Zadržení českého letadla? Mise delegace je citlivá, část Rusů považuje legionáře za bandu vrahů

Lucie Stuchlíková Lucie Stuchlíková
22. 10. 2015 12:53
Ruské úřady ve čtvrtek na několik hodin zadržely na moskevském letišti Šeremetěvo českou delegaci, která letěla odhalit několik pomníků československým legionářům. Podle vojenského historika Eduarda Stehlíka, který za ministerstvo obrany stavbu pomníků vyjednává a byl i součástí zadržené delegace, je situace ohledně československých legionářů v Rusku složitá. V některých oblastech jsou stále považováni za vrahy civilního obyvatelstva, některá města letos jejich pomníky odmítla.
Vojenský historik a ředitel odboru pro válečné veterány na ministerstvu obrany Eduard Stehlík.
Vojenský historik a ředitel odboru pro válečné veterány na ministerstvu obrany Eduard Stehlík. | Foto: Jan Gazdík

Může incident na letišti nějak souviset se současnou politickou situací?
Při jednání se zástupci letiště jeden z nich mezi řečí prohlásil, že si možná někdo špatně vysvětlil současnou situaci a přístup ruské strany ke stavbě pomníků legionářů. Ale vlastně tomu moc nerozumím. Jsem tu už dva dny a jednám s ruskou stranou právě o budování nových pomníků na území federace a vše bylo velmi korektní.

Nicméně v Rusku jsou se stavbou pomníků problémy – například šesté největší ruské město Samara ho už roky odmítá.
To je pravda, Samara se táhne pět let, pomník je vyrobený a leží ve skladu. Ale i tam se dostáváme snad ke zdárnému výsledku, takže mě ten dnešek nepříjemně překvapil.

Pak je tu ještě nedávný incident, kdy vandalové poničili pomník v Polovině...
Ano, to byla velmi nepříjemná záležitost, kdy jsme měli připravený úplně nový pomník k odhalení a těsně předtím byl politý rudou barvou. Na jednání česko-ruské komise jsme to přednesli a byli jsme ujištěni, že nejde o oficiální názor, ale o akci vandalů. Ale je to důkaz toho, že některým Rusům se pomníky našim padlým nelíbí.

V čem je otázka legionářů pro Rusy tak citlivá?
Jsou případy, kdy některá města výstavbu pomníků vítají, protože považují legionáře za svoje spojence, kteří bojovali spolu s ruskými prodemokratickými silami proti bolševikům. Ale pak jsou také města, která jsou buď prokomunisticky zabarvená, nebo v nich komunistická propaganda zanechala dojem, že Češi byli banda vrahů, která zabíjela civilisty. Je to případ od případu.

Zhoršuje se to v posledních letech?
V Rusku je to v takových vlnách – chvíli to vypadá, že je to na dobré cestě, pak se to zase zhorší. Lokality, které byly naprosto neprůchozí, se díky změně politické garnitury otevírají. Ale máme bohužel čerstvou zkušenost, kdy jsme loni na několika místech jednali o vybudování pomníků, problémy nebyly, zastupitelstva to vítala a letos nám naznačili, že o to už zájem nemají. Řekli nám, že by to v současné době nebylo dobré.

Teď jste letěli odhalit pomníky v Uljanovsku, Penze a Syzrani. Tam žádné problémy nebyly?
Konkrétně Uljanovsk není nic příjemného. Nevítají to tam, a dokonce nám naznačili, že za město buď vůbec nikdo nepřijde, nebo to bude bez pokládání květin. Naprosto rozdílná situace je v Penze, kde jsou velmi vstřícní. V Syzrani je to tak padesát na padesát.

Nemůže zadržení letadla tedy souviset s postojem v Uljanovsku?
Tady nemůžete vyloučit nic. Může jít o politické zadání, stejně jako o něčí šlendrián. Vše ale bylo předem domluvené a navíc jsme měli vyznamenat desítky ruských válečných veteránů, kteří se podíleli na osvobozování Československa, a pokládat květiny také k pomníkům jejich padlých.

 

Právě se děje

před 5 hodinami

Americký prezident Donald Trump svolil, aby demokrat Joe Biden dostával každodenní zprávu, kterou pro prezidenta zpracovávají tajné služby

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

Skotsko bude první zemí, která poskytne všem ženám bezplatný přístup k vložkám, tamponům a dalším potřebám pro intimní hygienu. Schválil to parlament

Skotsko bude první zemí, která poskytne všem ženám bezplatný přístup k vložkám, tamponům a dalším potřebám pro intimní hygienu. Příslušný zákon dnes jednomyslně schválil místní parlament, informoval list The Scotsman. Podle odhadů by mělo opatření vyjít na 9,7 milionu liber ročně (285 milionů Kč).

Zdroj: ČTK
Další zprávy