Vojákům se narovnají platy, Sněmovna schválila novelu

ČTK ČTK
19. 9. 2014 9:53
Norma, jež dá vojákům kariérní řád a narovná platové podmínky, míří k posouzení do Senátu.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Sněmovna schválila novelu zákona o vojácích z povolání, která mění zejména systém odměňování příslušníků ozbrojených sil. Norma, jež dá vojákům kariérní řád a narovná platové podmínky, míří k posouzení do Senátu.

V dolní komoře ji podpořilo 138 ze 143 přítomných poslanců, proti nebyl nikdo.

Předloha propojí zastávané funkce s hodností a služebním platem, jak to funguje podle vyjádření zástupců ministerstva obrany v řadě zemí Severoatlantické aliance. Zavede podle autorů přehlednější a předvídatelnější kariérní růst a zvýší atraktivitu vojenského povolání. Ministr obrany Martin Stropnický (ANO) opět zdůraznil, že předloha je armádou i vojáky netrpělivě očekávána.

Norma má potlačit subjektivní vlivy při stanovování platů vojáků. Nynější systém odměňování dává velké pole působnosti nadřízeným.

Cíl: udržet si kvalitní vojáky

Poslanci přijali normu s doporučeními výboru pro obranu. Proti původní předloze přináší řadu úprav. Směřují mimo jiné k tomu, aby byla srozumitelná i laikům.

Předloha, kterou podávala už vláda Petra Nečase (ODS) a posléze úřednický kabinet Jiřího Rusnoka, má podle představ ministerstva obrany přispět k udržení kvalitních vojáků v ozbrojených silách a současně být dostatečně motivační pro získávání nových rekrutů.

 

Právě se děje

Další zprávy