potenciální kupci si budou moct vybrat i například velitelskou, odminovací či protileteckou variantu. Firma chce svým výrobkem oslovit i bezpečnostní složky, které by mohly vozidlo využívat třeba při zvládání demonstrací. Podle Černého je vyráběno podle potřeb a zvyklostí zákazníka. Dodal, že v současné době firma jedná se čtyřmi zahraničními zájemci.

autor: ČTK | 20. 2. 2019 16:38

Související

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama