Vojenskou policii povede Schulc, výbor jej schválil

ČTK ČTK
8. 2. 2012 17:25
Výměnu v čele Vojenské policie Vondra označil za běžnou rotaci ve funkci
Vojenská policie na Kavčích horách
Vojenská policie na Kavčích horách | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Novým náčelníkem Vojenské policie bude Milan Schulc ze žatecké brigády rychlého nasazení.

Jeho jmenování ve středu jednomyslně schválil ministru obrany Alexandru Vondrovi (ODS) sněmovní branný výbor. Schulc nahradí Vladimíra Ložka.

Výměnu v čele Vojenské policie Vondra označil za běžnou rotaci ve funkci. "Chci, aby byl v čele Vojenské policie někdo, kdo armádě rozumí," uvedl. Schulc má podle ministra za sebou několik zahraničních misí i příslušné vzdělání.

Ložka loni Vondra po březnovém zákroku Vojenské policie v České televizi postavil mimo službu. Inspekce ministra obrany ale později dospěla k závěru, že Ložek nijak nechyboval, a proto se vrátil do funkce

Ministr mu ale vytkl formu a nepřiměřenost zásahu a zdůraznil, že se podobná akce v budoucnu již nesmí opakovat. Ve středu Vondra zdůraznil, že výměna se zásahem policie v televizi nesouvisí.

Podívejte se: Vojenská policie vrací věci zabavené v České televizi

Při zásahu vtrhla do budovy zpravodajství České televize desítka vojenských policistů v kuklách a se samopaly. Na základě soudního příkazu hledali spis Vojenské policie, který měl dříve redaktor Karel Rožánek a který souvisel s kauzou bývalého šéfa vojenské tajné služby Miroslava Krejčíka. Zásah vyvolal vlnu kritiky.

Ložek by se měl stát vojenským přidělencem českého velvyslanectví v Moskvě. "Počítáme s jeho vysláním. Ve druhém čtvrtletí bude vykonávat intenzivní přípravu," řekl Vondra.

 

Právě se děje

před 22 minutami

ČSÚ: Důvěra v ekonomiku po prosincovém růstu v lednu opět klesla

Důvěra v českou ekonomiku po prosincovém růstu v lednu opět klesla. Souhrnný indikátor důvěry se snížil proti prosinci o 1,3 bodu na 87,3 bodu. Klesla důvěra u podnikatelů, ještě výrazněji se snížila u spotřebitelů. Vyplývá to z údajů, které v pondělí zveřejnil Český statistický úřad.

"Začátek roku se nesl ve znamení poklesu důvěry ve všech sledovaných odvětvích ekonomiky. Podnikatelé napříč odvětvími negativně hodnotí svoji ekonomickou situaci nebo stávající poptávku," uvedl vedoucí oddělení konjunkturálních průzkumů ČSÚ Jiří Obst. "Již tak velké obavy spotřebitelů ze zvýšení nezaměstnanosti dále rostly, ruku v ruce s obavami ze zhoršení celkové ekonomické situace," dodal.

Indikátor důvěry podnikatelů se proti prosinci snížil o 0,7 bodu na 87,1 bodu, u spotřebitelů klesl o 3,5 bodu na 88,5 bodu. Údaje za prosinec se změnily spolu s tím, jak ČSÚ v lednu čísla pravidelně přepočítává.

Zdroj: ČTK
Další zprávy