Video: Výrobce předvedl vozy Perun. Armáda je přezkouší do konce června

ČTK ČTK
20. 2. 2019 16:38
Vojskové zkoušky vozidel Perun od firmy SVOS Přelouč pro speciální jednotku české armády se uskuteční do konce června. Armáda při nich přezkoumá, zda speciální vozidla vyhovují jejím požadavkům. Firma měla původně stroje vojákům předat do listopadu. Vojskové zkoušky ale byly prodlouženy, podle výrobce kvůli upraveným požadavkům armády.
Unikátní obrněná čtyřkolka nejen pro armádu. Inovovaný Perun se ukázal v těžkém terénu | Video: Veronika Ljuba Bucková

Stroj je nyní například oproti původním předpokladům těžší. Zástupci výrobce jsou přesvědčeni, že vojskové zkoušky speciální vozidla splní. Inovované vozy novinářům výrobce předvedl ve středu na zkušebním polygonu u Prahy.

Vojáci z 601. skupiny speciálních sil by měli získat za 94,5 milionu korun čtyři vozidla. Původní termín dodávky byl loňský listopad, vojskové zkoušky se ale nepodařilo dokončit. "Nová vozidla, které pro armádu vyvíjí SVOZ, jsou nyní ve fázi pokračujících vojskových zkoušek, termín pro jejich dokončení byl rozhodnutím náčelníka generálního štábu (Aleše Opaty) prodloužen do června letošního roku," sdělil Petr Sýkora z tiskového oddělení ministerstva obrany.

Podle ředitele SVOS Jaroslava Černého firma armádě představila dva měsíce po podepsání smlouvy vozidlo, které splňovalo podmínky smlouvy. Na základě požadavků a připomínek, které původní představy armády rozšiřovaly, byl vůz upraven, a to včetně větší ochrany posádky, čímž se zvýšila i jeho váha.

Černý řekl, že vyšší hmotnost je v otázce získání vojskových zkoušek pouze "malým kamínkem". Vozidlo je podle něj v první řadě vyrobené, aby chránilo osádku, a pokud není v rozporu s původním zadáním zvýšení odolnosti stroje, není důvod to neudělat. "Protože je podle mě daleko důležitější chránit životy lidí a zvýšit užitnou hodnotu vozidla než se bavit o nějaké hmotnosti." Černý také řekl novinářům, že úroveň vozidla i díky zkušenostem vojáků "vzrostla nad úroveň zadání".

Podle Černého je vozidlo oproti jiným strojům odolnější při explozi pod vozidlem. "Bylo celé vyvinuto v Čechách. Bylo děláno tak, aby bylo celé opravitelné a servisovatelné po celém světě. Jeho jízdní vlastnosti jsou excelentní už jenom z toho důvodu, že je na vzduchovém pérování," popsal stroj.

Vývoj dvounápravového podvozku začal v roce 2013, koncem roku chce firma dalším zákazníkům nabídnout i podvozek na třech nápravách. Potenciální kupci si budou moct vybrat i například velitelskou, odminovací či protileteckou variantu. Firma chce svým výrobkem oslovit i bezpečnostní složky, které by mohly vozidlo využívat třeba při zvládání demonstrací. Podle Černého je vyráběno podle potřeb a zvyklostí zákazníka. Dodal, že v současné době firma jedná se čtyřmi zahraničními zájemci.

 

Právě se děje

před 6 hodinami

Maďarská opozice míří k vítězství v Budapešti, ve volbách zřejmě porazila Orbánovu stranu

V nedělních volbách starosty maďarské metropole Budapešti podle předběžných výsledků míří za vítězstvím kandidát sjednocené opozice Gergely Karácsony. S lehce nadpolovičním ziskem hlasů (50,1 procenta) poráží po sečtení bezmála tří čtvrtin hlasů kandidáta vládní strany Fidesz Istvána Tarlóse, jemuž vyjádřilo podporu 44,8 procenta budapešťských voličů. Informovala o tom agentura Reuters, podle níž by se jednalo o největší vítězství maďarské opozice za posledních deset let.

Zdroj: ČTK
Další zprávy