Voják odmítl očkování a musel v armádě skončit. Nezákonné propuštění, rozhodl soud

ČTK ČTK
23. 11. 2022 14:07
Městský soud v Praze dal za pravdu bývalému vojákovi, který se správní žalobou bránil nucenému odchodu z armády poté, co kvůli zdravotním problémům odmítl očkování. Muž se tak podle své advokátky může rozhodnout, zda se do služby vrátí, a má také nárok na doplacení služebního příjmu za dobu nezákonného propuštění. Rozsudek není pravomocný.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Jakub Plíhal

Jedenačtyřicetiletý četař v záloze Robert Mikuláš odmítl druhé povinné očkování proti klíšťové encefalitidě, protože po první vakcíně se u něj rozvinula roztroušená skleróza. Obával se toho, že další dávka by jeho zdravotní stav zhoršila a podle Seznam Zpráv mu v tom dali za pravdu odborní lékaři. Armáda však na povinnosti plošného očkování trvala, proti propuštění Mikulášovi nepomohlo ani odvolání u tehdejšího náčelníka generálního štábu Aleše Opaty.

Mikuláš tak musel opustit místo technika roty velitelského družstva 14. pluku logistické podpory v Pardubicích. Po odchodu z armády se stal revizorem u pardubického dopravního podniku.

Správní žalobě bývalého vojáka dal za pravdu předseda senátu pražského městského soudu Milan Tauber. "Soud potvrdil naše námitky a konstatoval, že nařízení, kterým byla uložena plošná povinnost k podstoupení očkování, vybočovalo ze zákonných mantinelů, a proto bylo i samotné rozhodnutí o propuštění stojící na takovém podkladě nezákonné," uvedla Mikulášova advokátka Alice Hejzlarová.

"Klient se po nabytí právní moci může rozhodnout, zda se do služby vrátí či nikoli. Současně má nárok na doplacení služebního příjmu za dobu nezákonného propuštění," dodala Hejzlarová.

Generální štáb, respektive ministerstvo obrany, mají dva týdny ode dne doručení rozhodnutí na to, aby případně podaly proti rozhodnutí soudu kasační stížnost. Jestli se k tomu chystají a zdali věc bude případně řešit Nejvyšší správní soud, nechtěly sdělit, píše Seznam Zprávy.

Ministryně obrany Jana Černochová (ODS) nicméně podle serveru slíbila ombudsmanovi, že kvůli tomuto případu bude iniciovat změnu novely zákona o ochraně veřejného zdraví a novelizaci očkovací vyhlášky.

Video: Konec povinného očkování? Vláda není odvážná, na podzim bude hasit požár, říká Kubek (27. 1. 2022)

Vláda není odvážná, zrušení vyhlášky o povinném očkování proti covidu byla politická chyba, očkování skomírá. | Video: Daniela Drtinová
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 1 hodinou

V Česku se čím dál víc lidí nakazí akutními respiračními nemocemi, nákaza chřipkou roste hlavně u dětí

V Česku dochází k nárůstu akutních respiračních infekcí včetně chřipky a respiračně syncytiálních virů. Ukazují to údaje Státního zdravotního ústavu. V některých evropských zemích včetně sousedního Německa už se chřipka šíří se střední intenzitou, v Česku zatím počet případů roste hlavně u dětí ve věku šest až 14 let. Ústav ale upozorňuje na to, že vzorků, které lékaři odesílají do národní referenční laboratoře, není dostatek.

"Ve 48. týdnu 2022 se nemocnost akutních respiračních infekcí v Česku zvýšila o téměř 15 procent. Nárůsty nemocnosti jsou evidovány ve všech krajích a ve všech věkových skupinách, což odpovídá zvyšujícím se počtům pozitivních záchytů chřipkových virů a dalších respiračních agens v populaci," uvedl ústav.

Zdroj: ČTK
Další zprávy