Voják postřelený v Afghánistánu byl převezen do Česka

ČTK ČTK
7. 7. 2011 21:06
Stav vojáka je nadále vážný
Ilustrační snímek.
Ilustrační snímek. | Foto: Reuters

Praha - Českého vojáka, který byl ve středu těžce zraněn v Afghánistánu, dopravil ve čtvrtek večer vojenský speciál do Prahy.

"Stav zraněného je nadále velmi vážný," informovala mluvčí generálního štábu Jana Růžičková.

Společně s postřeleným rotmistrem se do Česka vrátili na doléčení i dva vojáci, kteří byli lehce zraněni koncem června. Na palubě Airbusu A-319 byl tým lékařů a odborného zdravotnického personálu. Po příletu byli vojáci převezeni do pražské Ústřední vojenské nemocnice.

Ozbrojenci napadli základnu ve Vardaku

Rotmistr A. W. z 2. jednotky výcvikového a poradního týmu OMLT utrpěl střelné poranění při středečním útoku na českou předsunutou základnu v provincii Vardak.

Na místě mu byla okamžitě poskytnuta první pomoc, pak byl přepraven k dalšímu ošetření do nejbližšího zdravotnického zařízení na základnu Shank v provincii Lógar a odtud do vojenské nemocnice na základně KAIA v Kábulu.

Do Prahy se vrátil také příslušník provinčního rekonstrukčního týmu, který byl 21. června lehce zraněn, když šlápl na nevybuchlou munici. Třetím pacientem na palubě byl jeden ze dvou příslušníků 2. jednotky OMLT, kteří utrpěli lehké zranění 30. června, když jejich vozidlo IVECO najelo na improvizované výbušné zařízení.

V Ústřední vojenské nemocnici se všichni podrobí dalším vyšetřením a následné léčbě. "O stavu těžce zraněného vojáka nebude armáda s ohledem na přání jeho rodiny poskytovat žádné podrobnosti," uvedla mluvčí.

 

Právě se děje

před 4 hodinami

Šampionem IndyCar je podruhé během tří let Američan Newgaarden

Americký pilot Josef Newgarden vyhrál zámořský formulový šampionát IndyCar. 28letému jezdci k tomu stačilo v neděli dojet osmý v závěrečném podniku sezony, který hostil okruh Laguna Seca. Do závodu, který vyhrál jeho krajan Colton Herta, vjížděl s náskokem 41 bodů na dalšího Američana Alexandera Rossiho. Toho ale v celkovém pořadí nakonec v souboji o druhé místo přeskočil Francouz Simon Pagenaud. Šampion z roku 2017 Newgarden vybojoval pro svůj tým Penske už 35. titul vítěze IndyCar.

Další zprávy