Vojákům vyhořela kuchyň. Kvůli nevýhodné smlouvě museli za obědy platit sedmkrát víc

Petr Koděra Petr Koděra
16. 11. 2015 13:45
Nejvyšší kontrolní úřad prověřil hospodaření ministerstva obrany v letech 2009 až 2014. Podle auditorů úředníci promrhali přes dvě miliardy korun. Třeba kvůli smlouvě, která neumožní snížit cenu obědů pro vojáky, pokud se jich začne vařit méně. Nejvíc ale úřad tratil na ostraze muničních skladů. Zakázku zadával z ruky brněnské společnosti Trade Fides. Firma bude sklady hlídat až do roku 2019, teď už ale jako vítěz řádné soutěže, kterou uspořádal současný ministr Martin Stropnický.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Jakub Plíhal

Praha - Před sedmi lety varovali auditoři z Nejvyššího kontrolního úřadu ministerstvo obrany: dejte si do pořádku neprůhledné a nevýhodné zakázky na stravování vojáků a úklid na jednotlivých útvarech.

Mezitím se vyměnilo sedm ministrů obrany, ovšem nová zpráva kontrolorů je podobná: dál se utrácí víc, než je nutné. Třeba právě za obědy vojáků. Podle auditorů jsou smlouvy nastaveny tak nevýhodně, že armáda musí odebrat předem stanovený počet jídel. A pokud jich chce méně, jeden oběd se tak výrazně prodraží.

"Vzhledem ke skutečnosti, že ministerstvo obrany výrazně nadhodnocovalo nebo podhodnocovalo plánované počty dávek stravy, v konečném důsledku hradilo za službu catering vyšší cenu," napsal do zprávy kontrolor Pavel Hrnčíř.

Jako nejkřiklavější případ vybral sedminásobně zvýšenou cenu jednoho oběda - místo vysoutěžených 40 korun platili ve Staré Boleslavi za oběd 266 korun.

Mluvčí ministerstva obrany Petr Medek však upozornil, že šlo o mimořádnou událost. Loni ve Staré Boleslavi vyhořela kuchyň a tři měsíce se vařilo v nouzovém režimu. "Počet stravních dávek kvůli tomu klesl z původních 500 na 50 a to se promítlo do ceny za jednu porci," uvedl Medek.

Částka za minimální počet odebraných jídel je podle Medka záměrně nastavena tak, aby pokryla dodavatelské firmě provozní náklady. "Třeba kuchaře si zaplatit musí. A v tu chvíli je jedno, kolik jídel uvaří," řekl Medek.

Za catering a úklidové služby ministerstvo podle auditorů proplýtvalo během pěti kontrolovaných let 50 milionů korun. Mnohem závažnější problém ale kontroloři objevili v zakázkách na hlídání muničních skladů. Tam stát chybně utratil přes dvě miliardy, když nechal zbraně střežit bez soutěže brněnskou firmu Trade Fides.

"V součtu ministerstvo v souvislosti s technickou ostrahou porušilo rozpočtovou kázeň ve výši 2,1 miliardy korun," uvádí NKÚ.

Smlouva už za Tvrdíka, lobboval za ni Picek

Na nevýhodnost zakázky a monopol společnosti Trade Fides v minulosti opakovaně upozorňovaly Hospodářské noviny.

Firma podnikatele Libora Hledíka, kterého soudy v minulosti očistily od podezření z korupce, se k zabezpečení armádních skladů dostala v roce 2003 za ministra Jaroslava Tvrdíka. Vyhrála desetiletou zakázku za 3,3 miliardy a měla chránit šest z celkem osmi muničních areálů. 

Na jaře 2009 se pak vedení armády rozhodlo, že firmě svěří i zbylé dva areály. Tentokrát již bez soutěže. Proti tomu se však ozvali právníci z ministerstva obrany. To tehdy vedl Martin Barták. Nelíbilo se jim, že šanci nedostaly jiné firmy.

Do hry ale vstoupil tehdejší náčelník generálního štábu a pozdější ministr obrany Vlastimil Picek, který stanovisko právníků napadl. Podle něj měla Trade Fides dostat zakázku bez soutěže, a to hned z několika důvodů: je prý levnější, má patent na svůj software a navíc není technicky možné, aby armádní sklady zajišťovaly dvě různé firmy.

Nic o tom nevím, řekl Picek

Trade Fides nakonec v roce 2009 pod ministrem Bartákem získala zakázku i na zbylé dva areály: opět na deset let a za dalších 1,1 miliardy. A když pak v roce 2013 končila první desetiletá smlouva, chtěl ji Picek, opět bez soutěže, prodloužit. Nakonec si to ale pod tlakem rozmyslel. Teď se ke zjištění NKÚ nechtěl po telefonu vyjádřit s tím, že je v zahraničí. "Omlouvám se, nic o zjištění NKÚ nevím," řekl Picek a ukončil hovor.

Nový kontrakt nakonec vysoutěžil až současný ministr Martin Stropnický. Pětiletý kontrakt i tentokrát získala Trade Fides. Podle ministerského mluvčího Petra Medka je ale cena výhodná. "Oproti předpokladu byla cena dokonce o 78,5 milionu korun nižší," řekl Medek. 

 

Právě se děje

Další zprávy